• 78мин

9. Никола Цанев (ЦСКА „Ч. знаме“)

За купата на европейските шампиони по футбол

ЦСКА „Червено знаме“ – „Слиема Уондърърс“ 4:0

Въпреки, че нашият републикански футболен шампион ЦСКА „Червено знаме“ победи на остров Малта „Слиема Уондърърс“  с 2:1, интерсът към срещата реванш беше голям. Съдията Гогулувоич с помощници Костовски и Павинович (и тримата от Югославия) изведе вчера на столичния стадион „Народна армия“ двата отбора в следните състави: „Слиема Уондърърс“ – Дебоно, Фалцон, Аквилина Т. Спитери, Бониче, Бутигеж, Кокс, Чини, Микалев, Аквилина Е. Боне; ЦСКА „Червено знаме“ – Йорданов, Романов, Гаганелов, Маринчев, Станков, Пенев, Зафиров, Цанев, Никодимов, Колев, Якимов.

В началото на срещата най-добрият на терена от гостите – Чини, проигра едно голово положение, след което армейските футболисти установиха пълно надмощие.  „Слиема Уондърърс“ отчаяно, но и сполучливо се бранеше през по-голямата част на първото полувреме. Затова, разбира се, вина имат и състезателите на ЦСКА „Червено знаме“, които прекалено комбинираха, не упражняваха масиран натиск и закъсняваха с отправяне на завършващ удар. Едва в 38-та минута отличният в този мач Пенев се вряза упорито напред и подаде на застаналия в центъра Зафиров, който откри резултата... Три минути по-късно Якимов се оживи и атакува устремно, но Спитери спря топката с ръка. Отсъдената дузпа бе реализирана от самия Якимов.

След почивката нападенията на армейците се стопяваха до наказателното поле. В онези моменти, когато те се отърсваха от своите слабости, идваха и добрите прояви. Така стана и един от головете, отбелязан по класически начин. След ъглов удар, изпълнен от Колев, Никодимов заби топката с глава във вратата на Дебоно. Цанев напомни за себе си в 77-та минута, когато с бомбен удар покачи на 4:0.

Хр. ДИЛОВ

Предоставил Тодор Гърбатов

За Купата на европейските шампиони по футбол

4:0, НО ИСКАХМЕ ДА ВИДИМ И ДРУГО...

ЦСКА „Ч. знаме“ спечели втора победа срещу първенеца на о-в Малта – този път с 4:0, - преодоля успешно предварителната бариера, която жребият бе издигнал пред него, и ще участвува в 1/16 – финалите от турнира на европейските шампиони. Това е може би единственото положително следствие от вчерашния мач. Защото играта, която наблюдавахме на стадион „Народна армия“, едва ли е зарадвала някого.

„Слиема“ – отбор със скромни възможности – явно не можеше да затрудни нашия шампион. Това веднага стана ясно на публиката, а още отпреди бе ясно и на армейските футболисти. През целия мач те играха със съзнанието, че победата не може да им се изплъзне – отпуснато, без нерв, дори несериозно. Как иначе да си обясним неточната стрелба, серията от невероятни пропуски, непрекъснатия стремеж у нападателите към индивидуални подвизи? Топката се подаваше тогава, когато вече нямаше как самостоятелно да се върви напред, подаваше се несъсредоточено, неточно ...

Едва ли бе нужно червенознаменци да хвърлят повече физически сили в борбата. Сгъстената им програма напоследък естествено ги кара да бъдат икономични в изразходването на енергия. Но със същия разход на „гориво“, възползувани от облекчената обстановка, армейците можеха да изнесат истински урок по футбол, да опитат някои нови тактически ходове, да шлифоват взаимодействието помежду си – с една дума, да доставят на публиката жадуваната естетическа наслада, да покажат, че вече навлизат във форма, че изживяват кризата в началото на сезона и че са готови за двубоите със следващия, наистина сериозен съперник в турнира – гръцкия „Олимпиакос“. Очакваме ЦСКА „Ч. знаме“ да стори това в следващите си мачове. Време за губене няма!