Есен 2023/24

Всяка година по това време правим обзор на генералната статистика на ЦСКА, плюс индивидуалната на играчи и треньори, позволяваме си да добавим и по няколко думи за всеки един от тях.

Случва се! Изпратихме сезон, в който на няколко пъти ни се струваше, че ще започне реконструкцията на нашия дом Българска армия, след което трябваше да преминем още едно препятствие по пътя, но в крайна сметка - видяхме достойно изпращане на легендарния ни стадион! Сега чакаме да видим новия си дом след около 2 години! В игрови план започнахме сезона по възможно най-лошия начин, загубихме доста точки, отпаднахме болезнено от Европа, стигна се до треньорска смяна. След това бавно набрахме доста сила и смелост, направихме няколко блестящи мача, за да влезем в руслото на отбор, който се бори, работи добре в защита, не позволява да бъде надигран, но и рядко превъзхожда силно съперниците.

ЦСКА през есента на сезон 2023/24 — Никола Кирилов © всички права запазени За първенство изиграхме 20 мача, победихме в 12 мача, завършихме наравно в 6 мача, загубихме само 2 мача. Голова разлика 30 вкарани и 11 допуснати гола. Започнахме трудно, натрупахме няколко равенства и загуба от Лудогорец, постепено заиграхме все по-уверено, за да стигнем до брилянтно изиграния мач с Локомотив Пловдив. Последва леко охлаждане в играта ни довело до няколко равенства, трудни победи и злощастна загуба в последния засега кръг.

Две победи за купата на България с голова разлика 4 вкарани и нула допуснати гола. Спокойствие срещу Черноморец Балчик и доста трудна победа над Славия София, очакваме съперника си.

Тотален крах в турнира за Лига на конференциите, две загуби, без вкаран гол и с допуснати 6 гола, звучен шамар от румънския Шепши. Срещите дойдоха в сложен момент за армейците и въпреки треньорската смяна нямаше време да бъде предотвратена втората загуба.

По този начин завършихме полусезона с 24 изиграни официални мача, 14 победи, 6 ремита и 4 загуби, вкарани 34 гола и допуснати 17 такива.

Изиграхме и 6 контроли, от които спечелихме 5 и загубихме 1, с голова разлика 14 вкарани гола и 4 допуснати, с което общо за полусезона имаме 30 изиграни мача, 19 победи, 6 равни мача, 5 загуби, голова разлика 48 вкарани гола, 21 допуснати гола.

ВРАТАРИТЕ:

Густаво Бусато  23 изиграни мача (20 мача за първенство, 1 мач за купата на България, 2 мача за Лига на конференциите); 2307 изиграни минути - първенец по този показател (2014 минути за първенство, 92 минути за купата на България, 201 минути за Лига на конференциите); 12 чисти мрежи (11 чисти мрежи за първенство, 1 за купата на България); 5 жълти картона (4 картона за първенство, 1 за купата на България); 3 изиграни мача в контролни срещи със 153 изиграни минути. Средна оценка – 9.3.

Рекорд за изиграни мачове в ЦСКА за чуждестранен играч, бразилецът записа името си в богатата история на тима ни. Лидер на тима на и извън терена, във всеки мач доказва, че на него може да се разчита, когато е най-напечено. Вече не е новина, че играе отлично 1 на 1, че притежава страхотен рефлекс. Благодарение на информацията от съблекалнята, ще запомним думите, с които повдига духа на съотборниците си, ще запомним и поведението му към младия вратар на Левски София, помощ от съперник на терена! На базата на това логично записа най-много минути от всички на полусезона, стабилност и железни нерви на позиция номер 1. Единственто, което можем да кажем е, че някак неподобаващо за ЦСКА получава картони за бавене на игра, в края на някои мачове.

ЦСКА през есента на сезон 2023/24 — Никола Кирилов © всички права запазени ЗДимитър Евтимов – 2 изиграни мача (2 мача за купата на България); 108 изиграни минути (108 минути за купата на България); 2 чисти мрежи (2 чисти мрежи за купата на България); 1 жълт картон за купата на България; 6 изиграни мача в контролни срещи с 244 изиграни минути. Средна оценка – 7.33.

Малко време на терена за българина в рамката на вратата, логично на фона на представянето на Бусато. Важно е да се каже обаче, че всеки път, когато Митко влиза в игра го прави уверено и убедително. За него можем да повторим голяма част от думите за Бусато, лидер на тима на терена и извън него. Голяма част от формата на бразилеца според нас се дължи и на непрестанната конкуренция на този пост с Евтимов.

Марин Орлинов  – 2 влизания в групите за Лига на конференциите; 4 изиграни мача в контролни срещи със 122 изиграни минути в контролни срещи. Средна оценка – 6.5.

Дойде в ЦСКА, за да даде достатъчна дължина на вратарския пост, но имайки предвид формата на Бусато и винаги готовия за изява Евтимов, не се стигна до него в официален двубой. Поигра малко в контроли, където също беше в ролята на смяна и едва ли можем да кажем много повече от това, че се стара.

