• 48мин

8. Христо Цанев (ОСГ)

• 49мин

5. Атанас Цанов (ОСГ)

Отборът на Софийски гарнизон пожъна голяма победа. Военните излязоха на този мач с доста силен състав, в който бяха включети четири от състезателите, участвували в Националния отбор (Ракаров, Цанов, Стоянов, Панайотов).

Играта се характеризира с по-голямата активност на военните през целия мач, с изключение средата на второто полувреме, когато локомотивци бяха взели временно инициативата в свои ръце.

И двата отбора се бяха ориентирали към свободна игра, без покритие, с широко маневриране на състезателите. Този маниер на игра, естествено, допадаше на военния отбор, който беше по-добър в техническо отношение. Неговите състезатели бяха и по-добре подготвени физически.

Отбраната на пловдивчани, особено през първото полувреме, играеше погрешно: без да се осигурява бранителен запас, и без да се спазват функциите на защитвиците, които взаимно действуват. Това стана причина военните да имат извънредно много изгодни положения за гол и само поради редица техни пропуски, особено след почивката, не се постигна още по-голям резултат. Твърде много пропуски допуснаха и локомотивци през средата на второто полувреме, когато военният отбор намали темпото, започна да играе недостатъчно целеустремено и с ненужно обработване на топката в собственото си бранително поле и в централната част на игрщето.

Въпреки големия резултат и на този мач очебийно се показа основната слабост на нашия футбол: неумението правилно да се щурмува вратата и смислено и сигурно да се стреля. И на този мач бяхме свидетели на такива положения: да се дойде сигурпо, с бърза и замислена комбинация до прекрасни положения, и, когато е нужно последно подаване на открилия се пред вратата състезател, да се забавя или да се подава неточно и с това да се проиграва изгодно положение; или пък--да се получи топката много близо до вратата, но да се бие неотмерено или навън.

Налага се при разбора на мача и двата отбора да проанализират пропуснатите положения (това се отнася особено за воениите). Необходимо е на тренировка, при изкуствено създадена боева обстановка, да се повторят същите положепия, като играчите съзнателно се насочат към правилното разрешение на задачата.

Резултатът беше открит в б-та мин. от Панайотов (№ 9) с добре изпълнен отблизо технически удар. До края на първото полувреме военните бяха постоянно в акция, но пропуснаха много положения за покачване. След почивката, за една минута (48-та) Цанев (№8) отбеляза два последователни гола, след прехвърлени отляво топки. Към средата на второто полувреме локомотивци се активизираха и на няколко пъти застрашиха опасно, но Геренски, който на този мач се показа в много добра форма, успя да ликвидира всички опасности. По-късно, към края на мача, Цанов (№5) и Панайотов (№9) повишиха резултата на 5:0.

Съдията Георги Христов направи някои обратни присъждания, но, общо взето, ръководи добре.