• 58мин

8. Георги Димитров — Червения (ЦДНА)

• 89мин

9. Панайот Панайотов (ЦДНА)

Два мача в два дни в София. Този, който видя и двата, неволно сравнява и дава предимство на съботния. Стадионът бе препълнен, правостоящите, притиснати един до друг, не се чувствуваха твърде удобно. Но всички останаха до последния сигнал. А вчера 15 минути преди края на мачта ЦДНА - Ботев (В) върволици от.зрители се отправиха към изходите... Борбата ка терена не бе ги завладяла.

А в мача паднаха четири гола! Това значи все нещо, като се има предвид, че миналата година в двете срещи между тия съперници бяха фиксирани равни резултати (1:1 и 0:0). Естествено. головете понажежаваха атмосферата, но скоро настъпваше охлаждане. За него допринасяше еднообразието в акциите на ЦДНА и липсата на определен рисунък в играта на Ботев, от който да се види на какво разчита той в борбата срещу републиканския първенец. Струва ни се, че варненци направиха грешка, като през по-голямата част от мача се стараеха да имитират техническото изпълнение на своя съперник, да се впускат в продължителни комбинации, за които нямаха сили да ги завършат.

Няма нужда да изтъкваме, че ЦДНА имаше надмощие през целия мач. Но само първите 30 минути бяха от най-високо качество и именно те заслужаваха да бъдат ознаменувани с голове. Тук имаше и изненадващи диагонални прехвърляния, и точно извеждане на съиграча с дълъг пас в коридор. Така в 4 мин. Янев остави зад себе си варненската защита н след силния му удар топката отскочи от напречната греда. По-нататък ЦДНА се отдаде почти изключително на своята любима игра с къси пасове. И тъй като всеки играч превъзхождаше явно противника си в способността да манипулира с топката на малко пространство и в тая дейност да изразходва по-малко физически сили, съперникът биваше все повече омаломощаван и обезкуражаван. С това идваха гол след гол - до 4:0.

Най-работливият играч в състава на ЦДНА бе Янев и той заслужава най-висока оценка. Игра маневрено, без отдих през деветдесетте минути, пасовете му бяха точни и изобретателни и винаги вещаеха опасност за гол. На всичко отгоре той направи два хубави гола - образец на техническо изпълнение на удари по откскочили във въздуха топки. Ефектни голове постигнаха и Димитров, и Панайотов, макар и по различен начин: Димитров би остро от около 25 метра, а Панайотов с неговия слалом премина трима души от варненската отбрана и би неспасяемо от 10 метра.

Вчера слаб пункт в отбора на ЦДНА бе Никола Ковачев, и то срещу един предпазлив, не особено настойчив противник, какъвто беше Лулчев. Наистина, в неговия сектор често се прехвърляше и изненадващо бързият капитан на моряците  Киров, но един защитник на националния отбор трябва да умее да се ориентира и да решава с успех и най-сложините задачи в игрите на първенството