ЗАЩИТНИЦИТЕ:

Иван Турицов  – 21 изиграни мача (17 мача за първенство, 2 мача за купата на България, 2 мача за Лига на конференциите); 1785 изиграни минути (1421 минути за първенство, 185 минути за купата на България, 179 минути за Лига на конференциите); 2 асистенции за първенство; 3 жълти картона за първенство; 3 изиграни мача със 118 изиграни минути и 1 жълт картон в контролни срещи. Средна оценка – 7.7.

Имахме доста съмнения как ще играе през този сезон Иван, главно след изпуснатата дузпа и неразбориите с феновете. Нито едно от тези съмнения не се оправда. В ролята на десен бек в защита с четири се справи изключително добре, раздаде се във всеки един мач и допринесе за доста от победите през този сезон. Изключително подвижен, добре взаимодействащ с халфа пред него, а също така и с нападателя отдясно. Бори се за всяка топка, затвори всички крила в българското първенство, срещу които игра. През този полусезон намали и жълтите картони, нещо заради което го обвинявахме в миналите сезони.

ЦСКА през есента на сезон 2023/24 — Никола Кирилов © всички права запазени Тибо Вион – 21 изиграни мача (18 мача за първенство, 1 мач за купата на България, 2 мача за Лига на конференциите); 1535 изиграни минути (1381 минути за първенство, 25 минути за купа на България; 129 минути за Лига на конференциите); 1 асистенция за купата на България; 7 жълти картона – споделен антилидер в тази класация (6 картона за първенство, 1 за Лига на конференциите); 6 изиграни мача с 355 изиграни минути с 1 гол и 2 жълти картона в контролни срещи. Средна оценка – 7.1.

Французинът пак пълнеше всички дупки в стартовия ни състав, като игра най-вече като ляв бек, но също така рядко като десен бек, а също така и в центъра на терена. Справи се прилично навсякъде, както винаги много борбен, с много отнети топки, малко закъсняващ, когато трябва да покрива целия фланг и разбира се с доста по-грубички или позакъснели влизания. Имаме чувството, че се справя най-добре от всички други опции в левия ни ариергард, независимо, че това не е най-добрата му позиция. По познатия начин центрира добре от статични положения, очакваме повече голови подавания от него.

Християн Петров – 20 изиграни мача (19 мача за първенство, 1 мач за купата на България); 1994 изиграни минути (1890 минути за първенство, 104 за купата на България); 2 гола за първенство; 3 жълти картона за първенство; 4 изиграни мача с 227 изиграни минути в контролни срещи. Средна оценка – 9.1.   

Без да е изненадващо е най-постоянният млад играч в ЦСКА. Изключително стабилен, подвижен, с отлично позициониране и биткаджия. Превърна се в първи избор на треньора ни в сърцето на защитата. Вкара дебютни две попадения и започна да стреля изключително опасно, няколко шута минаха близо, а няколко пъти разтресе и гредите. Стана капитан на младежкия национален отбор на България, въпрос на време е да заиграе по-често и за първата ни национална гарнитура. Образец за правилна работа на младо момче идващо от школата, надяваме се неговия пример да бъде последван скоро от повече нахакани българчета.

Браян Кордоба – 17 изиграни мача (13 мача за първенство, 2 мача за купата на България, 2 мача за Лига на конференциите); 1613 изиграни минути (1212 минути за първенство, 200 минути за купата на България, 201 минути за Лига на конференциите); 2 жълти картона (1 картон за първенство, 1 за купата на България); 3 изиграни мача със 167 изиграни минути в контролни срещи. Средна оценка – 7.7.   

Бе посрещнат с много очаквания и още от самото начало показа, че разполага с прилична бързина и техника, добро позициониране. След първоначалните колебания на целия отбор, направи интересна централна двойка с Християн Петров, последва малка травма, за да затвърди впечатлението, че те двамата трябва да започват по-голямата част от мачовете. Ако си спомним и факта, че това е неговият първи полусезон, ще стигнем до задължителния извод, че имаме повод да очакваме развитието му през следващите сезони с червената фланелка.

Емануел Шакич – 14 изиграни мача (12 мача за първенство, 2 мача за купата на България); 971 изиграни минути (771 минути за първенство, 200 за купата на България); 1 асистенция за първенство; 2 жълти картона за първенство; 1 изигран мач с 61 изиграни минути в контролни срещи. Средна оценка – 6.4.  

Австриецът дойде последен от новите ни попълнения и доста прилича по профил на Тибо Вион, с когото се конкурираха за поста ляв бек, без и двамата да са оригинално на тази позиция. Освен вляво, защитаваше и в зоната на десния бек, а също така игра и в центъра на терена като дефанзивен халф. Играе с много желание, хвърля се във всяка битка, притежава прилична техника. С две думи – върши много работа без да блести.

Мено Кох – 14 изиграни мача (11 мача за първенство, 1 мач за купата на България, 2 за Лига на конференциите); 664 изиграни минути (454 минути за първенство, 29 за купата на България, 181 за Лига на конференциите); 6 изиграни мача с 402 изиграни минути с 1 гол в контролни срещи. Средна оценка – 6.3.  

