• 3мин

7. Анатоли Нанков (ЦСКА)

• 8мин

6. Марин Бакалов (Ботев Пд)

Бакалов е сериозно контузен, а участието на Раков е под съмнение. Пловдивчани нямат никакви шансове, защото съдията Месропов е „сериозно обработен“. Още в първата минута Лечков ще падне в наказателното поле и ще изпълни дузпа. Ще ги разгромят...

Впрочем, мачът започна почти така, както прогнозираше мълвата, но Бакалов и Раков бяха в строя, а Лечков, вместо да се прави на луд и да пада в наказателното поле, още в първата минута изстреля отдалеч такове воле, че вибрациите на дясната греда се усетиха чак по трибуните. Секунди по-късно Андонов с шеметна скорост тръгна сам да пробива през центъра и бе съборен малко преди фаталната линия. След изпълнението Тенев нито улови, нито изби както трябва и Нанков постави началото на очакваната серия голове. Нали последните две години срещите тук завършваха с разгромяващите 6:1 и 7:1!

"Това бяха най-тежките минути“ - ще признае после треньорът Зехтински. - Добре, че имахме късмет!“ И правилно, защото комбинациите на Лечков, Андонов и Нанков се въртяха на косъм от гола и можеха да го постигнат, ако не завършваха неточно или прибързано. А иначе късметът след късмет върви. В осмата минута Бакалов направо телепортира с левия крак такава топка от 25-30 метра, че дори вратар от класата на Велинов разбра последен за изравняването.

Тази бърза размяна на тежки ъперкъти стресна състезателите и ги върна към изпитаните схеми на тактическите им постройки. Домакините по-често бяха в контакт с топката, но им липсваше пространство и възможност за игра. Плътната и бърза пловдивска защита пресичаше навреме головите пасове или оставяше по 4-5 души в засада. Не бяха малко и нарушенията, но същия прийом използваха и червените бранители, особено когато топката бе в краката на Искренов. Неговата „извънземна“ мисъл вече не е неразбираема за съотборниците му и контраатаките с участието на Костадинов, Хвойнев и Бакалов поставяха често ребуси пред Велинов.

И това на стадиона на ЦСКА? Не може да бъде вярно! Е, добре. Сигурно тогава фирмата „Ронимекс“ награди незаслужено Джони с цветен телевизор като най-добрия играч на терена. Силен мач направи „Ботев“ и даже, ако вместо опитите да се разчистват стари лични сметки с ЦСКА (кого не взели, кого прокудили) и да демонстрират присмехулно превъзходство с игрички в квадрат, атакуваха по-напористо, биха постигнали и повече. За да бъде густото им наистина пълно.

"Нека само една трета от шампионатните ни мачове да се играят с такова темпо и техника и ще видим дали ще сме на опашката на Европа!“ - това пък са думи на Пламен Марков, в които се съдържа цялата оценка за последната истинска футболна торта от есенния дял на шампионата.

От нея вкусихме всички, а доброто настроение позволи на президента В. Михов дори да се пошегува, че фактически резултатът е 2:0 за ЦСКА. Нали все още не е получил нито стотинка за Бакалов и премията от 1500 лева за „Ботев“ може да е от неговите пари.

От сладостта на общото задоволство след мача не опита само треньорът Никодимов и пропусна да се убеди на пресконференцията, че когато отборът играе толкова, колкото са го научили, никой няма напусто да вади секира срещу него. Напротив, ще бъде разбран така, както разбрахме и помощника му Ст. Йорданов: „Красив мач, както този с „Левски“. Това значи, че съставът играе добре и доставя удоволствие. Слабото ни място е в нагласата на футболистите. Те не са свикнали, че трябва да побеждават във всяка среща. Ще работим през паузата и дори само с преднина от една точка пак ще бъдем шампиони."