Четири минути преди края

2-1: ЦСКА постигна целта, която им даде триумфа

Барселона беше напред в резултата, благодарение на гол на Фусте

Палма де Майорка 15 – (От нашия специален пратеник Хосе Мария Казиновас)

Четири минути преди края на Барселона и се изплъзна една среща, която беше преди всичко равностойна, отдавайки необходимото на съперника, но преди почивката имаше ясно изразен синьогранатен цвят, благодарение на великолепната игра показана от възпитаниците на Ринус Микелс. Само персонални грешки и особено физическата подготовка на някои играчи, в резонанс с моментното състояние на тима, който започна тренировки преди едва десет дена, като това се отрази на отбора като един трети самостоятелен противник и доведе до спечелването на III трофей Палма де Майорка в полза на ЦСКА София, подновявайки по този начин победата от миналата година.

Бихме искали още в началото да споменем факта, че българите се намират в средата на сезона си за първенство и за да участват в турнира беше отложен мач от шампионата, а използват тези мачове и като подготовка за участието си в европейската купа. Миналата година Атлетико Мадрид по същия начин в началото на своята подготовка се сблъска в същото препятствие губейки с 2:0; тази нощ барселонци се приближиха до победата и ако претеглим силните и слабите страни на двата опонента, убедени сме, че везните на баланса ще останат фиксирани, и с случай на преместване ще се наклонят в испанска посока. Не напразно Барселона направи едно невероятно първо полувреме, в което се показа собственик и господар на полето, реализирайки една игра на владеене на топката, която ни дава възможност да говорим за новата Барселона на Ринус Микелс. В този смисъл загубата не носи последици, а напротив Барселона показа идеален тактически подход, фантазия и борбеност, и трябва да бъдат похвалени за справедливото предимство.

ЕДНА РАЗЛИЧНА БАРСЕЛОНА

Холандският треньор, който в събота се превърна в специален зрител на срещата Билбао – ЦСКА си беше водил добри бележки за играта на българите. И което е по-важното, по време на цялата сутрин на неделята даваше тактически уроци, с допълнителна черна дъска и истината е, че възпитаниците му показаха това и на терена.

Две бяха промените, които направиха Микелс и неговия екип, спрямо това, с което игра срещу Майорка. Както вече казахме Садурни за Рейна и Бустийо за Алфонседа, а освен това поставяйки арагонците в центъра на атаката, а Рексач в крайна дясна позиция. Явно, Микелс не е голям любител на коментари с пресата, а също така не е доволен от представянето на Рексач като таран. Според нашите информации иска да направи и друга смяна с влизането на Хуан Карлос, може би на мястото на Фусте, но в момента е бил повален от ангина и е трябвало да остане в стаята си с температура.

И така, въпреки факта, че се извърши само една смяна – влизането на Бустийо – единайсетте от първото полувреме, за играта след почивката ще говорим по-късно, показаха една различна Барселона. Защитата демонстрира солидност и бързина както в центъра си, а пък фланговете и освен да спират българите, се превръщаха в крила и на свой ред нападаха постоянно вратата на Филипов. Халфовете завладяха централната част на терена и се насочваха опасно в атака. От друга страна всички вложиха в играта много плам и борбеност, така че понякога ни се струваше, че се играе твърдо като в официален мач.

КЛЮЧЪТ НА СРЕЩАТА

Пред един Билбао, който не притежаваше енергия, българите показаха ясно, че могат да владеят продължително топката, възможно поради Пенев и Якимов, двама отлични играча, като в същото време Жеков е стрелецът на тима.

Разбрал това Микелс наложи в началото на срещата жестока игра на покриване човек от човек. Галего се грижеше за Жеков, като го покри тотално през първото полувреме, и Костас, който изигра най-добрата си среща за синьогранатовите, не даде на Якимов да се движи, а Фусте преследваше през целия мач Пенев.

Завързвайки по този начин ключовите играчи на ЦСКА, Барселона доминираше центъра на терена и създаде многобройни положения за гол, като само късметът понякога, грешка на тараните в други случаи, но най-вече сигурната защита на противника не позволиха да се вкарат повече голове.

По време на първото полувреме, и двата тима имаха няколко чисти положения и които можеха да се превърнат в три – четири гола. Още през първото полувреме един шут на Рексач възпламени трибуните. След още десет минути Якимов беше на път да отбележи, но Рейна с котешка пъргавина направи лесното трудно. До гола на синьогранатовите, атаките към двамата вратари следваха една след друга, но само Фусте, след пробив на Рексач и добра комбинация с Асенси, знаеше как да вкара топката в мрежата.

СМЯНА НА КАРТИНАТА:

ФИЗИКАТА Е РЕШАВАЩА

През второто полувреме играта се поднови под същия тонус. Нямаше голяма смяна във владеенето на топката, като то остана двупосочно. С изтичането на минутите ЦСКА превзе центъра на терена, благодарение на по-добрата си физическа подготовка, плод на по-ранното започване на тренировки.