Очаквахме в остъствието на Матай да сграбчи шанса и да се докаже като капитан и първи избор в центъра на защитата. За съжаление не успя да го направи и от титуляр седна на пейката, за да се включва най-вече в последните минути на мачовете, с цел допълнително подсилване на двойката защитници. Упорито се заговори, че скоро, може би още през зимната пауза ще напусне тима ни. Едно от големите разочарования на полусезона.

Сейни Санянг – 13 изиграни мача (9 мача за първенство, 2 мача за купата на България, 2 мача за Лига на конференциите); 714 изиграни минути (522 минути за първенство, 121 за купата на България, 71 за Лига на конференциите); 3 жълти картона (2 картона за първенство, 1 за купата на България); 5 изиграни мача с 286 изиграни минути с 1 гол в контролни срещи. Средна оценка – 6.2.   

Младият гамбиец започна като титуляр сезона и след това загуби титулярното си място, след видими трудности с адаптацията към отбора си и играта в българското първенство. Рано е да правим генерални изводи имайки предвид младостта му и вземайки предвид, че това е първият му сблъсък с игра извън родната му страна. Притежава нелоша скорост, но ще трябва тактически и физически да се приспособи към играта на съотборниците си. Напълно възможно е да последва наем, като имаме предвид, че заема и място на чужденец в състава.

Енес Махмутович – 12 изиграни мача (9 мача за първенство, 1 мач за купата на България, 2 мача за Лига на конференциите); 956 изиграни минути (659 минути за първенство, 96 за купата на България, 201 за Лига на конференциите); 4 жълти картона (2 картона за първенство, 2 за Лига на конференциите); 3 изиграни мача със 133 изиграни минути с 1 жълт картон в контролни срещи. Средна оценка – 6.9.   

Националът на Люксембург започна като титуляр полусезона, факт е, че тогава играехме и с трима централни защитници. Неуверената ни, меко казано, игра тогава доведе до смяна на схемата и превръщането му в по-скоро смяна на Кордоба или Петров. Справи се прилично без да блести. Бори се много, показва старание, на моменти изнася добре топката, видяхме и няколко негови далечни удари. Смятаме, че е удачна резерва на двамата ни титулярни централни защитници в момента.

ЦСКА през есента на сезон 2023/24 — Никола Кирилов © всички права запазени Асен Дончев – 6 изиграни мача (4 мача за първенство, 1 за купата на България, 1 за Лига на конференциите); 227 изиграни минути (190 минути за първенство, 15 минути за купата на България, 22 за Лига на конференциите); 5 изиграни мача с 295 изиграни минути в контролни срещи. Средна оценка – 6.75.   

Игра много малко, явно не успя да убеди двамата старши треньори на ЦСКА. Използван по-скоро в началото на сезона, след това влизаше само накрая на някои решени мачове. Като че ли 4 сезон се колебае във формата си и честите контузии не му позволяват да разгърне потенциала си, логично с наличието на Турицов, Вион и Шакич, ще се търси вариант с негов наем някъде, където да играе доста по-често.

Александър Бучков – 4 изиграни мача с 215 изиграни минути в контролни срещи. Средна оценка – 6.43.  

Започна в групата на ЦСКА и изигра няколко контролни срещи, в които показа познато лице – много тичане и борбеност. След това бе даден под наем на Пирин Благоевград, за да има възможност да играе доста повече. Но въпреки тежката криза за играчи в тима им, не успя да запише много минути и там, главно поради контузия, която го извади извън игра за кратко, а след това така и не получи доверието на треньорите. Записа едва 3 мача със 171 минути, твърде малко, ще трябва да даде повече от себе си, за да се утвърди.

Димитър Христов – 1 изигран мач с 45 изиграни минути в контролна среща. Средна оценка – 6.43.   

Младокът записа неофициален дебют в двустранна закрита игра с Литекс Ловеч, но за да останем със спокойна съвест, трябва да признаем, че в същия този ден дубълът на ЦСКА трябваше да изиграе важен мач и може би бе използван, за да попълни групата на батковците. Въпреки това помириса първия състав, дано това да е силна доза адреналин и желание да се докаже. Иначе бе използван главно в същия този втори състав, където има 10 изиграни мача с 937 изиграни минути и 1 жълт картон, имайки предвид и отличната работа на този отбор, добър атестат и прилична подкрепа на титулярите в този състав.

Лъчезар Иванов – 1 изигран мач с 29 изиграни минути в контролна среща. Средна оценка – 6.43.  

Огледална ситуация с предишния играч, младок от дубъла, първи минути в двустранна игра, за отбелязване, че по това време вторият ни тим имаше важен мач. Трябва да дерзае доста, времето е пред него. И той бе използван във втория ни тим, където има доста повече мачове и бе един от футболистите изнесъл полусезона в Югозападната трета лига – 17 изиграни мача с 1589 изиграни минути и с 2 жълти картона, повече от приличен атестат.

Юрген Матай – Без оценка.

Капитанът ни лекува тежка контузия, получена в края на миналия сезон. Няма какво друго да кажем освен – здраве и бързо възстановяване, очакваме го в началото на следващия полусезон.

Брадли де Нойер – Без оценка.

