22

Барселона
Дата: 3 септември 1959 г. 19:30 ч.
Турнир: Купа на европейските шампиони 1959/60 (Квалификационен кръг — първа среща)

Рамон Виляверде

• 16мин

2. Кирил Ракаров (ЦДНА)

• 21мин

10. Луис Суарес (Барселона)

• 30мин

5. Хуан Сегара (Барселона)

9. Еулохио Мартинес (Барселона)

10. Иван Колев (ЦДНА)

Повече от 50 000 щастливци заеха отрано трибуните на стадион „Васил Левски“ в очакване на първия сигнал на съдията Дж. Клаут в срещата ЦДНА - ФК „Барцелона“. Голямата класа на испанския първенец, в който участвуват седем национални състезатели, правеше задачата на армейските футболисти много тежка и затова по трибуните очакваха с видимо безпокойство големия двубой.

Разузнаването на двете единадесеторки не продължи дълго. Армейците притиснаха своите противници и отправиха към вратата на Рамалец опасни удари. Още във 2-та минута Янев постави началото на канонадата. Неговият удар от около 30 метра срещна страничната греда. Българските футболисти наложиха високо темпо. Последваха удари на Колев, Панайотов, отново на Янев, които Рамалец спаси. Испанските футболисти се стремяха да наложат бавна игра. Напред бяха само Еваристо и Мартинес. Останалите нападатели помагаха на защитата. В 5-та минута Панайотов беше съборен от Хенсана пред наказателното поле. Бомбеният удар на Ракаров се отби от напречната греда, а посрещнатата от Мартинов топка принуди Рамалец отново да плонжира, за да предотврати гола.

На свой ред и испанските футболисти организираха няколко опасни слизания към Найденов. Лекотата, с която те изпълняваха сложни технически елементи, правеше нападенията им много опасни. Еваристо беше оставен свободен от Стоянов и се разпореждаше в отбранителното поле на домакините. А Мартинес и Суарес накараха Найденов да прояви на няколко пъти своето майсторство.

В 16-та минута Панайотов отново беше съборен. Този път ударът на Ракаров намери десния долен ъгъл и ЦДНА откри - 1:0. Тъкмо сега пролича голямата класа на „Барцелона“. Испанците не проявиха особено безпокойство. Тяхната игра гонеше определена цел - да притъпи атаките на домакините. И те успяха, за това допринесоха и армейците. Отбраната им беше несигурна. Божков и Стоянов не можаха да създадат връзка с нападението, в което единствено Колев и Панайотов правеха опити да се свържат. Испанците систематически организираха своите нападения с прекрасно техническо изпълнение, което затрудни много армейската отбрана. На фона на техничната игра изпъкнаха слабостите на Мартинов, Стоянов, Ковачев, Божков и Миланов. И ако не беше Найленов, футболистите на „Барцелона“ още през първото полувреме щяха да поведат резултата.

В 21-та минута пред армейската врата надвисна опасност. Ковачев събори Еваристо в наказателното поле. Суарес обаче изпълни лошо дузпата. Девет минути след това Божков фаулира Суарес близо до аут-линията. След удара Сегара с глава изравни - 1:1. Голът не оживи играта на българските футболисти и полувремето завърши при този резултат.

Със същото темпо армейците започнаха и второто полувреме. Испанците показаха действително високо майсторство. Найденов спаси последователно силни. удари на Суарес, Евариста, Мартинес, но все пак в 61-та минута беше принуден от Мартинес да извади топката от мрежата. 11 минути преди края Колев, който през второто полувреме беше обезвреден от Родри, с изненадващ удар изравни - 2:2, До края резултатът остана непроменен.

Съдийството на г-н Дж. Клаут остави отлично впечатление.