Вангел Делев

• 11

• 21мин

9. Петър Жеков (ЦСКА „Септ. знаме“) асистенция - Цветан Атанасов

Изглежда че Тракия, без Ненов, Попов и Задума, вътрешно не бе убедена, че ще направи много срещу реномирания съперник. Но началото можеше да я обнадежди - в 6 мин. Радков накара Филипов да се хвърли със все сила, в 11 мин. Дерменджиев се отскубна от армейската защита и бе сам срещу вратаря, но не успя да го преодолее... Това никак не се хареса на треньора на ЦСКА Манол Манолов и той рано направи смяна: извади Маринчев, който след някои негови действия срещу Убинов бе под заплахата да бъде отстранен, предпочете пазач на Дерменджиев да бъле Кирил Станков, а Гаганелов да бъде ляв защитник. Такава комбинация се оказа по-сполучлива, това го потвърдиха събитията до края. Дерменджиев все пак повтори своя номер (това стана в 23 мин.), но Филипов пак се оказа човек на място и предотврати гола.

Междувременно ЦСКА „Септемврийско знаме“ постигна гол. В един момент Атанасов лавира в дясно от наказателното поле и подаде някъде към точката за дузпата; Жеков с пълен замах би от въздуха - един удар с необикновена сила и точност, един голям тол! (Това постижение не можеше да не бъде възнаградено с една „звездичка“, макар че бе елинственото за Жеков в този мач...).

Голът малко инжектира тракийците, те се хвърлиха в понастойчиви атаки. Но ЦСКА натискаше спирачките, не разрешаваше играта да се изостря, тя си оставаше някак си сухоакадемична. За вратарите нямаше много работа...

Така бе и двадесетина минути след почивката. ЦСКА не разрешаваше нищо опасно за себе си, това 0:1 изглежда го задоволяваше, този толкова страшен мач се оказваше съвсем лек за госта. Чак след 65-та минута, когато ЦСКА разкри някои слабости в защитата си, тракийците разбраха, че може да променят нещо. Вдигнаха се на щурм; Глухчев счете, че вече е безпредметно да се занимава с Жеков и отиде напред, Апостолов и Георгиев често напираха по фланговете. Чак в този последен период мачът доби темпо и характер на дерби, всеки вече играеше без резерви. И ако тракийци напираха с воички сили и поставяха в затруднения защитниците на ЦСКА, създадоха се и положения за контраатака на гостите. В 83 мин. Жеков получи идеален пас от Денев и се срещна очи в очи с Карушков, но вратарят излезе победител. Една минута по-късно Атанасов стигна отдясно до самата врата на Карушков, но не сполучи с удара. В последната минута бе последният шанс на Тракия - Дерменджиев имаше топката на 2 метра от празната врата на ЦСКА, но не улучи целта (той бе активен и безспорно най-силният играч на Тракия, но не реализира три чисти положения, и затова счетох, че не бива да получи „звездичка“).

Второто полувреме на ЦСКА бе негово слабо полувреме, в което се остави да бъде надигран. Тогава фактически само Пенев се запази на висота, а Кирил Станков сравнително успешно възспираше Дерменджиев. Останалите понижиха играта си.