• 21мин

8. Никола Цанев (ЦДНА)

• 52мин

9. Ханс Улофсон (ИФК Малмьо)

ЦДНА​ отпада от КЕШ след нелепо равенство срещу шведския вицешампион ИФК Малмьо.

След рано отбелязания от Цанев първи гол, зрителите очакват още много голове, но проличава несигурност в нашата отбрана. Нордквист на празна врата стреля в страни, което е предупредителен сигнал, отминат от българските бранители. На армейските атаки шведите отговарят с плътна защита и бързи контраатаки и успяват в намеренията си.

Мигът на разочарованието идва в 52-ата минута, когато Олофсон напредва, преодолява подхлъзналия се на мокрия терен Ковачев и реализира за 1:1. Следва натиск на ЦДНА, който обаче е стихиен. Цанев все пак улучва страничния стълб при една атака, но в крайна сметка победен гол не е постигнат. По общото мнение на зрителите и треньорите след мача ЦДНА е имал лош шанс, но се е представил добре.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Всъщност тази среща беше едно продължение на оная, която преди десетина дни се беше разиграла - в Малмьо и завършила с неуспех за българите - 0:1. И затова основателно изникваше въпрос - кой отбор пръв ще отбележи гол във вратата на противника? Естествено за шведите увеличаването на разликата щеше да укрепи значително„техните позиции. А ЦДНА? - В случай на изравняване нашият републикански. първенец заличаваше аванса на шведите, а освен това получаваше възможност да гони крайната победа.

И ето в 21 мин. този въпрос вече не съществуваше. На демонстрациониото табло отговорът беше ясен и категоричен - 1:0 за ЦДНА. След зряла и красива комбинация, топката бе препратена от Панайотов на Цанев и той незабавно с отсечен удар би неспасяемо във вратата на Кристенсон. Но това все още не беше оскончателно разрешение на загадката. Армейските футболисти бяха изпълнили само една част от задачата и тепърва трябваше да напрегнат разум и сили, за да изменят в своя полза фактическото равенство - 1:1.

Всичко ли до този момент се беше развило благоприятно? В нападение армейските футболисти установиха надмощие. Протизникът бе принуден да премине в отстъпление. Към вратата на Кристенсон се посипаха удар след удар. Но в началните минути стрелбата на Ранков, Панайотов, Колев беше разсеяна, неточна, не криеше сериозна заплаха. Освен това и в задните редове на ЦДНА съществуваше несигурност. След грешка на Кошев, Олофсон насочи опасен удар. А малко по-късно Найденов не съумя да задържи една топка, Нордквист се добра до нея и стреля по посока на опразнената врата, за щастие вън от нея... Не беше ли това повече от предупредителен сигнал за някои слаби места в армейската единадесеторка? И не заслужаваше ли да се постави на преразглеждане, на преоценка мнението за стойността на шведския отбор? И трябва да кажем, че ако до изравнителния гол можеше да отминем тези опасения и заблуди, то след това самата игра ги изтъкна на преден план.

Ето припомняме си такъв очебиещ факт. Българските футболисти организират настъпление с бързо подаване на топката. Панайотов изведнъж се озовава непокрит фронтално, срещу шведската врата. И тук вместо незабавен удар, той съвсем неоправдано си позволява волност - изчаква противника, опитва се да го лъже и накаря проваля златна възможностза гол. Гол - който в крайна сметка може да се окаже решителен. В 38 мин. Цанев действува по-правилно и съобразително - стреля незабавно, но сега Кристенсон изтъква качествата си на първокласен вратар и отбйза в корнер.

А Малмьо? - С играта си до почивката шведските футболисти показаха недвусмислено, че ще използуват сгъстена защита. И трябва да добавим - тя им донесе успех, защото беше подкрепена и от добро разбирателство, от отсъствието на всякаква паника, от умението да отнемат и задържат топката. Гостите не блестяха с нищо изключително и необикновено, но тяхната игра беше изчистена и от всичко излишно. Те просто знаеха слабостта на противника срещу подобен вариант като техния и го защишаваха с всички сили. За полувремето корнерите бяха 7:0 в полза на ЦДНА, но за високите и снажни шведи те не представляваха опасност: И ето именно тази постройка, пред която като чв армейските състезатели вече започнаха да недоумяват. до 52 мин. при една контраатака в разредената половина на българите, топката попадна у отличния Олофсон, той напредна - Ковачев се подхлъзна и му освободи път - последва нисък бръснещ удар и гол. ИФК Малмьо фактически водеше резултата отново. И отново ЦДНА трябваше да се бори за изравняване.

Натискът последва мигновено. Пред шведската врата се породиха остри, много кринични положения, разбърквания. Цанев разтърси страничния стълб, слалом на Якимов беше ликвидиран с корнер, удари на Ковачев прелетяха на педя от гредите. Корнерите достигнаха внушителна цифра (13:2 за ЦДНА в това полувреме). Но шведската защита, където изпъкна фигурата на Бломберг, и вратарят Кристенсон намираха сили да спасяват своевременно. Освен това българските футболисти нападаха безоледно, без някаква начертана програма, стихийно и в галяма степен погрешно. Манолов тръгна да атакува и той, да сбива още повече нападението, да стеснява оперативния му простор, да оголва своята зона. А нападателите проваляха редица свои опити в продължителни, къси комбинации, в солови акции, във високи подавания, при които напълно естествено високите шведски защитници имаха преимущество. Панайотов на когото се разчиташе като констурктор, съвсем се загуби и избледня в игра на дребно, на каквато пригласяше вече и Якимов. Навиците на Колев бяха станали известни на пазача му Хансон и шведът с успех се противопоставяше. Ранков се самоизолира на крилото... Малко повече нерв и острота оставаше да се проявява у Цанев, у преминалия напред Ковачев, който в последните минути преди края изпрати топката в гредата.

На такова териториално надмощия ЦДНА немалко пъти е изитвал горчивия вкус. Трябваше да го опита и в тази среща. В 80 мин. шведските футболисти дори имаха възможност да зарегистрират победа и на софийски терен, но Карлсон забави да бие и проигра изгодния шанс. Така в безплодие и слепота ЦДНА постигна на свой терен 1:1 и трябваше да се сбогува с участие в четвъртфиналите. Заслужено това право получи ИФК Малмьо. В негов актив бяха 2 гола срещу един за ЦДНА.