• 78мин

9. Никола Цанев (ЦДНА)

9. Никола Цанев (ЦДНА) асистенция - Димитър Якимов

Победата дойде след атака по фланга

Дванадесет минути преди края барикадата от живи тела пред вратата на Иванов рухна. Набег на Гаганелов дълбоко по левия фланг, полувисоко вдигане на топката и Цанев от въздуха я изпрати в мрежата след рекошет о гредата. Така след 78 минути безплодно, дори мъчително надмощие ЦДНА намери пътя към победата. До това време напразно армейските футболисти се мориха да надиграят стегнатата русенска защита непременно през центъра, да пробият през най-гъсто населената зона на терена. Капак на всички тези опити постави Якимов. Той като че ли си бе поставил за цел да влезе с топката във вратата, без подкрепата на съиграчите си, напразно заели изгодни позиции. Секунди преди края у него сякаш настъпи просветление. След бързо слизане по центъра, той прехвърли на Цанев и последният затвърди крайния резултат на 3:1.

Останалата част от играта почти няма хроника. ЦДНА нападаше, изсипваше без смисъл и логика високи топки в наказателното поле на русенци, а те чистеха към оставените напред двама нападатели – Йорданов и Малинов. Въпреки това те наваксаха гола на Якимов, отбелязан според нас от положение на засада. При един лек удар към вратата, Петров уж хвана топката, после я изпусна и Йорданов спокойно я изпрати в мрежата му. Просто невероятно! Такъв евтин гол отдавна не бяхме виждали по спортните терени.

Неприятно впечачатление остави фактът, че вместо съдийска тройка, цели 14 минути мачът бе ръководен от съдийска ... двойка. Чак след това на страничната линия застана К. Динов, който следваше обаче да бъде главен съдия на тази среща...