• 84мин

10. Димитър Якимов (ЦСКА „Ч. знаме“) асистенция - Руси Пенчев

ЦСКА​ „ЧЕРВЕНО ЗНАМЕ“ - ЕСЕНЕН ПЪРВЕНЕЦ

1:2 - ТЪЖЕН АКОРД НА „КАНАРЧЕТАТА"

ПЛОВДИВ. - Тракийци първи хвърлиха ръкавицата на своя противник - наситиха центъра на терена с максимален брой играчи. Там видяхме енергичния Делев да се разпорежда умело с конструкторската роля, асистиран от Кючуков и Ненов, а ударението на атаките падна върху левия фланг, където Радков преминаваше с похвално усърдие младия Неделчев.

Червенознаменци предложиха здрав защиген блок, Кирил Станков се зае с опазването на Дерменджиев (Националът се загуби в гъстия лабиринт от играчи с червени фланелки). Попов напусна безотговорно своята зона и попадпа в плен на Гаганелов. През останалия свободен коридор тогава започна да маневрира успешно Никодимов, а дори и Маринчев. Но нападението на гостите се оказа твърде беззъбо, за да направи нещо повече до края на полувремето (Атанасов бе пак инертен, а Жеков беше зорко охраняван). Тук Якимов предпочиташе втора позиция, но не се чувствуваше в свои води.

Тракийци поведоха първи. След корнер Ненов надскочи защитата и вратаря Йорданов и донесе дългоочакваната радост за пловдивчани. Ударът му с глава намери пролука към мрежата на ЦСКА „Червено знаме“ - 1:0.

Успокоени, канарчетата заиграха свежо и дадоха известни надежди, че ще решат в своя полза крайния изход на дерби-срещата. Ще се запомни онази 37 минута, когато Кючуков финтира Пенев и, останал съвсем сам пред Йорданов, от 15 метра стреля вън. Серията пропуски продължи. Знаменателен остана фактът, че единственият удар през това полувреме в очертанията на вратата на гостите беше голът на Ненов.

През втората част ЦСКА „Червено знаме“ представляваше един вдъхновен отбор след гола на Атанасов. Неговите състезатели играеха точно, с голямо движенне по терека. Тук Якимов се оказа именно онзи диригент, който до тогава липсваше в отбора. Тракийската машина започна да изнемогва, снижи темпото на играта и много скоро неговите играчи свиха знамена пред окриления и мощен противник. Защитата започна да се пропуква все по-често, а и малка беше подкрепата от нея към нападателите, за да може да се възспре щурмът на столичани. Веднъж Руси Пенчев (сменил успешно Атанасов) надбяга своя пазач и ударът му улучи гредата. Минути след това отново младежът се вряза като клин в цялата отбрана, центрира точно на Якимов и националът в типичен стил простреля тракийската мрежа - 2:1 за ЦСКА „Червено знаме“.

ЕВГЕНИ КОЧЕТОВ

ВИТРИНА НА МАЧА

„ТРАКИЯ“                                                         ЦСКА Ч. ЗНАМЕ

19 (10)                               УДАРИ                                    22 (5)

3 (2)                        от наказателното поле                       7 (4)

12 (8)                       извън наказателното поле                10 (1)

2 (1)                               във вратата                                  5 (2)

10 (7)                              вън от вратата                            8 (2)

0                                       греди                                         1 (0)

4                                       пресечени                                  4 (1)

11 (7)                               КОРНЕРИ                                   6 (4)

3 (0)                                 ЗАСАДИ                                   4 (2)

16 (6)                              НАРУШЕНИЯ                          8 (4)