И левият ни бек лекува тежка контузия, получена в края на миналия сезон. Няма какво друго да кажем освен – здраве и бързо възстановяване, очакваме го в началото на следващия полусезон.

ПОЛУЗАЩИТНИЦИТЕ:

ЦСКА през есента на сезон 2023/24 — Никола Кирилов © всички права запазени Йонатан Линдсет – 24 изиграни мача – споделен първенец по този показател (20 мача за първенство, 2 мача за купата на България, 2 мача за Лига на конференциите); 2239 изиграни минути (1943 минути за първенство, 130 минути за купата на България, 166 минути за Лига на конференциите); 6 гола (5 гола за първенство, 1 гол за купата на България); 2 асистенции за първенство; 3 жълти картона за първенство; 6 изиграни мача с 263 изиграни минути и 2 асистенции. Средна оценка – 8.5.

Един от двамата играчи участвали във всички мачове за сезона. Разгърна голяма част от потенциала си в момента, в който беше изнесен на по-предна позиция в халфовата ни линия. Партнира отлично с колегите си там, включва се отлично в нападение, разсичайки линиите, когато един от двамата централни нападатели завие по фланга, бори се успешно в защита, не веднъж открадна важни топки при висок пресинг. Показа онова лице, с което започна в ЦСКА, успя да задържи и тази форма през целия полусезон, превърна се в лидер на армейците на терена, остава да започне и да прави поне два-три пъти повече голови пасове. Стана хит в социалните мрежи с хвърлянето си като в басейн в снега след попадение, поведение на викинг!

ЦСКА през есента на сезон 2023/24 — Никола Кирилов © всички права запазени Тобиас Хайнц – 24 изиграни мача – споделен първенец по този показател (20 мача за първенство, 2 мача за купата на България, 2 мача за Лига на конференциите); 2110 изиграни минути (1773 минути за първенство, 158 минути за купата на България, 179 минути за Лига на конференциите); 3 гола за първенство; 4 асистенции (3 асистенции за първенство, 1 за купата на България); 3 жълти картона (2 картона за първенство, 1 за купата на България); 5 изиграни мача с 283 изиграни минути с 1 гол в контролни срещи. Средна оценка – 8.1.

 И вторият ни играч взел участие във всички изиграни мачове през този полусезон е норвежец. Започна трудно, както и целия ни отбор, при Саша Илич. Намери себе си и се превърна в лидер на тима в новата схема на Нестор Ел Маестро в лявата част на полузащитата. Имаше един период в средата на полусезона, в който бяхме убедени, че с тази игра спокойно може да претендира за играч на полусезона в България. След това Хайнц игра, но без да бъде онзи невероятен играч, който дърпаше тима ни напред. Въобще не искаме да кажем, че не се влагаше във всеки мач, напротив, продължаваше да покрива доста терен. Но е много трудно за всеки един фен на армейците, който е видял онзи Хайнц от средата на полусезона, да се примири с факта, че в края на полусезона загуби дирегентската си палка. Надяваме се в началото на новия полусезон да се върне предишния ни важен играч, защото в предстоящите битки ще имаме нужда от него.

Марселино Кареасо – 20 изиграни мача (16 мача за първенство, 2 мача за купата на България, 2 мача за Лига на конференциите); 1716 изиграни минути (1439 минути за първенство, 79 минути за купата на България, 198 минути за Лига на конференциите); 2 гола за първенство; 1 асистенция за първенство; 7 жълти картона – споделен антилидер по този показател (5 картона за първенство, 2 картона за Лига на конференциите); 1 червен картон за Лига на конференциите – споделен антилидер по този показател; 6 изиграни мача с 269 изиграни минути и 1 гол в контролни срещи. Средна оценка – 7.9. 

Венецуело-колумбиецът ни беше десния ни полузащитник в новата схема на Нестор Ел Маестро и се справи по своему добре. Познатият на всички ни борец в средата на терена, отнема много топки, след високия пресинг на тима ни, но и извършва доста нарушения, не случайно е антилидер в класацията ни за жълти и червени картони, в този аспект трябва да поработи със сигурност. Най-пъргав и най-бърз в полузащитата ни, фундаментален в това отношение, може би трябва да изискваме малко повече в креативен план, липсва му все още онзи точен извеждащ пас в правилния момент.

ЦСКА през есента на сезон 2023/24 — Никола Кирилов © всички права запазени Амос Юга – 17 изиграни мача (15 мача за първенство, 2 мача за купата на България); 1583 изиграни минути (1408 минути за първенство, 175 минути за купата на България); 1 гол за първенство; 7 асистенции – лидер по този показател (6 асистенции за първенство; 1 за купата на България); 6 жълти картона (5 картона за първенство, 1 за купата на България); 1 червен картон – споделен антилидер по този показател; 4 изиграни мача със 191 изиграни минути в контролни срещи. Средна оценка – 8.5.  

