• сл.кр.

11. Димитър Марашлиев (ЦСКА „Септ. знаме“)

• сл.кр.

Ирала (Панатинайкос)

Мачът в Атина стига до дузпи, след изпълнени 4 дузпи от гърците и 3 от армейците, резултата от двата мача е 5:6 за ЦСКА, в това време треньорът на ПАО Пушкаш поздравява Манол Манолов за победата и прибира отбора си в съблекалните. Съдията Липатов прекратява изпълненито на дузпите и обявава ЦСКА за победител. Треньорът на Панатинайкос Ференц Пушкаш осъзнава грешката на съдията и спешно праща футоблистите му да се къпят в съблекалнята. Съдията усещайки се за грешката която е направил, се опитал да извика обратно гърците на терена, но Пушкаш му обяснил, че това вече е невъзможно. Армейците правилно отбелязват, че гърците все още имат шанс за победата и остават още 24 часа в гръцката столица, той като е възможно довършването на наказателните удари. Съдиите бързат да излетят от Гърция в посока Москва, но биват задържани при прехвърлянето им в София. Съдията признава за грешката си, а от Панатинайкос подават жалба в УЕФА. След 8 часово заседание УЕФА излиза с решение, мачът е анулиран, а срещата трябва да се преиграе.

Ето какво пише междуранордната преса за отмененият мач:

„В първата среща софийскитя армейци победиха с резултат 2:1, но всички специалисти смятаха, че това преимущество за мача в Атина ще бъде недостатъчно. Преди мача българските футболисти бяха подложени на присохогиическа атака. Всички гръцки вестници, радио и телевизия говореха за евентуална победа на Панатинайкос с голям резултат. Спорът по страниците на местата преса се свеждаше до това, какъв ще бъде резултата - 3:1 или 4:0. Гърците наскоро закупиха два бразилица (Демело и Грамахо) и арженитнец (бившия играч на националният отбор Верон). Но действителността, както често се случва във футбола, опроверга всички прогнози. На Панатинайкос не помогнаха нито домашните стени, нито врящата тълпа зрители, която хвърлящше по играчите и съдиите възглавници от седалките и картончета от напитките. Не помогнаха и легионерите от Южна Америка.

Истината бе, че за българските футболисти играта започна доста неудачно. Първо бразилецът Демело красиво, и най-важното, неочаквано песна пас с пета към центъра на наказателното поле на навлизащият Верон, който финтира вратаря Филипов и едва на третата минута откри резултата.

Изминаха 15 минути и отново гърците имаха успех. Десният защитник на ЦСКА Гаганелов наруши правилата на мача - съветския съдия В. Липатов отсъди 11-метров удар във вратата на българският отбор. Централният нападател на Панатинайкос, бразилеца Демело реализира дузпата, но постепенно инициативата премина в ЦСКА. Предприетите от българите атаки по левия фланг, където се отличаваше Марашлиев, им донесоха успех. В 67-мата минута Трънков с отскок и глава вкара един ответен гол - 2:1. Резултата след два мача отново стана равен.

Панатинайкос разочаровани от неуспеха, се превърнаха в посредствен отбор. Играчите им почнаха да нервничат и да се псуват един друг. Даже винаги спокойният капитан на отбора Домазос изведнъж няколко пъти подред игра грубо. В Липатов на два пъти показа жълти картони за груба игра на защитниците Карамаилис и Капсис. Страстите постепенно утихнаха. По правилата на двубоите от европейските турнири, съдията назначи допълнително време. Но и две полувремена от 15 минути не донесоха успех на никой от съперниците. Следствия на това на отборите им се наложи да пият по пет дузпи. Първи биха дузпа гърците. Домазос се приближи към топката ... удар и ... разочарованият възглас на стазиона. Топката премина покрай вратата. И още един път ахна стадиона, когато с отличен скок българският вратар Филипов хвана топката след удара на Ирала. А футболистите на ЦСКА бяха и спокойни и точни в тези моменти. Всичките им удари стигнаха целта. И така победата бе на страната на българските футболисти.“