• 33мин

• 62мин

4. Никола Ковачев (ЦДНА)

„Локомотив“ (Сф) спечели майсторски двубой

Възлова среща за реноме и медали. Силни съперници. Натегната психологическа атмосфера! Само тези няколко предпоставки поставяха големи изисквания пред играчите. И преди всичко голяма внимателност! А какво се случи през първото полувреме? В отбраната на ЦДНА се изсипаха грешки в такова изобилие, че крахът бе неизбежен. Вместо да действуват опростено, армейските защитници усложняваха обстановката, бяха неточни в подаванията и локомотивци открадваха топка след топка. И тъй като това нерядко се разиграваше на „ръба на пропастта“, в гръб на армейската отбрана, пред нападателите на „Локомотив“ се откриваха стопроцентови шансове за гол. Веднаж Гаганелов можеше да потърси друго разрешение, но сам се намърда в куп от играчи, а топката бита у него рикошира и попадна у Котков, когото сетне видяхме да надлъгва Найденов и да бележи в опразнената врата – 1:0. След седем минути, за вина на армейците срещу Коцев, бе отсъдена дузпа и Котков със силен нисък удар прати топката в мрежата – 2:0. Усилията на този състезател, който вече блестеше с индивидуалната си техника, бяха възнаградени богато още веднаж. Той тръгна фронтално срещу вратата на ЦДНА (пак след грешка на Гаганелов), засече го Ангелов, но с нов прилив на енергия Котков го премина ловко и стреля покрай Найденов – 3:0. Черната серия за защитата на ЦДНА продължи и в 44 мин. Този път Дебърски открадна топката от Гаганелов и след мигове вече летеше сам и необезпокояван. Но Найденов скъси ъгъла с излизане напред и отклони битата топка... В това полувреме, за разлика от ЦДНА (явно деморализиран от грешките си и головете), „Локомотив“ обмисляше спокойно всяко свое начинание, канализираше го в разумни, внимателни комбинации и резки атаки, избягваше рисковете в защитата си – така, както се постъпва в решаващите мачове. И този маниер го издигна над противника му.

Макар и не веднага след почивката, ЦДНА постепенно се стабилизираше. В предна линия бе вкаран Панайотов. Там присъствието му се почувствува, но без да може да даде някакъв сериозен тласък, да внесе обрат. Така неравна бе борбата и на останалите му колеги близо до него. Защитата на „Локомотив“ ги преследваше по петите, водеше мъжки двубои. Но тук един упрек срещу Методиев – на няколко пъти той направо подкоси противникови играчи, беше груб. За подобно деяние бе наказан с дузпа в 62 мин. Пенев. Ковачев надхитри Лалов и раликата бе сведена до 3:1. През останалата част у локомотивци се забелязаха признаци на умора. Те се прибраха в своето поле и съсредоточиха услията си главно към запазване на резултата. Лалов има възможност да се прояви в няколко въздушни двубоя.

Ръководството на съдията Ергюн бе зряло и авторитетно.