7. О'Конър (Лимерик)

• 22мин

8. Евден Каменов (ЦСКА „Ч. знаме“)

2:1 ЦСКА „Ч. ЗНАМЕ“ ПОБЕДИ В ХУБАВ МАЧ НА НОСИТЕЛИТЕ НА КУПИ

Снощи една голяма група възторжени почитатели на ЦСКА „Ч. знаме“ бе дошла да приветствува своите любимци на аерогара София и да им честити успеха, постигнат срещу носителя на купата на Ейре „Лимерик“. Заедно с тях и ние поднесохме поздравленията си. Естествено, задачата ни бе да научим повече подробности за срещата, състояла се на „Дейлимаунт парк“ в Дъблин.

След като мачът, определен за сряда, е бил отложен за следващия ден поради непрогледната мъгла, в четвъртък съдията Ивар Хорнслиен (Норвегия) е извел следните единадесеторки: „Лимерик“ – Фицпатрик, Куин, Касей, Файнъкейн, Фентън, Макнамара, О‘Конър, Хамилтън, Мичел, О‘Брайън, Къртин; ЦСКА „Ч. знаме“ – Йорданов, Василев, Гаганелов, Маринчев, Станков, Пенев, Кирилов, Каменов, Цанев, Якимов, Колев.

А ето и развоят на срещата. След устремен щурм на домакините, които изглежда желаеха да разрешат спора още в началото, футболистите на ЦСКА „Ч. знаме“ се окопитват, стараят се да наложат своя стил. Нещо повече – още в 6 минута на Цанев се удава да прояви реализаторските си способности и нашият отбор повежда – 1:0. Голът внася увереност в силите на нашите футболисти. Но радостта им не трае дълго. В 14 мин. централният нападател на домакините Мичел изравнява – 1:1. Въпреки това равновесието на терена се запазва. Армейците играят технично и бързо, което им носи успех. В 22 мин. след комбинация, започнала дълбоко в нашия тил, Каменов изпраща за втори път топката зад гърба на Фицпатрик – 2:1. До края на полувремето нападателите и на двата отбора имат шансове да променят резултата, но това не им се удава.

През втората част ирландските футболисти продължават да застрашават нашата врата с петима нападатели. Играта е бърза, динамична, красива. Отлично играещите в този мач Гаганелов, Василев и Пенев успяват да ликвидират всички опасности. Домакините пропускат „златния си шанс“ на два пъти, когато Хамилтън и О‘Конър не реализират чисти положения. А един прекрасен „слалом“ на Якимов между няколко ирландски защитници го извежда пред опразнената врата, но в последния момент левият защитник Касей отбива топката от краката му на самата голлиния. Съдията Хорнслиен ръководи добре.

Треньорът на ЦСКА „Ч. знаме“ Г. Пинайчев бе любезен да сподели: „Доволен съм от резултата и мисля, че дъблинската публика наблюдава един красив, динамичен и мъжествен двубой. Футболистите на „Лимерик“ са добре технически подготвени, боравят леко с топката, хубаво играят с глава и са много подвижни. Моите момчета играха много старателно и проявиха голямо мъжество в един бърз и оспорван мач. Най-добре играха Гаганелов, Пенев и Василев. От футболистите на „Лимерик“ най-силно впечатление ми направиха нападателите Хамилтън (№8), О‘Конор (7) и полузащитникът Фентън. Вторият мач, който ще се състои в сряда, 13 т.м. ще бъде тежък и е нужна пълна мобилизация, за да постигнем крайния успех на свой терен.“

Ето и мнението на съдията И. Хорнслиен, изказано непосредствено след мача: „Първото полувреме премина при много хубава и технична игра, като българите създадоха много наистина красиви положения. През втората част играта се изнерви, имаше ненужни нарушения, но всичко завърши добре. Футболистите на ЦСКА „Ч. знаме“ играят действително добър футбол. За мен задачата бе лека.“ Капитанът на „Лимерик“ Фентън: „Отборът на ЦСКА „Ч. знаме“ е много добър, играе хубав, техничен футбол. Пропуснахме две чисти положения. Надявам се, че мачът в София ще бъде също така хубав. Най-добър от българския отбор бе №9 (Якимов)“.