Никола Стайков (Славия)

• 82мин

неизвестен (АС 23)

Славия победи АС23 с 3:1 (2:0)

Три хилядна публика вчера присътствува на мача за първенство Славия — АС23. Един голям и хубав мач, който оправда очакванията. Несигурното време попречи на любителите на футбола да присътстуват и това е една загуба, защото в София са  рядкост мачове като вчерашния, на който бе дадена сериозна игра с всички белези на игра на големи тимове. Не липсваха много грешки и неудачи, но общото ниво на играта на двата тима бе високо и задоволяващо всекиго. Това прави чест на АС23 и Славия и тези два тима поправиха вкуса на публиката от много други мачове на първокласни клубове. Но АС23 излезна недоволен от  терена, защото бе победен неочаквано- общият ход на играта даваше всички
преимущества на АС23 да даде сносен резултат, но шансът попречи за това. Защото от 90-те минути игра АС23 имаше 45 минути надмощие, а Славия в останалите 45 минути. При това, докато през цялото първо полувреме играта се водеше в половината на Славия, последният в няколкото си нападения отбеляза два гола, срещу нищо на АС23. Ако с това можем да подчертаем  нещастието на АС23, ние не умаловажаваме победата на Славия, който излезе по ефикасен и по-майстор в правене голове. За АС23 може само да остане утехата, че падна прав и че даде хубаво зрелище на публиката със своята стегната и техническа игра Славия имаше едно сполучливо комбиниране на нападателна а линия с Велчо Стоянов и Романов. Недоверието към Велчо, който на мача с Левски не можа нищо да направи, сега бе звменено с благоприятна критика, тъй като той добре се разбираше с Романов и извърши полезна работа. В замяна на това, единият стълб на нападателната линия на АС23 — Вл. Тодоров, вчера бе неузнаваем. изглежда, че бе нетрениран, защото грешките му следваха една след друга. Ангелов  трябваше да „опере пешкира за да балансира недостатъка на Тодоров, влагайки прекомерна енергия и изумителна деятелност. Може да се каже, че АС23 изгуби 80 на сто от победата само заради Тодоров.И ако не бяха двете добри крила и л. инсаид  на АС23, тима едва ли щеше да удържи нападателната си инициатива. И трите гола на Славия не бяха във вина на бековете на АС23, които се бориха като че ли с желание да съперничат на бековете на Славия — Гиков и Янакиев, двама герои на мача. Хафбековете на двата тима също си съперничаха, на мощната фигура на Рафаилов не бе достатъчна само за отбрана, а трябваше да бъде използувана в нападение, което се удаде само в първите 20 минути на второто полувреме. Ако нещо куцаше у Славия, това бяха на лявата страна Байкушев и Сърмов.
  Тимовете
Играта бе водена при крайно бързо темпо и с една напрегнатост, която обаче, не пречеше на сполучливия ход и точна пасировка. след като Славия откри резултата в 5-та минута, АС23 започна да „играе“ и като че ли рече—„сега ще видиш кому се прави гол“. Но въпреки надмощието си, въпреки няколкото положения за гол, АС23 не само на можа да изравни до края на полувремето, но загуби още един гол и с това Славия взе един  хубав и сигурен аванс. От почването на второто полувреме та до 20 та минута Славия на свой ред имаше надмощие, като че ли за да оправдае спечелените два гола в първото полувреме. Но на този мач славия печелеше головете си тогава, когато се считаше че АС23 ще печели. Въобще действията бяха такива, че донасяха изненади. Първият гол на Славия не бе  изненада, защото бе отбелязан след няколко минутни опасни нападения. Изненадата бе само в това, че голът дойде малко минути след за почване на мача. Може да се каже, че голямата част от мача изнесе за Славия отбраната, която работи геройски. Срещу нея нападателната линия на АС23 бе  безпомощна , що се отнася до действията пред гола в пеналти-линията. От своя страна нападението на Славия трябваше да се
справя с будната отбрана на АС23 и съ . . . лявата си страна. Почетният гол на АС23 бе отбелязан след като Славия водеше с 3:0,
от корнер, последван от мигновено меле, в  38-та минута.                                                          Играта
В 5.40 часа реферът г. Н. Досев даде сигнал  за почване. Единствената му грешка бе, че допусна тимовете да играят с еднакви фланели — бели. иначе той вложи старание да ръководи добре, след нападение на АС23, Славия задържа играта в половината на АС23 и на 5-та минута Романов неочаквано
шутира по земята, Дермонски прави опит да хване, не топката минава край ръцете му. 1:0 за Славия. Макар АС23 да загуби гола, тима продължи играта с една самоувереност и твърдост, коятоскоро се  наложи над Славия. Ангелов пръв прави опит да бележи, но в момента на шутирането бе блокиран и топката пратена в аут. Дермонски има опасна работа и със смелост отбива. На свой ред л. крило на АС23 бие страшен шут в ръцете на Спиров. Играта е бърза и жива, Славия още е самоуверен, но трябва да се грижи по вече за отбраняваме вратата си, за което по късно помагат и повечето нападатели. при едно доминирующе положение на АС23, в 20-та минута, Славия излиза напред. Байкушев поема топката, излъгва д. бек на АС23 и от 7 метра бие неспасяемо —2:0 за Славия.АС23 наново е в нападение и
Ангелов от летяща топка бие страшно и Спиров едва спасява с плонж. последва нов удар на Ангелов с глава, сега на Романов е ред и той посреща с глава една центрирана от Стайков топка, но в аут. Бушев (АС23) греши и Стайков праща бомбен  диагонален удар, но високо. АС23 прави големи усилия да промени- Нападенията следват едно след друго, но Гиков и Янакиев работят смело и неуморно, при едно нападение на Славия, Велчо Стоянов получава топката, шутира и Дермонски едва спасява с лягане. сега среда е на д. крило на АС23, Колев който праща край лицето на Спиров един бомбен диагонален шут. Полувремето завършва при 1:1 корнери и 2:0 гола за Славия.
                 Второто полувреме
Играта започва и се задържа към центъра, Славия скоро преодолява и на свой ред установява надмощие около 20 минути, Стайков центрира и Велчо бие високо, Славия се задържа около пеналти на АС23. Едно комбинирано нападение на АС23 при което Колев бие по диагонал край дирека. Впечатланието бе че топката ще влезне в вратата, сега Стайков и Велчо наново комбинира и първия бие в аут, последва опасно нападение на АС23 което е отбито с мъка. Славия печели корнер. АС23 отпочва нападение но едно грешно подаване връща играта. Велчо наново шутира. Романов също бие и Дермонски отбива в корнер. Втори удар на Романов отблизо и сам срещу Дермонски, топката по чудо се посреща от него и отива в корнер. АС23 е в нападение и Янакиев отбива в корнер. Последва меле пред вратата на Славия и Колев бие отблизо в аут след изтичане на 20-те минути АС23 надделява и на свой ред доминира Спиров е принуден да ляга за да спаси удара на Ангелов. Корнер за АС23. В 30-та минута л, кр. на Славия Сърмов, след като центрира отноно получава топката и с един  диагонален бомбен шут „система Стайков,“ забива топката в горния ъгъл на Дермонски—3:0 за Спавия. АС23 наново е в нападения и
печели корнер. Ангелов бие и вратаря Спиров вади корнер. На 38-та минута АС23 печели корнер и топката от някой крак влиза във вратата—3:1. така АС23 спечели дългоочаквания гол. Преди завършека, за саморазправа рефера изключи от игра Байкушев (Славия) и д. бек на АС23.