8. Иван Сотиров (Ботев Пд)

• 69мин

8. Никола Цанев (ЦДНА)

„Ботев“ превъзхождаше в тежкия двубой

ПЛОВДИВ, 24 май. (По телефона). – Още в първата минута Аспарухов бе спънат в наказателното поле. Попов майсторски изпълни дузпата – 1:0 за „Ботев“. Бързият успех въодушеви пловдивчани и увеличи напрежението. Едва след десетина минути ЦДНА успя да поеме дъх и да внесе организация в своите редици. По-бавното темпо допадна на софийските футболисти. По десния и левия фланг Ранков бе трудно удържим, а Якимов със слалом винаги носеше заплаха. Защитата на „Ботев“, въпреки някои моментни колебания, бе стабилна и навреме ликвидираше опасностите. Твърде слабо звено в пловдивския тим се оказа обаче полузащитната линия, в която Занев, и особено Пешев, бяха твърде неубедителни и оставяха голяма празнина в центъра.

В средата на полувремето „Ботев“ отново превключи на по-голяма скорост и в тези минути на високо темпо бързината на младите пловдивски нападатели причини много главоболия на софийските защитници. Положението на ЦДНА особено се отежни след като в 18 мин., излезе от игра един от стълбовете на отбраната – Ковачев. Именно тогава „Ботев“ можеше убедително да реши мача в своя полза. Два пробива на Попов едва не донесоха голове: Аспарухов с глава прехвърли Петров, но Ангелов настигна топката пред вратата: още няколко опасни разбърквания непосредствено до Петров, но вратарят на гостите имаше щастлив ден...

И след почивката играта се развиваше на приливи и отливи. В минутите на затишие ЦДНА доминираше, след което отново идваше времето на пловдивчани. В 59 мин. непростимо недоразумение между Кошев и Петров бе наказано от Сотиров – 2:0 за „Ботев“. След 10 минути Цанев остана сам и намали – 2:1. До края ЦДНА упражни непрестанно силен натиск, защитата на „Ботев“ преживя тежки минути, но геройски издържа до края.

Неприятно впечатление остави необективното и тенденциозно съдийство на Ив. Данев (Рс), който през целия мач явно толерираше състезателите на ЦДНА. Той ощети „Ботев“ с явна дузпа в 65 мин., когато устремилият се към вратата Сотиров бе грубо подкосен.