• 84мин

10. Иван Колев (ЦДНА)

• 90мин

11. Крум Янев (ЦДНА)

Голям брой международни срещи проведоха тази година българските футболисти. Опитът им се разшири, повиши се тяхното майсторство. Статистиката от досегашните състезания уверено сочи явен напредък. Това показа и онзидeншната среща с едни от най-добрите югославски футболни отбори „Цървена звезда“ от Белград.

Появяването на двата отбора на терена на градския стадион Васил Левски бе посрещнато радушно. Препълненият стадион аплодира продължително гостуващия белградски отбор и футболистите на централния дом на народната армия. Представителят на ЦДНА полк. Ив. Мирски отправи приветствие, на което отговори председателят на клуба „Цървена звезда“, Дража Маркович. Състезателите си размениха букети от свежи цветя, които след това бяха раздадени на публиката. Последваха нови овации от препълнените трибуни.

Футболният съдия инж. Бернарди (Италия), подпомаган от българските му колеги Н. Гелов и Г. Христов, даде началния сигнал. Играта започна. Започна една нова международна дружеска среща.

Неизползувана инициатива

Първи удар в играта имаха югославските футболисти. Топката обаче бе веднага овладяна от българския отбор и то организира устремно напредване. Пред вратата на „Цървена звезда“ застана разбъркване, което Златкович ликвидира с изпращане на топката на ъглов удар. Той бе изпълнен неуспешно от Миланов. Малко след това десният краен нападател на ЦДНА проби енергично отбраната на гостите и остана сам срещу Златкович. Възможността за точен удар не бе използувана. Целият отбор на ЦДНА напираше непрекъснато. Той наложи бързо темпо. Югославските футболисти бяха изненадани от този развой и се бяха отдръпнали своята половина на терена. Тяхното първо нападение с удар към вратата бе едва в 7-та минута. Натискът на домакините продължаваше. Някои от напористите напредвания завършваха с изнаващи удари - Янев, Аргиров, Колев. Разбъркването предизвикваше подвижната и устремна игра на Миланов. Състезатели от отбраната на „Цървена звезда“ пребяваха твърда, често ъглови удари, чиито брой до края на полувремето достигна осем, а до края на мача 10:1 за ЦДНА. Пред вратата на Кривокуча не веднъж надвисваше опасност. Липсата на спокойствие в нападателите на ЦДНА, на добра ориентировка, набързо действие с незабавни удари обаче провали доста добри възможности. Това позволи на отбора на „Цървена звезда“ да се освободи от притискването и да започне да застрашава. С точни подавания на топката в движение с търсене и намиране на свободни места за действие гостите провеждаха атаки на широк фронт и с изненадваща стрелба. Това раздвижи играта на отбраната на ЦДНА, където добри прояви имаха Манолов, Стоянов и Енишейнов.

0:1, после 0:2

Пропуските на редица нападатели на ЦДНА не се дължаха на суетене на прекомерно увеличение в индивидуални прояви (Панайотов, Колев). Това позволяваше на отбраната на гости да се прегрупира и да осъществява сигурно покритие. Тези слабости изпъкнаха още повече в аналогични напредвания на нападатели от „Цървена звезда“. Макар да атакуваха по-рядко, те действуваха целенасочено и търсиха завършващия точен и опасен удар във вратата, дори от по-далечни разстояния, при невинаги удобни положения. Топлак би отстранил постигна откриването на резултата - 1:0 за „Цървена звезда“.

В първите минути на новото полувреме се повтори картината от началото на играта: пак нападение на ЦДНА, пак ъглов удар. Последваха пропуски на Панайотов и един от меден удар отдалеч на Аргиров. Топката обаче бе отбита от напречната греда. Югославянските футболисти показаха добро взаимно разбиране, бързо използуване на топката, организиране на напредвания от дълбочина чрез подвижната игра на полузащитниците Спаич и Попович и чрез постоянната смяна на местата в нападението. Опитен организатор в това отношение се показа дясната свръзка Митич. В 63-та минута едно напредване на вътрешната нападателна тройка позволи на Топлак и Живанович да обработят топката с бързо подаване на близко и когато тя попадна в Митич, неговият удар я изпрати в горния ляв ъгъл на вратата. Ударът бе отмерен точен. Геренски нямаше време да се намеси, топката спря в мрежата - 2:0 за „Цървена звезда“.

Устрем за изравняване

Развоят на играта, особено в първото полувреме, откриването на резултата и неговото увеличаване можеше да смути един неопитен отбор. Футболистите на ЦДНА обаче са участвували в толкова напрегнати срещи, те знаят, че борбата за най-добро представяне продължава до последните минути на мача. Две минути след гола на „Цървена звезда“, Панайотов опита удар, на който той е способен и при много подобни случаи - отдалеч, в движение, остро. За щастие за гостите, отбраната на „Цървена звезда“ отби топката от гредата. Такъв удар опита пред вратата на ЦДНА и Топлак, но намесата на Геренски се оказа сигурна. В 72-рата минута, Янев и Миланов се устремиха с топката напред. Янев умело се освободи от Нешович и в следващия миг топката попадна в Милапов. Той бе сам срещу празната врата, след като Кривокуча я бе напуснал малко преди това. По следва удар, н вън - пропуск. Стрелбата към вратата на „Цървена звезда“ зачести - опити направиха Божков, дори Ракаров. В един момент с такъв удар се присъедини и Нешович, но за щастие на отбора му, топката срещна гредата! Зачестиха правилно разсъчитани нападения на ЦДНА. В 84-та минута, Колев се освободи, напредна бързо и неочаквано към вратата. Топката спря в долния ляв ъгъл. Намесата на Кривокуча бе безсилна - първи гол за ЦДНА! Той беше указание, че отборът може да завърши с чест своя напрегнат мач. И наистина, когато течеше последната минута, когато мнозина бяха склонни да приемат, че срещата вече е приключила, топката попадна в Стоянов. Той я поведе, после я проведе напред в наказателното поле на „Цървена звезда“. Там предварително се бе врязал Милапов. Той я овладя и мигновено стреля към вратата. Гол - 2:2, изравняване!

Добри впечатления

Цялата среща, прогледна в прекрасна другарска игра на терен, която предизвикваше сърдечни аплодисменти в публиката - еднакво към двата отбора. Футболистите на „Цървена звезда“ показаха зряло майсторство, висока класа, техника, правилна задружна игра. Отборът на ЦДНА отстрани в редица моменти от второто полувреме някои типични слабости (например на подаванията около центъра, суетенето около топката) и това заслужено му донесе изравняването на резултата. Особено приятно впечатление остави съдийството на Бернарди. Той беше подвижен, следеше играта отблизо (ръководи по диагоналната система), прояви разбиране, не се намесваше излишно, с което не само показа как трябва да се тълкуват творческите авантюри във футбола, но същевременно и не допусна неправилни увличания на състезателите. Инж. Бернарди демонстрира майсторска оперативност и с това потвърди каква отговорна е задачата на футболния съдия на терена за правилно развой на мача.