9. Стефан Т. Стефанов (ЦДНА)

• 67мин

4. Димитър Станчев (Локо Пд)

• 78мин

Мачът между ЦДНА и Локомотив (Пд) премина в по голямата си част при извънредно груба неспортсменска игра. Оправданата и очаквана амбициозна борба за победа, за съжаление, не се разви в рамките на благородно спортсменско съревнование. В този мач предпоставка играта да бъде амбициозна и борбена даваше обстоятелството, че ЦДНА ще се стреми да покаже, че е по-добрият отбор, въпреки последлата си загуба в турнира за купата, подарена в чест на Съветската армия в Пловдив, а Локомотив, че не случайно през тази година има две победи над ЦДНА.

И наистина, играта започна с голям устрем и амбиция. Първоначално някои груби поряви можеха да бъдат оправдани като случайни и непреднамерени, дължащи се на калния и хлъзгав терен - при бързината си играчите не бяха в състоялие да се спират и връхлитаха един върху друг. През второ полувреме обаче играта стана умишлено груба. Състезателите си разменяха ритания, удари в лакти и други непозволени средства за игра. Мъчно може да се определи кой даде тон за тези прояви, тъй като и двата отбора ше отстъпваха по грубостите си един другиму. Ръкордствата на отборите и особено политическите отговорници и треньрите, трябва да си направят сериозни изводи от това състезание. Налаганите от РСФ наказания върху провинили се състезатели изглежда оказват недостатъчно възпитагелно въздействие, щом като грубостите и хулиганщината все още се срещат по нашите футболни игрища. Самите ръководства на организациите е необходимо най-безпощадно да се борят за тяхното своевременно изкореняване.

Още в първата минута на мача, след бърз пробив, лявата свръзка на Локомотив Милков откри резултата. Веднага след това армейците контраатакуваха, но безуспешно. Заредиха се бързи разменени нападения. у нападателите на ЦДНА се чувствуваше стремеж да играят по-смислено и по комбинативно. Но те не влагаха достатъчно устрем и отбраната на гостите успяваше да се концентрира и справя с положенията. Играчите на Локомотив правеха по-редки, но по-бързи атаки, като се стремяха. да пробиват ненадейно.

Изравняване се постигна в деветата минута, когато Божков прати от наказателен удар топката във вратата през лошо построената стена. Към края на полувремето играта доби физиономия на ожесточена твърда борба, която преминаваше към грубости. Ангел Миланов (ЦДНА) бе отстранен за неспортсменска проява.

Второто полувреме започна с изгледи мачът да се спечели от Локомотив, тъй като той бе с един играч повече. Вместо да се използува това преимущество гостите се увлякоха в твърда и безсмислена игра, с която сами допринесоха за загубата си. От своя страна играчите на ЦДНА, остапали по-малко, бяха принудени да разгърнат играта с дълги подавания, което я направи по целенасочена и резултатна. Съществена слабост и за двата отбора беше, че не пробваха далечна стрелба, която можеше да даде резултат при хлъзгавия терен.

В 51 мин. след бързо изпълнен наказателен удар Миланов покачи на 2:1 за ЦДНА. От този момент играта стана опасно груба. По- средата на полувремето бе отстранен Стенчев (Л) за умишлена груда проява. ЦДНА овладя напълно играта. От бързи и добре организирани нападения армейците чрез Стефанов, Колев и Божков покачиха на 5:1.

Съдията Т. Стоянов не можа да се справи успешно с ръкрводството на мача. Той не прецени психологическото състояние на играчите, настървени един срещу друг, своевременно да се намеси и калегорично да пресече грубостите... Можеше например, да се направи сериозно предупреждение към всички състезатели през почивката. Отстраняването, което направи през второто полувреме, като че ли стана за компенсация, с цел да се изравни количеството на играчите на двата отбора. В момента имаше и други провинили се играчи.