Турнир: Купа на Съветската армия 1950 (Финал — второ преиграване)
    Димитър Еленков GK
    15′
  • 97мин

Борислав Футеков (Народна войска)

Третата финална среща между отборите на Динамо и Народна войска за най-ценното спортно отличие - купата на славната и непобедима Съветска армия, се състоя вчера на стадион Народна войска пред повече от 30 000 души. Отново редовните 90 минути не бяха достатъчни, за да се излъчи носител на купата. В първото тродължение от 15 мин. Геренски сам прати топката в собствената си врата, отбелязвайки по този начин единствения гол на мача. След 360-минутна много оспорвана борда в трите срещи, най-после бе излъчен тазгодишният носител на купата - отборът на Динамо - София.

Вчерашната среща бе по издържана от досегашните, както в техническо, така и в тактическо отношение. Това говори, че достойните финалисти бяха извлекли сериозни поуки от предишните финали. През по-голямата част на мача отборите игра ха свързано, като се стремяха по опростен, но сигурен начин да застрашават вратите, избягвайки безцелните и чести комбинации. Това допринесе много играта да протече в бързо темпо, с редица напрегнати моменти и пред двете врати и чести удари в гола. Пречка, и то значителна, за да се даде по-издържана игра бе лошият терен. Наред с това обаче трябва да се подчертае, че някои от по-рутиннраните играчи все още разчитат главно на дългогодишния си състезателен опит, не полагайки старание да напреднат в техническо отношение, с което биха дали пример и на младите играчи да работят по-усърдно в тоза направление. Освен това отборът на Народна войска не бе съставен удачно. Еднаквата стойност на Динамо и Народна войска пролича красноречиво и вчера. Наистина, военните играеха по-често в полето на Динамо, обаче нападението на Динамо по-чувствително застрашаваше вратата на Геренски. Макар че единственият гол бе отбелязан от Геренски след непростима грешка на Футеков, победата на Динамо е заслужена. Тя се дължи на задружните усилия на целия отбор. Отбраната на победителите бе много сигурна и изнесе главната тежест на мача. Полузащитниците правилно и навреме подхранваха нападенне то, което от своя страна прояви бързина и голям устрем към гола.

Народна войска загуби с чест. Подмладяването на този отбор дава много добри резултати и при упорита работа занапред военните могат да напреднат още по-чувствително. Основната причина за загубата на Народна войска се корени в недостатъчната повратлнвост на крайката отбрана на този отбор, където главната тежест на играта бе изнесена от Манолов. Полузащитниците се увличаха в някои моменти в индивидуална игра, но общо взето играха сполучливо. В нападението се отличи Божов, но соловите акции на Панайотов и Василев, както и недостатъчната устремност и борбеност на Стефанов проиграха някои възможности за гол.

До 16-та мин. Динамо има почин в играта. След излизачето поради контузия на Андреев военните постепенно изравиягат играта и вземат на свой ред инициатива. Усилията и на двата отбора за постигане на гол не се увенчават с успех, но трябва да се подчертае, че в първите 45 мин. бе показана най-додрата игра на целия мач. Второто полувреме започна с нападение на Народна войска, чийто отбор през по-голямата част на играта се намираше в половината на Динамо. Еленков спасява добре няколко удари на Божков и Минев. В 40-та мин. Томов отблизо бие вън. Развръзката на мача дойде в първото продължение. След като Минев пропуска много изгодно положение за откриване, Динамо печели корнер. Томов изпълнява отлично удара, топката лети към Футеков, който вместо да избие с глава, се навежда в последния момент, топката се удря в ръката на изненадания Геренски и влиза в мретата - 1:0 за Дннамо. Веднага след това Народна войска печели корнер, който не донася нищо.

Със самоотвержен плонж в краката на Димитров, Геренски спасява надвисналия гол. Панайот Панайотов от много близо бие вън. Във второто продължение целият отбор на военните се хвърля в атаки, но въпреки това Динамо създава по-удобни положения за гол, поради чистите коридори, които нападението му имаше за действие.

Трябва да се подчертае, че и на този мач някои играчи проявиха осъдителна невъздържаност и груба игра, забравяйки грамадното значение на срещата.

Футболният съдия Т. Стоячов се справн отново добре със задачите си. Редица пропуски при отсъждане на авантажите се обясняват с желанието му да парира всички грубости.