Пенко Рафаилов (Славия)

• 89мин

Никола Стайков (Славия) асистенция - Георги Сърмов

Биейки АС23 с 1:0, за пръв път Славия става носител на „Улпия Сердика"

90 минутната борба без голове между Славия и АС23 бе изпълнена с толкова напрежение, толкова интересни моменти, толкова изрядни комбинации, че и най-упорития противник на турнира трябваше да
признае, че е наистина присътствувал на един увлекателен мач. Особена заслуга за това има тимът на „Славия“, който изнесе великолепна, отдавна невиждана от  софийски тим игра.
Първото полувреме
Реферът г. Н. Стоянов допусна и двата тима в бели фланели, което създаде голяма пречка за правилното наблюдение на играта, както нему така и на публиката. Славистите  започват играта с много силно темпо.
Още в първата минута Байкушев (д. и.) бие силен поземен шут по който Дермонски безуспешно плонжира, топката минава на няколко сантиметра от десния кол в аут.
Надмощието на Славия
Първите 5 минути са достатъчни да се схване, че „Славия“ успява да се наложи и да постави противника си в едно напълно подчинено положение. Един много изгоден за АС23 свободен удар е бит несполучливо от Ангелов. След последвалия корнер за Славия, Рафаилов получава при удобна позиция топна и дава феномален по сила и стремителност удар, който със силен плясък удря топката в левия кол на Дермонски и я връща в игрището. Последният днес е поставен в положение на непрекъсната охранителна работа. Почти всяка минута неговата мрежа е застрашавана и ако форуардате на Славия умеят да шутират тъй добре, както добре комбинират и напредвате, Дермонски въпреки добрата си форма и самоотвержената си игра би имал най нещастния си ден. Днес в Славия дебютира бившето ляво крило на Шипка — Сърмов-
Като всеки играч, който продължително време не е учйствал в мачове той не оправдава големите надежди, които „Славия“ хранеше към него. Два близки по време негови корнери са бити аут. А казват в Англия корнера има стойността на половина дузпа! Тимътъ на Славия е в непрекъснати нападения- Форуардите на АС23 редно и с мъка преминават в протиониковата полувина.Темпото се засилва
На 14 минута г. Стоянов дава един пресилен по преценка фаул срещу АС23, маркиран  недалече от пеналтерията. Рафаилов, който днес е във великолепна форма и чиито удари имат първенството по сила и точност в цяла София бие с всичката мощ на която е способен, но Дермонски отбива с юмруци,
топката дава корнер. Славистите все още засилват темпото. Към 25 минута голът на АС  е под ударите на една продъжителна обсада. Като по чудо отдавна на очаквания гол и този път не е осъществен. Булашев  прави опити за солови пробиви, но своевременно е отбит. Следват нови атаки на белите, нови мелета, публиката всеки момент е говова да изреве: „гол“ ! но някакво чудо пази мрежата на Дермонски. Отлични в комбинациите и даванията си в  пеналтерията, славистите нямат съетветното
удари в гола. Едва към 30 метра пред  Спиров се завива вихрушка. Като чели подражавайки на Дермонски и той боксира топката, но силно излага гола си.
На 42 та минута при нападение на АС23 Булашев е спънат по начин който носи известни симтоми на дузпа, но рефера не спира играта, полувремето завършва при абсолютно надмощие на Славия
Второ полувреме
Началото леко нападение АС23 е отбито. Този път АС23 започва с повишен дух и по-голяма нападателна тенденция, но не за дълго, тимът на Славия отново се втурва в непрекъснати атаки. Идват моменти, когато полувината тим ще влезе в гола на Дермонски, но не и с топката. Нападението на АС23 се убеждават в системния малшанс на Славия и напущат отбранителното си държание. Това внася известно уравновесяване на силите и Спиров се губи в една суматоха при която сигурен  гол бива спасен на голлинията с глава от  Янакиев. До известна степен това се дължи и на напредването на времето тъй като колкото и да демонстрират отличната си подготвеност, славистите почват да чувствуват умората и понижават темпото. Следват неспирните комбинации на Славия. Комбинации без преки удари. Дермонски и Зафиров работят отлично. На 30 минута дава дузпа за Славия при провинение за  което дузпата е много крайно наказание. Рафаилов бие много силно, но и този път левия кол отбива топката
Голът
В 40 минута корнер от Сърмов. На 43 минута Стайков фланира много добре.
На 44 мунута ... се вече говори за предстоящето 30 минутно продължение, но Сърмов е отново на корнера. Този път той подава великолепна „кандилка“. В сред настилото меле изкача главата на
Стайков, който най-после намира вратата.
— Голъ! се понася над измъчените  от  напрежение трибуни. Минута след това последното усилие на АС23 да се реваншира е застигнат от последния реферски сигнал Тимовете
Славистите играха с такова упорство какво не са изнасяли никога , тимът е много добре трениран Двамата бека Гиков и Янакиев бяха отлични, само Байкушев показва известен  упадък, а Спиров въпреки малкото опасни моменти бе незадоволителен. АС23 бе много зле. Ангелов сгреши като в началото на мача се изтощи да помага на дефанса. Умората в него настъпи преждевременно  и второто полувреме той не бе в състояние да даде това на което е способен- Булашев поради малкия си ръст бе незначителна опасност за високите бекове на Славия  -Колев бе твърде въздържан- център хафбека игра с много жар и тактически твърде правилно, но Рафаилов доминираше над него, Бушев се ограничи да пази Стайков. Дермонски и Зафиров имат голямата заслуга за почетния резултат 1:0. Без тях той щеше да бъде много по голям. Реферът г. Н. Стоянов бе спокоен и превизен, но както с един опасен по положение фаул срещу АС23, така и с дузпата прояви прекаленост.