10. Александър Василев (Славия)

• 88мин

9. Димитър Якимов (ЦДНА)

В една минута ЦДНА катастрофира

Това бе в 35-а минута... На хоризонта на армейците бе по-ведро. До този момент в двубоя им с „белите“ играта им спореше. Атаките към вратата на Пашоолов бяха по-остри, няколко удара на Якимов и Цанев профучаха край гредите, а в един момент защитата на „Славия“ трябваше да вдигне бял флаг – пробивът на Цанев в 24-та минута донесе първата радост – 1:0.

ЦДНА продължи натиска. В лявата страна на бялата защита младият Алексиев и Петров не винаги успяваха да противодействуват навреме срещу бързите акции на Ранков и Цанев. И когато в този сектор на терена няколко пъти заигра Якимов – дойде развръзката на двубоя: между двама защитници Пашоолов не успя да задържи топката. Якимов я открадна и в момента, когато се опитваше да стреля, вратарят го спъна. Нито за миг съдията Д. Руменчев не се поколеба – единадесетметров удар!

Зад топката е Ковачев. Ударът му е изпълнен някак неловко. Дори в последния момент той променя посоката, но Пашоолов е в стихията си – отбива, топката се търкулва срещу двама играчи в червени фланелки, но само миг преди Ковачев тя е укротена в ръцете на вратаря... За съжаление двубоят между тези главни изпълнители продължава извън рамките на спортсменството. Армеецът е прегазил ръцете на падналия Пашоолов. В следващите минути вратарят напуска терена след лекарска помощ, а Ковачев заслужено е отстранен. Непростима постъпка и то от един заслужил майстор на спорта.

Това е преломът! Играчите на ЦДНА са смутени. Защитата им – оголена и то в най-уязвимото място – центъра. Славистите се хвърлят в атака, но често прибързват.

Едва след почивката видяхме „белите“ в стил, който би донесъл катастрофа за всеки противник. Разгънатите атаки по фланговете непрекъснато държаха в „шах“ вратата на младия Йорданов. Защитниците на ЦДНА изнемогваха, дори треньорът Милев бе потърсил на скамейката на резервите Кошев. Но ударът на „Славия“ бе така изненадващ и масиран, че срещата бе решена само в ... 8 минути. Най-напред Гугалов получи топката от Манолов и, без да забави, от въздуха я насочи в мрежата – 1:1. Шест минути по-късно видяхме гол, който е достоен за всяка най-издържана лекция по футбол. Най-добрият играч на терена – централният защитник Величков напредна съобразително и изненандващо насочи топката в зоната на лявото крило. Гугалов отново се прояви и центрира много точно към Василев – удар с глава... 2:1 за „Славия“.

Нови две минути и отново голмайсторът на „белия“ отбор е попаднал в свои води. С рязък старт Василев изпреварва двама защитници – 3:1!

Играта е преобърната на 180 градуса. Славистите, смутени в началото на мача, сега диктуват. ЦДНА опитва с познатите по-бавни и обмислени атаки, но този път Пешев е много слаб, Колев губи борбата с Шаламанов и само Якимов с Цанев предизвикват опасности. Това накара Величков и Давидов в 64-та минута два пъти да отбиват топката от голлинията, а две минути преди края армейският централен нападател все пак намери своя специалитет и между цялата „бяла“ защита изненада Жежов – 2:3.

За повече няма време. Славистите ликуват. Тяхната победна серия продължава!