Турнир: Купа на Съветската армия 1967/68 - група 2 (Осминафинал)

Василев (Сливен)

• 86мин

Димитър Пенев (ЦСКА „Ч. знаме“)

МЪЧИТЕЛНО ЗА АРМЕЙЦИТЕ

ПЛОВДИВ. Над стадиона грееше приветливо слънце, но теренът – подгизнал и скоравен – сериозно затрудняваше и двата отбора. Присъствахме в началото на няколко зашеметяващи минути на сливенци, когато топката непрекъснато сновеше в техните крака. ЦСКА „Ч. знаме“ поуталожи натиска на противника и контраатакува с дълги прехвърляния. Каменов с глава стреля, а в 15 мин. смело атакува по левия фланг и Атанасов отклони центрираната топка в мрежата – 1:0. Груба намеса срещу Ляев принуди съдията А. Гергинов да отсъди дузпа и Василев възстанови равенството – 1:1. Това бе началото на 65 мъчителни за ЦСКА „Ч. знаме“ минути. Чувствуваше се отсъствието на титулярите. Липсваше деен конструкторски апарат (Никодимов се губеше от погледа), нямаше и изненадващи атаки. Сливенци добре действуваха в средата на терена, а в нападенията активно участвуваше Зафиров, но вече с №2. Идеята да бъде поставен като десен защитник, не ни се видя излишна. Зафиров бе сигурен бек, а за рейдовете си в дълбочина ни смая с неотслабващата енергия и атлетизъм!

След почивката ЦСКА „Ч. знаме“ окупира полето на сливенския отбор, но след низ от бъркотии и удари (един на П. Николов срещна напречната греда), все не можеше да се поздрави с успех. Сливенският отбор (в тотална отбрана!) се защитаваше с всички сили. Пролича добрата му физическа подготовка. Аремйците сякаш бяха безсилни да нанесат решителния удар. Тогава напред тръгна Пенев. С пробиви той не можа да разбие сливенската отбрана. Но в 86 мин. „футболистът на годината“ с великолепен удар улучи долния ъгъл на вратата и сътвори победата – 2:1 за ЦСКА „Червено знаме“.