Крум Янев (ЦДНА) асистенция - Кирил Ракаров

• 84мин

Кирил Ракаров (ЦДНА)

ЦДНА​ ОТНОВО ПОБЕДИ „ЦЪРВЕНА ЗВЕЗДА“ (БЕЛГРАД) С 2:1

За втори път тази година нашият републикански първенец по футбол ЦДНА побеждава реномирания югославски футболен отбор „Цървена звезда“ от Белград с 2:1. С това балансът от досега играните срещи между двата отбора стана: 4 победи за ЦДНА с 2:1, една равна среща 2:2 и една загуба с 1:3 при обща голова разлика 11:9 за нашия първенец.

Шестата поредна среща между двата отбора се състоя снощи на електрическо осветление на стадион „Васил Левски“. Отборите играха в състави: ЦДНА – Найденов, Ракаров, Манолов, Ковачев, Божков, Стоянов, Мартинов, Димитров, Панайотов, Колев, Янев, (Миланов). „Цървена звезда“ – Радунович, Стоянович, Спаич, Зекович, Тасич, Попович, Стипич, Шекуларац, Рудински, Митич, Костич.

Нервното напрежение в първите минути на мача не позволи и на двата отбора да организират играта си, подаванията бяха неточни. Все пак топката по-често бе у нашите състезатели, но изминаха десет минути, докато бе отправен първия удар към вратата на гостите – от Димитров. Постепенно футболистите на ЦДНА овладяха терена и започнаха да застрашават вратата на „Цървена звезда“. Зачестиха и ударите, но те бяха неточни. Отбраната на гостите бранеше добре вратата си и не позволяваше на нападателите на ЦДНА да преминат наказателното поле. И когато всеки момент се очакваше откриване на резултата от ЦДНА, едно внезапно врязване от Костич в отбраната на нашия отбор стана причина за разбъркване пред вратата, топката попадна у Стипич, който стреля незабавно и топката се спря в мрежата. „Цървена звезда“ поведе резултата с 1:0. Футболистите на ЦДНА се хвърлиха в нови атаки и притиснаха отново гостите в тяхното поле. Играта се изостри, вследствие на което за неспортсменска простъпка Костич бе отстранен от игра. Течаха последните минути на полувремето, когато Ракаров би далечен удар, топката бе отбита с мъка от вратаря, Янев я посрещна с глава и я изпрати във вратата. Резултатът бе изравнен – 1:1. При удара обаче Янев бе контузен от вратаря на гостите и напусна играта.

През второто полувреме играчите на „Цървена звезда“ се стараеха да задържат топката, да бавят играта. ЦДНА имаше числено превъзходство (на мястото на Янев влезе Миланов), но за дълго не съумя да го използува. В 84-та минута от наказателен удар пред вратата на „Цървена звезда“ Ракаров със силен и точен удар постигна победния гол на ЦДНА. След това пред вратата на „Цървена звезда“ се разгоря извънредно драматична борба. Серия от удари се изсипаха от различни посоки към вратата на гостите, но бранителите не позволиха ново покачване на резултата. Надмощието на ЦДНА бе ярко изразено в ъгловите удари – 13:1.

Новата победа на ЦДНА във вчерашната приятелска среща с „Цървена звезда“ бе бурно поздравена от десетките хиляди зрители.