Турнир: „А“ републиканска футболна група 1967/68 (12-и кръг)

Димитър Марашлиев (ЦСКА „Ч. знаме“) асистенция - Димитър Якимов

• 61мин

Георги Соколов (Левски Сф)

1:1 Началото на армейците, финалът – на „сините“

СОФИЯ. – Интересен, вълнуващ дерби-мач преминал през остри положения. За дълги периоди един от съперниците имаше превъзходство и довеждаше другия в тежко състояние. В едри черти това изглеждаше така: първо полувреме – за ЦСКА „Ч. знаме“, второто – за „Левски“. Наградата бе съответно по един гол.

Началните десетина минути принадлежаха на „сините“. Веселинов бе активен („Левски“ все натам насочваше топката), пазачът Маринчев още не се бе приспособил към играта му и сполучваше винаги да парира. В 8 мин. Веселинов стигна опасно до крайната линия в близост до вратата, но не улучи целта...

И от тук започна офанзивата на армейците. Всъщност тя започна с гола на Марашлиев. (Още от началото се очерта определена тенденция на червенознаменци да завързват комбинации вдясно, където отиваше Бонев, и да прехвърлят внезапно топката в средата, където стремително нахлуваше лявото крило). В 10 мин. техниката на Якимов и бързината на Марашлиев чрез двоен пас направиха крилото да изхвръкне зад „синята“ защита – 1:0.

Трябва да се оцени голямото психологическо значение на този гол. Той значеше много в тази обстановка на неимоверно нервно напрежение. Последствията се проявиха веднага. Един окрилен ЦСКА „Ч. знаме“ ясно доминираше във всички ситуации, играеше леко, фино, с тоя майсторски двоен пас извеждаше в пробив някои от нападателите, та дори и халфовете. Най-удобни стрелкови позиции! В 28 мин. Бонев стигна по левия фланг чак до вратата, но отблизо опита да прокара топката край вратаря и не умери. (А Атанасов бе пред отвора на вратата!). В 30 мин. Станков със спринт премина зад „синята“ защита и нанесе страшен удар, но Михайлов фантастично отби. В 31 мин. Марашлиев имитира Станков, но топката отскочи от напречната греда... И в тоя стил до края на полувремето... Защитата на „Левски“ бе в тежко положение, само Ивков бе запазил спокойствие. Кратките моменти, когато у армейците се събуждаше старото желание да играят „на дребно“, и което бе съпроводено с леко изтърваване на топката, не бяха използувани от техните противници, защото те се бяха загубили. Веселинов вече го нямаше, Аспарухов бе без успех сред силните и технични защитници, които го обграждаха... Само веднаж в 36 мин. той има случай да засече пред вратата едно центриране, но бе блокиран.

Но какво чудно преображение след почивката! Не мога да си го обясня другояче, освен с липса на психическа устойчивост у ония, които бяха господари на положението през първата част. (Отсъствието на Станков, който бе сменен поради контузия, едва ли можеше да има фатално значение). Изглежда от оня период им бе останало погрешното мнение, че и без максимално усилие ще вземат своето. Не познаваха своя съперник! Той бе забравил ония мизерни 45 минути и вече с вдигната глава търсеше радост. Като че ли няколко успешни хода на Соколов и Костов, няколко остри моменти пред Бончев бяха достатъчни, за да видим защитата на ЦСКА „Ч. знаме“ разклатена и несигурна, загубила своята организация, каквото понякога и се случва и срещу по-слаби противници... В 61 мин. няколко кръстосани паса завършиха с удар на Соколов – 1:1. И вече като че ли през това полувреме играчите бяха сменили фланелките си. (Сега пасове по диагонал отиваха пред армейската врата). С голямо настървение и настойчивост „сините“ атакуваха, а армейците дори не съумяваха елементарно да сгъстят защитата си, оставяха големи свободни полета... Имаха щастието на вратата им да стои един Бончев. (Впрочем, какво ти стоене, той се мяташе като пантера, отбиваше, ловеше...). Вярно е, че ударите не бяха чести, но имаше узрели голове, които не паднаха поради съпротивата на Бончев. (В 74 мин. например той великолепно хвана топката насочена от Соколов остро с глава в горния ляв ъгъл). Особено тежки моменти ЦСКА „Ч. знаме“ преживя в последните десет минути, когато и ония, които имаха най-големи технически възможности (Якимов и Бонев), окончателно се загубиха, а и Марашлиев не бе пълноценен след като се самоконтузи.

Но резултатът остана 1:1. И това бе един справедлив резултат.

Ал. ЯСНИКОВ

ВИТРИНА НА МАЧА

„Левски“                                                                                ЦСКА „Ч.знаме“

14 (5)                               удари към вратата                      17 (12)

7 (2)                                 от наказателното поле               6 (5)

7 (3)                                 извън наказателното поле              11 (7)

6 (1)                                 във вратата                                   5 (4)

6 (2)                                 извън вратата                              8 (5)

2 (2)                                 пресечени удари                         4 (3)

9 (3)                                 корнери                                        3 (1)

5 (1)                                 засади                                           8 (2)

24 (9)                               нарушения                                   17 (11)