Ако някой, включително и ние, е имал съмнения къде е най-полезен Амос Юга, в сърцето на защитата или като дефанзивен халф, ги е решил в полза на разбивач в полузащитата. Започна трудно като самия ЦСКА, след което изигра много стабилен полусезон в ариергарда на ромба ни в средата на терена. В тази позиция е много по-спокоен, скоростта му не е толкова важна, колкото позиционирането и борбата, отнема доста топки, а с присъщия си футболен интелект успява да изостри атаката ни с дълги пасове от задна позиция. Самият факт, че е лидер по асистенции в тима вдига оценката му високо. Както винаги понатрупа жълти и червен картон, има моменти на терена, в които се притесняваме за живота на някои от противниковите играчи, които го провокират.

Станислав Шопов – 16 изиграни мача (13 мача за първенство, 1 мач за купата на България, 2 за Лига на конференциите); 537 изиграни минути (406 минути за първенство; 96 минути за купата на България, 35 за Лига на конференциите); 1 гол за първенство; 4 жълти картона (3 картона за първенство, 1 за Лига на конференциите); 4 изиграни мача с 225 изиграни минути и 1 жълт картон в контролни срещи. Средна оценка – 7.4.

Ако разгледаме само мачовете, в които е играл, ще бъдем впечатлени, не така стоят нещата, ако гледаме изиграните минути. 3 мача е започнал като титуляр, в 13 е влезнал от скамейката. Изпраща още един противоречив сезон, игра малко в тима, имаше периферна роля, а в миговете, в които се появяваше не даваше сериозни поводи за размисъл на треньора за следващия му мач. По-добре се справи в младежкия национален отбор, където се превърна в един от лидерите на тима, нещо, което отбелязваме с оптимизъм. Ще запомним тупалките срещу Хебър Пазарджик и младежкия национален отбор на Германия, но очакваме това да се превърне в константа в представянето му. Една забележка - за толкова минути футбол 4 жълти картона са ужасен коефициент.

Лазар Туфегджич – 4 изиграни мача за първенство; 69 изиграни минути за първенство; 1 гол за първенство; 1 изигран мач с 45 изиграни минути в контролни срещи. Средна оценка – 6.67.

Сърбинът бе главен герой във филма „Странният случай с Лазар Туфегджич през есенния полусезон на 2023/24“. Игра много малко, всъщност въобще не попадаше в групите за мачовете на тима. Появи се изневеделица в няколко мача, донесе 1 точка на тима с гол срещу Славия София и след това пак се загуби. И ако оправдание за това е, че имайки проблем с квотата за играчи извън Европейския съюз, бе логично да липсва, то буди съмнение факта, че от 6 контролни срещи има само едно полувреме на сметката си. Почти сигурно си заминава през зимната пауза, всяко друго развитие ще бъде ново заглавие на филм.

Георги Чорбаджийски – 1 изигран мач за първенство; 1 изиграна минута за първенство; 3 изиграни мача със 131 изиграни минути в контролни срещи. Средна оценка – 7.13.

Младокът започна вече по традиция сезона в групата на първия тим, след което логично бе даден във втория тим на армейците. Там се утвърди като лидер и един от най-добрите играчи въобще в Югозападната трета лига – 16 изиграни мача с 1496 изиграни минути, 4 гола, 4 асистенции, 4 жълти картона. На фона на това му представяне е един от тримата млади играчи, които абсолютно задължително трябва да стартират зимната подготовка с първия тим, надяваме се там да покаже нужното, за да остане и по време на пролетния полусезон в първия тим.

Кирил Георгиев – 1 изигран мач с 45 изиграни минути в контролна среща. Средна оценка – 6.43.

Още един млад футболист, който по подобие на Лъчезар Иванов и Димитър Христов, направи неофициален дебют в контролата с Литекс Ловеч, подчертаваме, че по същото време вторият ни тим играеше важен мач. Желаем му да има ищах да покаже повече, иначе записа 14 сядания на скамейката за втория тим, без да зашише минути за тази формация.

Теодор Апостолов – 1 изигран мач с 10 изиграни минути в контролна среща. Средна оценка – 6.43.

По подобие на предходния футболист – неофициален дебют в контрола срещу Литекс Ловеч, но и с мач в същия ден на втория ни тим. Ако покаже желанието нужно за пробив, сме уверени, че има кой да му даде възможност. Иначе игра за втория тим – 4 изиграни мача с 369 изиграни минути, 1 гол, 1 жълт и 1 червен картон.

НАПАДАТЕЛИТЕ:

Матиас Фаетон – 23 изиграни мача (19 мача за първенство, 2 мача за купата на България, 2 мача за Лига на конференциите); 1558 изиграни минути (1308 минути за първенство, 83 минути за купата на България, 167 за Лига на конференциите); 3 гола (2 гола за първенство, 1 за купата на България); 3 асистенции за първенство; 4 жълти картона (2 картона за първенство, 2 за Лига на конференциите). Средна оценка – 8.1.

Французинът, който се състезава за националния състав на провинцията Гваделупа, дойде със статут на футболиста счупил рекорда за платена трансферна сума и всички очи на феновете бяха вперени в него. Още в самото начало се понрави с движението си по терена, с техника, със скорост и игра един на един, но чакахме доста дълго време докато се отпуши и вкара дебютно попадение, а и след това не вкара толкова колкото бихме искали. При все това беше и остава фундаментален футболист за тима ни както с играта в нападение, откриване на пространства за другите, така и с играта във фаза защита – пресира изключително енергично, добре затваря пространства в постановка отбрана. Всичко това говори за изключително подготвен технически, физически и тактически футболист и е въпрос и на малко аклиматизация да започне да вкарва повече.