Микелс, който не си водеше бележки като през първия ден, реши да направи промени, за да постигне целта, отговарящи на неговите стремежи. Бустийо беше първият заменен, давайки своето място на Алфонседа, докато Рексач бе преместен в центъра на атаката. След още една минута се появи и Ромеро, на мястото на Фусте, който беше видимо изтощен. Но нито Алфонседа, нито Ромеро дадоха резултат, защото ЦСКА стигна до равенството, което беше шок.

От този момент нататък Барселоно отстъпи центъра на терена, до нападателите не стигаха топки, и като цяло отборът загуби ефективност. От друга страна смяната на Фусте с Ромеро също не беше позитивна, имайки предвид, че е играч с лимитирани възможности и креативност, а в същото време на скамейката беше Сабалса.

Равенството издържа 4 минути преди края, когато отново отбеляза Жеков, един играч, който има прекрасна визия пред гола и е донесъл не една победа за тима си, но днес не игра по най-добрия начин. Това се случи в момент, в който българите задаваха тона за игра, а Барселона бяха с изчерпани сили, и трябваше да се защитават срещу съперник, който играеше на максимален ритъм. Синьогранатовите с последни сили опитаха невъзможното, изравниха играта, но вече беше късно. Противниците им в срещата замразиха топката и не даваха възможност за опасности.

НА ДОБРИЯ ПЪТ

Според показаното на терена, Барселона според нас не трябваше да загуби този мач. Със сигурност не трябваше и да го спечели, след като срещата се раздели на две тотално различни фази. Но може би решението в полза на българите така или иначе щеше да дойде, имайки предвид, че Барселона в последните минути беше една карикатура на себе си от първото полувреме в посока на физическа форма, решения и натиск.

На вратата Рейна показа огромен усет към топката. Първият гол беше по-скоро неспасяем, а за втория също не можем да търсим вина. В защитата, неукротим Кайего през първите 45 минути, без нито едно нарушение и с невероятна сигурност; през втората част относително сигурни като изключим ситуациите при двата гола на Жеков. Торес се превърна в неразбиваема стена, докато Рифе и Еладио играха много по-добре от първата среща.

В общи линии Костас положи гигантски усилия, брилянтен Марсиал в ролята на диригент, на когото помагаше и Фусте, липсата на втория се видя през второто полувреме. Отлично се представи Рексач по крайната линия като създаде многобройни опасности и стреляше с лекота. Бустийо беше много борбен, но не влизаше често в наказателното поле, където оперираше Асенси, който се приспособява в ролята на таран, наложена му от Микелс.

ЦСКА се сблъска със съперник, много по-добър от Билбао, поради тази причина в технически план не блестеше като предишната вечер, преди всичко защото Барселона маркираше човек за човек по жесток начин. По отличен начин в защитен план играха Станков и Денев – които занулиха в много моменти Костас – в атака Якимов не беше толкова брилянтен както обичайно. Разликата направи Жеков, който в момента, в който заигра силно и се включи в мача, направи два гола, които направиха разликата.

Третият трофей Палма де Майорка отново ще пътува към София. Като цяло в този голям финал, на който бяхме свидетели, Барселона показа огромен напредък, който не ни учуди, но донесе доказателство за това, че Микелс знае как да постигне успех и работи много, за да постигне максималното. Барселона от първото полувреме демонстрира, че е на прав път.

Техническа характеристика на мача:

Барселона: Рейна 3; Рифе 2; Кайего 4; Еладио 3; Торес 3; Костас 5; Рексач 4; Марсиал 4; Бустийо 3, Фусте 3; Асенси 2

В 18 минута на второто полувреме Алфонседа 2 замени Бустийо. В 21 минута Ромеро 1 зае мястото на Фусте.

ЦСКА: Филипов 3; Зафиров 3; Станков 4, Гаганелов 3; Денев 3; Пенев 3; Атанасов 3; Никодимов 4; Жеков 3; Якимов 3; Трънков 2

В 42-та минута на първото полувреме Трънков е заменен от Янков 2. През втората част, в 29 минута Марашлиев 2 замени Янков.

Головете:

0:1 в 39 минута. Атаката започна от Бустийо в центъра на терена, той подаде на Рифе, който от своя страна даде на Рексач, който се вряза към центъра и даде един пас в дълбочина към Асенси, който овладя отлично топката и намери добре Фусте, който отбеляза гол.

1:1 в 35 минута на второто полувреме. Изстрел от пряк свободен даден на границата на пеналта на синьогранатовите. Бит с голяма сила, малко под гредата и въпреки разтягането на Рейна влиза в мрежата за радост на отбора в червено.

2:1 в 86 минута. При пълно надмощие на българите, Никодимов поема една топка в крайна лява позиция и я вдига в ценъра, където отново Жеков хвърляйки се на земята я праща в мрежата.

Съдията:

Господин Карминати, италианец. Още от първата минута се зае да показва всички неточности с особена педантичност. Като цяло оценката му е много добра, въпреки, че имаше малки неизправности.

Така например при първия български гол синьогранатовите протестираха, че според тях, съдията е показал с ръка непряк свободен удар. През първата част показа жълт картон за Жеков за лошо поведение.

източник: Ел Мундо Депортиво