28. Саша Ковачевич (ЦСКА)

• 85мин

24. Асен Букарев (ЦСКА)

ЦСКА​ победи като гост с 3:0 северноирландския Портадаун...

Със странен състав, сглобен в последния момент, отборът на Димитър Пенев си осигури още в първия мач участието в следващия кръг на турнира. Червените решиха двубоя в самото начало, когато Владимир Манчев завърши започнатата от Генчо Симеонов атака. Попадението във втората минута осигури спокойствие на българския отбор. В края на полувремето Аркинс изпусна дузпа за домакините. Сръбската резерва Саша Ковачевич направи 2:0 в 77-ата минута след двойно подаване със Симеонов, а другата резерва, Асен Букарев, прехвърли вратаря на домакините Далтън за крайното 3:0. С изключение на дузпата домакините успяха за целия мач да отправят само няколко удара чрез Дюн.

ЦСКА имаше нещастието да изиграе мача в състав, който никога преди това не се е събирал заедно. Множеството проблеми с неуредени взаимоотношения между старото ръководство на клуба и българските отбори оставиха в София полузащитника Митко Трендафилов и нападателя Димитър Бербатов. За първия Мултигруп, който държеше властта в Борисовата градина, дължи на Нефтохимик 350 000 марки. Пирин пък иска 100 000 марки за Бербатов, който дойде миналата година от юношеската школа на благоевградския тим. Заради тези неуредици БФС спря картотеките на нови играчи в ЦСКА и отборът можа да използва само 14 души в първия шампионатен мач с Нефтохимик. Освен всичко останало основният полузащитник Милен Петков се контузи и остана да почива една седмица.

“За първи път в живота си съм изправен пред ситуация да не знам кои играчи мога да използвам за мача и да не мога да си подредя състава”, заяви Димитър Пенев, след като заведе всички налични играчи в Северна Ирландия.

Единствените сигурни нови попълнения за евротурнирите дойдоха по средата на седмицата от бившия сръбски шампион Обилич. Димитър Пенев пусна четирима от тях в стартовия състав срещу Портадаун, въпреки че дори нямаха тренировки с българските им колеги. Вратарят Лукич спаси дузпа в продължението на първото полувреме, а Иван Литера и Саша Мъркич бяха сред най-активните на терена. През втората част в игра влезе Ковачевич, който се разписа за втория гол. Въпреки че ЦСКА излезе с напълно нов и едва скалъпен състав, той държеше инициативата през целия мач. Пропуските на Румен Христов и Литера, който не вкара от два метра на празна врата, лишиха тима от по-изразителна победа срещу полуаматьорите от Портадаун.