10. Светослав Христов (Славия)

11. Крум Янев (ЦДНА)

• 73мин

7. Цветан Милев (Славия)

Когато съдията Г. Христов извести края на мача, таблото за резултатите показваше 3:1 за Славия. На трибуните почитателите на славистите ликуваха, а на терена играчите в бяло се прегръщаха. Те се радваха на хубавата победа. В тежък двубой Славия спечели срещу най-сериозния си противник - ЦДНА.

Мачът започна с вихрени атаки на армейците. Няколко силни удара на Панайотов и Колев профучаха покрай диреците... Славия отговори с няколко контраатаки. Но скоро ЦДНА установи продължително надмощие. В 14 мин. Г. Стоянов със силен удар разтърси горната греда... След това опасно стреляха: Панайотов, Колев, Димитров, но и Йосифов показа класа на отличен вратар. Първите 45 мин. изтекоха при 0:0.

В 46 мин. славистите изпълниха ъглов удар, топката попадна у Ларгов. Полузащитникът не се поколеба и отрави удар... Андонов бе изненадан, топкага мина под ръцете - 1:0. Играчите на ЦДНА не се отчаяха, а напротив - притиснаха противника. Армейските нападатели се разиграха. Но в този решителен момент, когато отборът бе изправен пред явна загуба, хроническите слабости бяха отново налице: къси подавания по дължината на игрището, сбиване играта в средата, където славистите сякаш бяха минирали полето.

Играчите на ЦДНА не търсеха най-прекия път към противниковата врата, а усложняваха действията си с излишни, безплодни комбинации. По най-очевиден начин бе демонстрирано, че нашият първенец е затънал до гуша в шаблон, който се е оформил вече като постоянен стил на игра. Ясно бе, че с такъв еднообразен и погрешен начин на действие по-добър резултат не можеше да се очаква. При това футболистите на ЦДНА, като гонеха изравняване, за отбраната си мислеха съвсем малко. В 69 мин. една контраатака на Славия бе спряна непозволено. Горанов изпълни технично наказателния удар. Топката се отби от напречната греда. Ташков я насочи във вратата, а Христов за втори път я прати в мрежата на ЦДНА - 2:0. Не бе изтекла и една минута, и Янев от въздуха с осгър удар намали на 2:1. Мачът за ЦДНА все още не бе решен. До края оставаха още 20 минути. Но именно в тази част на срещата армейците се оказаха най-слаби. Те не можаха да пробият сгъстената и бойка отбрана на противника: В 73 мин. бързо нападение на славистите завърши с отмерен удар на Милев в горния десен ъгъл - 3:1 за Славия.

Със самоотвержена борба и висок колективен дух Славия изтръгна заслужена победа. Заслуга имат всички играчи, но трябва да изтъкнем най-много Йосифов, Горанов, Патев, Ларгов, Милев и Костов ІІ.

ЦДНА загуби важен мач. В момент, когато армейците трябваше да покажат силата си, те не успяха. Те много искаха да се реабилитират за миналогодишната тежка загуба с 0:3, но не намериха противодействие срещу сигурната отбрана на славистите. Защитата на ЦДНА се клатушкаше. Божков и Стоянов вършеха полезна работа, но нападението се оказа безсиляо, особено при завършването на атаките. Тактическата немощ на отбора отново се прояви. Кога ще настъпи освежаване? ...