ЦСКА през есента на сезон 2023/24 — Никола Кирилов © всички права запазени Дюкенс Назон – 22 изиграни мача (18 мача за първенство, 2 за купата на България, 2 за Лига на конференциите); 1744 изиграни минути (1448 минути за първенство, 125 за купата на България, 171 за Лига на конференциите); 7 гола за първенство – лидер по този показател; 2 асистенции за първенство; 3 жълти картона (2 картона за първенство, 1 за Лига на конференциите). Средна оценка – 7.6.

Националът на Хаити с френски паспорт беше нашия топреализатор за миналия сезон. Поради отличния му минал сезон упорито се говореше, че ще бъде продаден и след трансферите на трима нападатели сякаш наистина всичко говореше за такава подготовка. Обратно на очакванията той остана на Армията и отново стана топреализатор на полусезона. Тръгна слабо като всички останали, след това набра скорост и влезе в чудесна форма, за да поизгасне – поне като резултатност в края на полусезона. Въпреки това познатия хищник в наказателното поле, но играта му е много по-комплексна, движи се много, комбинира добре с нападатели и полузащитници, а също така с отличен пресинг след загуба на топката от армейците. Още един комплексен нападател, който работи много. В края на полусезона, по обичаен вече начин, се заговори за негова продажба.

Майкъл Естрада – 19 изиграни мача (17 мача за първенство, 1 за купата на България, 1 за Лига на конференциите); 1089 изиграни минути (984 минути за първенство, 75 за купата на България, 30 за Лига на конференциите); 4 гола за първенство; 1 асистенция за първенство; 2 жълти картона за първенство; 3 изиграни мача със 165 изиграни минути, 2 гола и 4 асистенции в контролни срещи. Средна оценка – 7.8.

Еквадорецът също бе натоварен с доста очаквания от мига, в който бе обявено неговото привличане. И при него головете не дойдоха веднага, а почти след 2 месеца чакане. Различен тип нападател от Назон и Фаетон, много силен физически, с огромно присъствие в наказателното поле, много силен изстрел, понякога и без подготовка. В този смисъл не раполагаме със статистика за ударени греди, но сме сигурни, че е лидер по този показател. Има какво да учи в тактически план, както в нападение, така и в защита, но има огромен потенциал и е футболист, който след време би могъл да бъде продаден за доста пари. Очакваме доста повече и от него след зимната пауза.

ЦСКА през есента на сезон 2023/24 — Никола Кирилов © всички права запазени Данило Асприля – 14 изиграни мача (11 мача за първенство, 2 за купата на България, 1 за Лига на конференциите); 366 изиграни минути (228 минути за първенство, 104 за купата на България, 34 за Лига на конференциите); 3 гола (1 гол за първенство, 2 за купата на България); 1 асистенция за първенство; 2 жълти картона за първенство; 2 изиграни мача със 141 изиграни минути и 2 гола в контролни срещи. Средна оценка – 7.7.

Крокодилът дойде след малка трансферна сага, не беше в прекрасна физическа форма, а след това имаше и проблеми с контузии през сезона. Всичко това, а също така и добрата игра на тримата основни нападатели му дадоха малко време за изява. Въпреки това с огромния си опит и безспорни качества заби три гола, което пък е най-доброто съотношение гол - минута. Трудностите му с недостатъчно игрово време дойдоха и от схемата ни на игра без типични крила, така му се налагаше да играе или като нападател или външен халф. Уверени сме, че след една добра подготовка ще успее да влезе в оптимална физическа форма и ще бъде полезен на тима.

Жирайр Шагоян – 10 изиграни мача (8 мача за първенство, 2 за Лига на конференциите); 463 изиграни минути (420 минути за първенство, 43 за Лига на конференциите); 1 асистенция за първенство; 2 жълти картона (1 за първенство, 1 за Лига на конференциите); 6 изиграни мача с 346 изиграни минути, 1 гол и 1 асистенция в контролни срещи. Средна оценка – 5.7. 

Още един типичен флангови състезател, който не записа много мачове и минути. В неговия случай, за разлика от Асприля, ще бъде лицемерно да търсим причината за това само в игровата ни схема. Напротив в минутите, които беше на терена с нищо не показа, че трябва да му бъде дадено повече доверие. Въпреки безспорната си техника на скорост във всеки мач показваше слаба резултатност и недостатъчно желание за себедоказване, според нас предстои раздяла по един или друг начин.

Марк-Емилио Папазов – 3 изиграни мача за първенство; 101 изиграни минути за първенство; 4 изиграни мача с 267 изиграни минути в контролни срещи. Средна оценка – 7.5. 

Младокът по традиция започна подготовката с първия тима, записа и минути в началото на първенството, тогава, когато отборът беше в доста лоша форма. След това бе преценено, че би могъл да натрупа ценно игрово време във втория състав на армейците, където се превърна в един от лидерите на тима – 13 изиграни мача с 1214 изиграни минути, 10 гола, 1 асистенция. Убедени сме, че ще започне и подготовката за пролетния полусезон с първия тим, надяваме се тогава да хване шанса и да бъде следващия Християн Петров.

