• 41мин

9. Любослав Пенев (ЦФКА „Средец“)

10. Петър Витанов (ЦФКА „Средец“)

• 89мин

Утринта бе мрачна, а каква хубава майска привечер настъпи — време само за мач! Но едва ли само хубавото време привлече около 50 000 зрители на националния стадион „Васил Левски“. Срещаха се нашите два водещи отбора във финалния мач за купата на НР България, която двата състава вече бяха притежавали по три пъти, без някой друг да я е държал в прегръдките си. И сега това равновесие трябваше да наклони везните към едната страна. И в двата отбора липсваха по един основен състезател поради наказания — Велев (Витоша) и Безински (ЦФКА). Така че и тук имаше равновесие, оставаше всичко да се реши на терена,

Категорична, безапелационна победа с 4:1 постигнаха армейските футболисти в един типичен турнирен мач, в който няма място за каквито и да е странични сметки. Естествено, напрежението не можеше да не си каже думата и двубоят не носеше белезите на някакво особено качество. Но имаше своята интрига, динамизъм, колорит и държа в напрежение зрителите до последния съдийски сигнал. Като имаме предвид видяното в някои други срещи в миналото между двата отбора, трябва да подчертаем и общия спортсменски дух. Двата показани жълти наказателни картона не могат да променят общото впечатление. За това допринесе и ръководството на съдията Величко Цончев, който отблизо следеше всяко действие на терена и добре различаваше кога има нарушение и кога симулация.

Срещата започна много динамично, с бързи слизания и от двете страни. Бързо падна и първият гол на Стоичков след грешка на защитата на сините и неразчетено действие на вратаря Михайлов. Но бързо дойде и изравняването от най-добрия играч на Витоша — централния защитник Николай Илиев. След това темпото спадна, имаше много неточни подавания и удари, но все пак в края на полувремето резултатът стана 2:1 за армейците — Пенев превърна в гол отсъдената дузпа за нарушение на Господинов срещу Стоичков — най-дейния пък играч в лагера на ЦФКА „Средец“.

Зрителите предчувстваха сладостта на второто полувреме, защото добре знаеха, че „Витоша“ ще „натисне педала“. На два пъти Петров беше на косъм до гола, ала направи непростими пропуски. Влезлият към края Крумов добре се „развъртя“ по десния фланг, но Сираков и Курдов този път бяха имена без покритие на истинската им стойност. По-енергичен и настоятелен изглеждаше Искренов, но и на него много не му спореше.

В последните минути сините в стремежа си за изравняване опасно оголиха на няколко пъти своята врата и тогава настъпи часът или по-скоро петте минути на Витанов, който стана герой на мача. Най-напред този момък нанесе такъв страхотен и точен удар, че дори вратар от най-висока класа като Михайлов не можа я да помръдне. А малко по-късно Витанов дублира това отлично свое изпълнение и... 4:1. Наистина безапелационна победа на армейските футболисти!