• 56мин

7. Румен Христов (ЦСКА)

• 81мин

10. Методи Деянов (ЦСКА)

ЦСКА​ победи шампиона 2:0 Антонов и Христов бележат за “червените”, Деянов изпуска дузпа
Методи Деянов изпусна дузпа, но това не помрачи празника на 6000 запалянковци на “Българска армия” от победата с 2:0 над шампиона Ловеч. Не толкова успехът, колкото фактът, че “червените” обърнаха мача срещу един силен и постоянно налитащ съперник, се оказа достатъчен реванш за феновете след срамното 0:8 преди година в Ловеч.

Отборът на Димитър Пенев, който в този мач не можеше да разчита на контузените титуляри Милен Петков и Веселин Великов, както и на наказаните Емил Кременлиев и Литера, запази интригата в шампионата заедно с 3-точковата разлика от есенния първенец Левски (40).

Головете за “червените” вкараха картотекираният преди две седмици Георги Антонов и Румен Христов. Методи Деянов, извел тима с капитанската лента, изпусна да реализира дузпа 9 минути преди края на мача, отсъдена за събарянето му в наказателното поле.

Двубоят започна във високо темпо, като домакините можеха да открият още в 9-ата минута. Димитър Иванов нахлу опасно в наказателното поле на шампионите и стреля от 3 метра, но отлично пазилият в този мач вратар Стоян Ставрев изби. В следващите десетина минути обаче гостите се развихриха и на няколко пъти можеха да поведат. В 11-ата минута Светослав Тодоров се откъсна по левия фланг и центрирането му срещна гредата над вратаря на ЦСКА Тодор Кючуков.

В 15-ата минута Методи Стойнев се възползва от грешка на “червената” защита и стреля от 4-5 метра, но ударът му бе избит от Кючуков. Две минути по-късно шут на Мариян Живкович от 25 метра мина встрани от вратата на армейците.

Халфовете в червено Кьосев и Чомаков след първите 20 минути втвърдиха подхода за първа топка, овладяха средата и така се стигна до гол в 24-ата минута. След центриране на Методи Деянов от корнер Красимир Чомаков надскочи трагичния в този мач Златомир Загорчич и с глава подаде на Георги Антонов, който стреля отблизо. Вратарят Ставрев, падайки, изби, но топката попадна в Антонов, който я насочи в мрежата - 1:0.

До почивката Димитър Бербатов веднъж се оказа очи в очи със Ставрев, но не можа да го преодолее, а по-късно стреля ниско от границата на наказателното поле на 30 см от левия стълб на гостите. Шампионите можеха да изравнят още в началото на втората част, когато Йеленкович изведе Марин Петров, но последният от няколко метра би над вратата. В 55-ата минута Христов нахлу в наказателното поле и след нова неумела намеса на Загорчич простреля Ставрев за 2:0. После белият Ромарио изтича до пейката, за да получи поздравление лично от треньора Пенев.

До края мачът продължи с явно превъзходство на домакините и няколко изненадващи хода на съперника, при един от които стоперът Живко Желев пропусна да намали в 62-ата минута, като от метър би над вратата. В 81-ата минута Загорчич събори Деянов в наказателното поле и реферът Стефан Господинов отсъди дузпа. Методи насочи топката слабо в десния ъгъл. Ставрев показа отличен рефлекс и предотврати класическа загуба от армейците.

източник cska.net

В последния сблъсък от есенния полусезон в „А“ ПФГ ЦСКА и „Ловеч“ направиха истински дерби-мач, в който зрителите видяха добър футбол за нашите повече от скромни стандарти. За разлика от майските циркове, разиграни на два пъти в рамките на броени дни от същите два отбора (и които заедно със съпроводилите ги коментари би трябвало да предизвикат повишения интерес на прокуратурата във всяка една цивилизована държава), този път имаше много борба и желание за игра, често пъти съпроводени и с футболно майсторство.

ЦСКА направи най-силния си мач за целия полусезон и заслужено спечели. В същото време тимът на Ловеч“ бе достоен съперник и даде своя принос за доброто ниво на срещата. А ако гостите бяха имали малко повече шанс, наистина можеха да направят черен деня на „армейците“.

Мачът започна с характерния домакински натиск и в първите десетина минути „червените“ владееха очевидно инициативата, а още в 5-ата минута Димитър Иванов финтира успешно в наказателното поле и стреля ниско по тревата, но вратарят Ставрев улови неособено силно насочената топка. Бързо обаче ловчанлии изравниха играта, а най-силният им нападател в този мач Светослав Тодоров, направо разиграваше като маймуни столичните бранители и ако бе срещнал по-сериозна подкрепа в атака от някой свой съотборник, едва ли вратата на Кючуков щеше да остане суха. Впрочем в 14-ата минута именно Тодор Кючуков с крак успя да се справи с най-чистата голова ситуация до момента след нисък удар на Стойнев. Две минути по-късно Симонович шутира опасно покрай левия стълб, а още три след това Бербатов се засуети за миг в чиста позиция и топката му бе избита.

След динамична двуостра игра, в която съперниците си разменяха инициативата, се стигна до 23-ата минута, когато след изпълнението на корнер Чомаков с глава свали топката на Георги Антонов, който, оставен непокрит, стреля, Ставрев парира удара му, но защитникът бе най-съобразителен и при „поправителния“ бе точен 1:0. След гола до края на полувремето Бербатов на два пъти можеше да увеличи резултата. Това обаче направи 10 минути след почивката най-слабият играч на терена през първата част Румен Христов. Той се освободи от пазача си Хаджи (като остана съмнение за нарушение) и с удар с левия крак от границата на наказателното поле изпрати топката в далечния ъгъл на Ставрев.

Гостите направиха опит да променят изхода от мача, но не им достигнаха хладнокръвие и воля. А също така и рационалност. Защото очевидно те бяха отборът, който далеч по-добре разиграваше топката в много моменти от срещата, личеше си обиграността и идеята в играта им. Но пред гола им липсваше простота, както и повече острота и настойчивост. В същото време футболистите на ЦСКА играеха по-хаотично, но и по-опростено и имаха безспорно преимущество в чистите положения, които създадоха. Но за това вина има и защитата на „Ловеч“. Резултатът можеше да стане и 3:0 към края на мача Деянов не успя да надиграе Ставрев от бялата точка, но такава голова разлика нямаше да бъде справедлива.

Добро бе ръководството на рефера Стефан Господинов и на помощника му Валентин Рашков, докато другият страничен съдия Петър Васев събуди много дебати с вдигането на флага си.