Рето Циглер
    87′
  • 57мин

23. Рафаел ван дер Ваарт (Хамбургер)

Футболистите на ЦСКА започнаха с домакинска загуба участието си в група „А“ на турнира за Купата на УЕФА. В четвъртък вечерта „армейците“ отстъпиха с 0:1 на втория в германското първенство „Хамбургер“. ЦСКА допусна първо попадение във вратата си, след три мача в евротурнирите, но това се оказа фатално. Гостите от „Хамбургер“ отправиха само един точен удар във вратата на ЦСКА, при това от разстояние повече от 25 метра, но той им донесе победата.

Срещата започна добре за футболистите на ЦСКА, които овладяха инициативата. В осмата минута Велизар Димитров пое топката близо до центъра, напредна, преодоля трима играчи на „Хамбургер“ и подаде към Гъргоров в наказателното поле. Ударът на Бадема обаче беше блокиран от защитник. Четири минути по-късно Велизар Димитров сам опита късмета си, но шутът му от границата на наказателното поле беше париран от вратаря на гостите.

Най-чистото положение пред вратата на „Хамбургер“ беше създадено от защитник на гостите, който опасно засече центриране на Тиаго Силва в 21-та минута. Отклонената от ван Бюйтен топка обаче беше парирана от вратаря Вахтер. След половин час игра, армейците стигнаха до нова добра възможност. От границата на наказателното поле Янев стреля, ударът му беше париран от защитник, последва добавка на Велизар Димитров, но топката мина вляво от вратата на „Хамбургер“.

Първата възможност за гостите дойде едва в 36-та минута. След грешка на Ибрахима Гай, топката попадна в Барбарез, но за щастие, ударът му мина в страни. В последвалата атака Гъргоров шутира точно т около 18 метра, но вратарят отби. В крайна сметка полувремето приключи с четири удара във вратата на „Хамбургер", срещу нито един точен в тази на Максич.

Предвид предишните два мача на ЦСКА, привържениците на отбора очакваха с тревога второ полувреме и опасенията им не бяха напразни. „Армейците“ отстъпиха инициативата, а играчите на „Хамбургер“ диктуваха играта. Ударите към вратата на Максич следваха един след друг, но за щастие на стража на ЦСКА Клингбай и Мпенза не намериха очертанията й. Липсата на точни шутове обаче изглежда намали концентрацията на вратаря на „армейците“ и той не успя да реагира на удар на звездата на „Хамбургер“ Рафаел ван дер Ваарт в 58-та минута. Купеният от „Аякс“ за 5.1 млн. евро нападател, получи топката на около тридесет метра от вратата на ЦСКА и с левия крак изненада Максич.

"Армейците“ опитаха натиск между 70-тата и 76-та минути, но удар на Мурад Хидиуед беше отклонен от защитник. Междувременно два удара на понакуцващия ван дер Ваарт не попаднаха във вратата на ЦСКА, а в края на даденото от съдията три минутно продължение, засечена с глава топка от Гъргоров излезе в аут.

Така макар и играли равностойно, „армейците“ загубиха, но получиха поздравления за играта си от своя треньор и аплодисменти от препълнилата стадиона публика.

"Не сбъркахме, гола дойде след едно великолепно разиграване и майсторски удар", коментира след мача наставникът на армейците Миодраг Йешич. Поздравявам играчите, съжалявам за загубата най-вече заради великолепната публика, не сме загубили шанс да продължим напред, обобщи той. В заключение Йешич отбеляза, че „Хамбургер“ е най-силния състав в групата.

"Много сме щастливи от победата в София, защото победихме един много, много силен отбор, каза треньорът на „Хамбургер“ Томас Дол. „През първото полувреме играхме сигурно в защита, отборът от София имаше едно-две положения и беше напечено пред нашата врата. През второто полувреме заложихме повече на атаката, като в същото време внимавахме за контраатаките на домакините. В крайна сметка, като теглим чертата, постигнахме една заслужена победа", обобщи наставникът на гостите.

В другата среща от група „А“ съставът на норвежкия „Викинг“ надигра „Монако“ с 1:0. В следващия си мач ЦСКА гостува на Славия (Прага) в мач, който ще се окаже решителен за понататъшните шансове на тимът на Миодраг Йешич за класиране за следващата фаза на турнира.