Браян Морено – 3 изиграни мача за първенство; 47 изиграни минути за първенство; 1 изигран мач с 61 изиграни минути и 1 гол в контролни срещи. Средна оценка – 6.67. 

Колумбиецът игра изключително малко. Имаше проблеми с контузии, а след това не влизаше в групата заради многото играчи извън Европейския съюз. В малкото минути, които бе на терена, бе далеч от формата от миналия сезон. В крайна сметка и той е кандидат за наем или продажба, освен ако не бъде намалена бройката на неевропейски футболисти.

Илиан Антонов – 1 изигран мач за първенство; 16 изиграни минути за първенство; 4 изиграни мача със 138 изиграни минути и 1 асистенция в контролни срещи. Средна оценка – 7.38. 

Ще повторим думите, които написахме за Папазов. След подготовка с първия тим, записа няколко минути с него и в първенството, след което бе преценено, че е по-добре да играе често във втория тим. Там се превърна в лидер и записа 16 мача с 1487 изиграни минути, вкара 3 гола, даде 2 асистенции и получи 3 жълти картона. По същия начин като с Марк сме уверени, че ще започне с първия тим и в новата подготовка, а му желаем след това да се наложи и в самия пролетен полусезон.

Симеон Александров – 4 изиграни мача със 134 изиграни минути в контролни срещи. Средна оценка – 6.14. 

След като се завърна от наема през миналия сезон, започна подготовката в първия ни състав и записа няколко минути в контроли. След това бе изпратен под наем в Пирин Благоевград, отбор, който имаше голяма нужда от играчи, имайки предвид финасовата си ситуация. Въпреки това Симеон не успя да се наложи изигравайки 14 мача с 639 изиграни минути, но започвайки като титуляр едва в два мача. Надяваме се през следващия полусезон да играе повече, за да може след завръщането си да разчитаме на още един млад български състезател.

Павел Жабов – 3 изиграни мача с 99 изиграни минути с 1 гол в контролни срещи. Средна оценка – 7.29.

Младият нападател започна сезона в първия тим и изигра минути в контролните срещи, след което бе изпратен да трупа опит в Литекс Ловеч. За ловчанлии игра в 17 мача, записа 544 минути и получи 2 жълти картона. Със сигурност има нужда от повече време и се надяваме в следващия полусезон да покаже, че започва утвърждаването си в мъжкия футбол. Очакваме много повече от него, имайки предвид армейската му ДНК.

Бисмарк Чарлз – 1 влизане в групата за контролна среща. Средна оценка – 4.86. 

Спомняте ли си, че последния ни трофей бе спечелен с негов гол? Завърна се от контузия, след което се контузи отново. Изглежда почти като класически анимационен филм, в който един от героите, е принуден да изтърпи какви ли не физически препятствия епизод след епизод. Бе даден под наем в Пирин Благоевград, но и там не записа нито минута, защото бе контузен. Истината е, че вече се надяваме на раздяла с този иначе талантлив футболист, но надписа „чупливо“ ни идва в повече.

ТРЕНЬОРИТЕ:

Стоян Колев – треньор на вратарите в 24 официални мача (20 мача за първенство; 2 мача за купата на България, 2 за Лига на конференциите) и 6 контролни срещи. Средна оценка – 8.4.

Единственият от треньорския ни щаб, който започна и завърши сезона на поста си, първо при Саша Илич, а след това и при Нестор Ел Маестро. Работата му с Бусато и Евтимов е еталон за качество, сигурни сме, че това е двойката вратари с най-голямо качество в нашата Първа лига и безспорно една голяма част от тази заслуга е и на Стоян Колев.

ЦСКА през есента на сезон 2023/24 — Никола Кирилов © всички права запазени Нестор Ел Маестро – старши треньор в 21 официални мача (18 мача за първенство, 2 мача за купата на България, 1 за Лига на конференциите) и 2 контролни срещи. Средна оценка – 7.4.

Дойде на пожар в изключително взривоопасна ситуация, като бе приет с доста резерви от една голяма част от феновете, които го обвиняваха за дефанзивна игра при предишния му престой. Няма как да бъде обвиняван за първите няколко резултата, отборът се намираше в психологическа и игрова криза. Смени схемата на игра, като от схема с трима в защита, премина към такава с 4-ма, като заложи на по-бързите Кордоба и особено Петров. Най-доброто му решение бе играта в ромб в средата на терена, което позволи на всеки един от халфовете да пасне като дялан камък и да вдигне формата си. Логично с наличието на Назон, Естрада и Фаетон логично играехме с двама нападатели. Позитивна е високата преса на тима, играта на бековете по фланга, иска ни се да имаме и вариант Б, тогава, когато срещу нас, има отбор, който главно се защитава. Няма как да не споменем отличните му фрази на български език или блестящите мотивационни речи, които бяха представени от Инсайд Кам. Предстои му подготовка, в която ще може да развие идеите си, да добави в състава.

