Тотко Дремсизов (Ботев Бс)

• 90мин

Димитър Якимов (ЦСКА „Ч. знаме“)

2:4 ТРИ ГОЛА ПРЕДНИНА БЕ МНОГО

БУРГАС. – Сбъднаха се очакванията за вълнуващо и красиво футболно първенство. Стадионът пулсираше, „изригваше“ спонтанно, аплодираше, радваше се или преглъщаше горчивината от вкараните голове. Победата се усмихна на гостите. Тя е заслужена, защото те останаха верни на себе си и показаха, че в момента са много добре подготвени. Още веднъж се доказа, че всеки отбор играе така, както му позволи противникът. В случая условията диктуваха армейците. Те започнаха устремно и когато започна втората минута, можеха да се поздравят с успех. Бонев изпрати в мрежата топката, която Якимов центрира. Самоуверените ботевци бяха наказани. Когато към 10-та мин. изравниха играта и сметнаха, че всичко е случайност, получиха още един гол. Атанасов проби по крилото и прехвърли излезлия насреща му Генчев. 3 мин. по-късно Марашлиев използува едно меле и покачи на 3:0. Гостите, които се отбраняваха с 5 или 6 души, съумяха да организират няколко прости, но светкавично проведени атаки. По-нататък за тях беше сравнително лесно. Започнаха да владеят сигурно топката, да комбинират умело и да превъзхождат почти зашеметените домакини. Гостите играеха на широк периметър и използуваха рационално своята бързина, техническо превъзходство и тактическа зрелост. В сравнение с тях ботевци изглеждаха неуверени и безсилни. Отбраната им продължи да се бори геройски, обаче нападението беше статично и беззъбо. То не спечели нито един въздушен двубой, не използува нито една от отбитите от Бончев топки, не отправи опасни удари. Би било чудно, ако събитията на терена не се бяха развили така. Известно е, че като единици, и като ансамбъл футболистите на ЦСКА „Ч. знаме“ превъзхождат домакините.

През вторите 45 мин. на терена излязоха подменени отбори. Гостите решиха да бранят резултата и се стремяха да играят в средата на терена. Якимов и Бонев започнаха да играят за себе си, Марашлиев и Атанасов бездействуваха. Домакините наложиха лек тереториален превес. Не беше трудно да се забележат проявите на настъшващия у тях прелом. Те направиха разместване – Халачев зае мястото на деветка и стана инициатор на настойчеви атаки. Младият Николов и дебютиращият Вутов (той беше полезен през цялото време) започнаха да дирижират по-умело и вече в 55 мин. беше ясно, че отбраната на гостите се задъхва. В помощ на нея се завърнаха полузащитниците. Полето пред Бончев завря от хора. Ботевци намериха сили да се борят за изравняване и показаха завидна морална устойчивост. Стана ясно, че ако бяха започнали така още в първите минути, трудно биха получили 3 гола.

При този напор не беше трудно да се направят 3 гола и да се изравни резултатът, но това бе възможно, ако имаше точни стрелци. Те показаха стар дефект – неумение да се реализират създадените положения. Макар че двете полувремена бяха поделени, на домакините стигнаха сили само за 2 гола. Остана им утехата, че загубата е достойна и поуката, че срещите траят по 90 минути, които са еднакво важни за резултата. В общо коректната атмосфера на мача прозвуча като дисонанс саморазправата между Маринчев и Кръстев.

А. ЛУКОВ

ВИТРИНА НА МАЧА

„Ботев“ (Бс):                                                                          ЦСКА „Ч.знаме“:

8 (6)                                  удари към вратата                      7 (8)

8 (5)                                 от наказателното поле               7 (8)

0 (1)                                 извън наказателното поле              0

3 (3)                                 във вратата                                   4 (2)

4 (3)                                 извън вратата                              2 (6)

0                                       пресечени удари                         1 (0)

3 (3)                                 корнери                                        3 (0)

0                                       засади                                           5 (0)

2 (2)                                 нарушения                                   4 (6)