Иван Колев (ЦДНА) асистенция - Димитър Якимов

• 83мин

Крошченко (Авангард)

Публиката аплодира „Авангард"

Като наблюдавахме играта на „Авангард“ (Харков) срещу нашия републикански шампион, си припомнихме определението, което беше дал за отбора на гостите един от познавачите на съветския футбол - М. Якушин: „Колективен дух, самоотверженост в отбраната, добра игрова дисциплина!“. На софийски терен харковските футболисти потвърдиха тази преценка и с добре организираната си и технична игра накараха публиката многократно да ги аплодира. Дълго време нашият републикански първенец не можа да намери слабо място в редовете на противника и да вземе инициативата. Едва малко преди почивката Колев успя да изпрати топката в мрежата на вратаря Уграицки - 1:0 за ЦДНА.

Второто полувреме натискът на българите се засили.

В 70 мин. дясното крило на „Авангард“ Нестеров направи удивителен пропуск. След като овладя топката, лошо върната от Ковачев, харковският футболист остана сам срещу Найденов, но забави удара и българският вратар спаси. Това бе решаващ момент с тежко последствие! У харковци се почуствува временно разколебаване, което бе използувано от ЦДНА. Последва хубава комбинация между Цанев и Якимов, точно пуснат пас на Колев и той с остър удар увеличи резултата - 2:0! Седем минути преди края Крошченко намали разликата на 2:1.

"Авангард“ се показа силен противник. В играта на отбора се забелязаха оригинални похвати (недиректно изпълнение на корнерите, освободителен удар на вратаря с юмрук и др.). ЦДНА победи благодарение на по-зрялата си игра след почивката, когато особено полезна се оказа промяната в ритъма на атаките.