9. Никола Цанев (ЦДНА) асистенция - Димитър Якимов

• 87мин

11. Иван Колев (ЦДНА)

„Славия“ атакува – ЦДНА печели

На този мач най-много биха подхождали 5-6 гола, не по малко! Такава борба от начало до край, и такива положения от двете страни!... А крайният резултат е 2:0 за ЦДНА...

До 34 мин. не можеше да се определи някакво преимущество на единия или другия отбор. Можеше обаче да се установи разлика в осъществяването на атаките. ЦДНА действуваше в обичайния си стил, най-често с късите пасове и триъгълниците. „Славия“ пък предпочиташе с надлъжни и диагонални дълги пасове да прехвърля топката към Василев, Масленков или Мишев. Успех имаха и едните, и другите – топката се изнасяше добре, заплахи за противника се създаваха. Но повече – уви, нищо! В 34 мин. стилът на ЦДНА записа успех. Якимов се пренесе надясно, с Колев и Ранков завърза комбинации на малки пространства, които увлякоха тук цялата „бяла“ защита. Последва пас на противоположния фланг, където Цанев бе останал сам в радиус от 10 – 15 метра и – 1:0 за ЦДНА.

Отбраната на „Славия“ се разклати. Като че ли армейците интуитивно доловиха какъв е най-резултатният подход. След като силен удар на Ларгов бе с мъка отбит от Найденов, заредиха се остри, бързи атаки на армейците. На два пъти Пашоолов излезе да посреща откъснали се противникови нападатели, биваше излъгван и на празната врата защитниците трябваше да плонжират, за да спасяват положенията. Разбира се, тук им помагнаха и Цанев, и Панайотов, и Якимов, които не улучиха празната врата... В тоя момент отборът на „Славия“ бе боксьор изпаднал в „гроги“. Свирката на съдията за край на полувремето бе гонгът, който го спаси...

Но колко различна бе картината веднага след почивката! В продължение на 20 минути ЦДНА премина само 2 пъти в атака. В останалото време се играеше все пред Найденов. Това бе натиск, какъвто рядко се вижда в „А“ РФГ, а още по-малко – пред вратата на шампиона... Армейските защитници започнаха да чистят безразборно. Топката пак се връщаше пред тях и и те се измъчваха да се мятат няляво и надясно, и да гледат как тя удря гредата над Найденов или профучава край вратата... Напразни бяха някои опити да се успокои играта и да се изнесе токата напред. Славистите, с един неотслабващ дух, с пълно отдаване в играта, отнемаха топката и пак я пренасяха пред вратата на ЦДНА.

Но минутите минаваха – и никакъв резултат за тия, които не се уморяваха да атакуват. Стрелбата им бе слаба и съвсем не в тон с останалите действия. Накрая се потвърди желязното правило във футбола: не вкараш ли гол – ще ти вкарат! В 87 мин. Колев догони една топка, изпревари излезлия насреща му Пашоолов и край него я насочи в мрежата. Така крайният резултат стана 2:0.