Никон Ел Маестро – помощник треньор в 21 официални мача (18 мача за първенство, 2 мача за купата на България, 1 за Лига на конференциите) и 2 контролни срещи. Средна оценка – 7.33.

Както винаги е тандем с брат си, като до голяма степен е този, който общува много и с играчите. Заема се и със скаутска функция, а доста пъти помага и на Боян Стаматович във физическата подготовка. Да си помощник треньор е доста пъти черна работа.

Александър Гицов – помощник треньор в 21 официални мача (18 мача за първенство, 2 мача за купата на България, 1 за Лига на конференциите) и 2 контролни срещи. Средна оценка – 7.44.

След отлична работа в Австрия, където вече се бе срещал с Нестор Ел Маестро, бе поканен да се присъедини към армейците, на които открито симпатизира. Доста хитър ход, с който българите в треньорския щаб станаха двама. Манталитетът му и подход на работа, обаче, са изцяло австрийско творение, пасна в екипа по отличен начин. Сигурни сме, че скоро му предстои и самостоятелен път като треньор, сега обаче предстои, да се надяваме, ползотворна и печеливша работа в ЦСКА.

ЦСКА през есента на сезон 2023/24 — Никола Кирилов © всички права запазени Боян Стаматович – кондиционен треньор в 21 официални мача (18 мача за първенство, 2 мача за купата на България, 1 за Лига на конференциите) и 2 контролни срещи. Средна оценка – 7.33.

Сърбинът също следва Нестор Ел Маестро в последните му три назначения, като отговоря за физическата подготовка. И тук ще кажем по-скоро позитивни впечатления от работата му в есенния полусезон. Преди идването му кондицията на футболистите ни бе в унисон с психологическото им състояние. С идването му и още повече след работата в паузите за националните мачове, тимът заигра много по-добре, по-бързо и издържаше на високо темпо до края на мачовете. Със сигурност има какво да се желае, спомняме се преди няколко години тоталната ни доминация в този аспект, надяваме се след добрата зимна подготовка да видим това и през есенния полусезон.

Саша Илич – старши треньор в 3 официални мача (2 мача за първенство, 1 за Лига на конференциите) и 4 контролни срещи. Средна оценка – 6.6. 

В този коментар ще се опитаме целенасочено да разделим работата му от предходния сезон с тази от началото на есенния полусезон. Нямаме представа какво точно се случи на подготовката ни в Австрия, или пък разочарованието от загубената титла бе толкова голяма, но от доста време не сме виждали толкова неорганизиран ЦСКА, от този в първите ни три мача. Върхът на безсилието беше загубената среща с Шепши Румъния, отбор, който игра с три пъти повече желание и напипа всичките проблеми в играта ни. Логично се стигна до смяната на кормилото на армейците. Факт е, че още в подготовката ни си личеше липсата на желание и игра, но тогава някак го отдавахме на тежки крака. Не знаем дали Саша е пробвал да излезе от тази ситуация, не видяхме такава реакция. Застана начело на Атромитос Гърция и държи тима в средата на класирането.

Величко Капланович – помощник треньор в 3 официални мача (2 мача за първенство, 1 за Лига на конференциите) и 4 контролни срещи. Средна оценка – 6.78.

Не бихме могли да използваме други думи за работата му, в сила е абсолютно всичко написано по-горе. Отново без да обсъждаме работата през миналия сезон, през този полусезон позволиха отборът да се срине и да покаже бедна и немотивирана игра. В минус е и това, че така и не бе направена проба да се пробва друга схема на игра, която да изненада противниците. Последва Саша Илич в Атромитос Гърция, където както писахме се представят на средно ниво.

Милорад Пекович – помощник треньор в 3 официални мача (2 мача за първенство, 1 за Лига на конференциите) и 4 контролни срещи. Средна оценка – 6.78.

Вторият помощник треньор на Саша Илич получава сходна оценка и абсолютно същите думи от екипа ни. С тази разлика, че не последва Саша в Гърция, а стана старши треньор на Дечич Тузи Черна Гора като е на второ място в генералното класиране и на 2 точки от лидера.

Дарко Обрадович – кондиционен треньор в 3 официални мача (2 мача за първенство, 1 за Лига на конференциите) и 4 контролни срещи. Средна оценка – 6.89.

Вече споменахме в постовете по-горе, че впечатленията ни за тежки крака, тромавост и липса на сили за 90 минути от подготовката в Австрия се пренесоха и в първите ни няколко мача. Няма как да сме доволни от начина, по който тимът ни започна шампионата. На мнение сме, че нещо в Австрия и във физически план бе объркано, за да изглеждаме по този начин срещу румънците. И той последва Саша в Атромитос Гърция.

Слободан Милинкович – анализатор в 3 официални мача (2 мача за първенство, 1 за Лига на конференциите) и 4 контролни срещи. Средна оценка – 6.89.

Разбира се, че работата на един анилизатор е до голяма степен скрита, но когато Шепши ни изненада във всяка линия на терена, не можем да кажем, че работата му е свършена добре. В другите пунктове мнението е същото, каквото и за другата част от екипа на Саша Илич в рамките на есенния полусезон.

Галерия