Турнир: „А“ републиканска футболна група 1971/72 (5-и кръг)
    81′
  • 36мин

7. Димитър Цеков (Локо Сф)

10. Димитър Якимов (ЦСКА „Септ. знаме“)

Всичко в този мъжествен и динамичен двубой създаваше най-приятни впечатлиния до оная 75-та минута, когато съдията М. Желябов промени едно свое решение с друго, което за съжаление мигновено доведе до фатално развитие на нещата. „Локомотив“ водеше с 1:0. Бърза контраатака изведе трима негови състезатели в наказателното поле на армейците. Михайлов се пребори добре, отвори „прозорец“ на Пацев, а крилото с точен удар „наниза“ топката в мрежата зад Филипов. Съдията категорично посочи центъра...После обаче взе под внимание някакъв сигнал на колегата си Анг. Филипов и маркира нарушение в полза на ЦСКА „С. знаме“. Последва мълниеносно действие от страна на шампионите и докато 6-7 състезатели на „Локомотив“ още се целуваха за втория гол, Якимов завърши комбинация с удар и гол - 1:1...

От тук нататък мачът вече не бе състезание...Съдията бе неспособен да въведе ред, нещо повече - той сам създаде условия, за да се нажежи обстановката. Обясненията му след мача бяха: "Посочих центъра за гол. Но в тоя момент състезатели на ЦСКА ми обърнаха внимание на сигнала на помощника, който бил забелязал нарушение на Ат. Михайлов. Отмених гола и дадох знак играта да продължи. Не видях, че по-голямата част от състезателите на „Локомотив“ още се прегръщаха и не са разбрали новото ми решение. Признавам, че допуснах грешка..."

Едва ли това признание може да оправдае грубата грешка! Първо Желябов бе на 7-8 м. от мястото на „нарушението", а помощникът му на повече от 30 м., и съвсем категорично прие отбелязването на гола за реално последствие. Второ, той не спря играта, за да се консултира с помощника си, после не „видял", че много от състезателите на „Локомотив“ не са в игра, защото с нищо той не им подсказа, че променя решението си...

Така, един съдия стана причина да се помрачат хубавите впечатления от играта на двата отбора, които иначе нямат никаква вина за случилото се.