• 28мин

11. Димитър Марашлиев (ЦСКА „Септ. знаме“) асистенция - Аспарух Никодимов

11. Димитър Марашлиев (ЦСКА „Септ. знаме“)

Армейските футболисти с ценния трофей

В XXVII Финал за купата на Съветската армия шампионът на България по футбол ЦСКА „Септ. знаме“ спечели ценния трофей. Победата му над „Славия“ с 3:0 бе безапелационна.

В началото характерът на срещата сковаваше действията на футболистите и на двата отбора. И все пак именно в тези начални минути две хубави положения проиграни от Тасев и Григоров, дадоха тон на мача. Но армейците по-правилно построиха своята игра с дълги подавания и със стремеж за бързи комбинации намериха по-верния път. И откриването на резултата в тяхна полза не закъсня. В 18-та минута Атанасов с дълъг диагонален пас намери точно своя централен нападател и голмайсторът на първенството Жеков не се поколеба. С глава мигновено той изпрати топката зад неуспелия дори да реагира вратар на „Славия“. Десет минути по-късно Никодимов в зоната на лявото крило напредна към наказателното поле на „Славия“ и центрираната от него топка бе отклонена от Марашлиев във вратата на Цолов – 2:0 за армейските футболисти. И затова не може да не бъде осъдена постъпката на Кръстев, който за непристойно държане бе предупреден от съдията П. Николов с жълт картон. Но и това не бе достатъчно за него и за удряне на Делев без топка Кръстев бе отстранен от игра. А при двата гола преднина за армейците това бе вече решително за крайния изход на мача.

През второто полувреме армейският отбор показа спокойна и сигурна игра. Със сполучливо преливане от отбрана в нападение (главен двигател бе капитанът Пенев) те се явяваха в опасна близост на вратата на „Славия“. В 55-та минута Атанасов нахлу в наказателното поле и бе съборен непозволено. Отсъдената дузпа бе реализирана от лявото крило на армейците Марашлиев. Така той се изравни по отбелязани голове с Петков от „Берое“ – по 7, с когото получават купата на в. „Софийска правда“ за най-резултатен нападател в турнира за купата на Съветската армия.

На националния стадион „Васил Левски“ настъпиха тържествени минути. На новия носител на купата на Съветската армия ЦСКА „Септемврийско знаме“ помощникът на военния аташе на Съветския съюз у нас подполковник Гиви Орджоникидзе връчи кристалния дар. В своята колекция от купи армейците прибавиха още една, която е символ на нерушимата и крепка дружба между българския и съветския народ.

Петър Крумов

Предоставил Тодор Гърбатов

Футболистите на ЦСКА „Септемврийско знаме“ спечелиха по най-убедителен начин и финала за купата на Съветската армия.

Играчите на Славия не можаха /и изглежда - не можеха .../ да спрат неумолимия ход на армейската машина, която на моменти заработваше на непосилни за белите обороти.

Армейците спечелиха този финал с лекота. Така е, когато всичко е подготвено отдалеч: спомнете си трудната победа над Берое на неутрален терен в Пловдив; не забравяйте напрежението срещу Локомотив /Сф/. При това положение последната среща може да бъде и лека.

Така армейците - за шести път! - постигнаха мечтата на всеки отбор: спечелването в една година и на шампионската титла, и на купата.