70′
  • 55мин

Никола Цанев (ЦСКА „Ч. знаме“)

През много мъки

ЦСКА „Ч. знаме“ мина през много мъки и теглила докато се добере до победата. Надъхан с голяма амбиция, „Академик“ решително възспираше набезите на армейските нападатели, мъжествено воюваше за всяка топка така, както отдавна не бяхме го виждали на софийски терен. Начално колебание се почувствува у вратаря Тонев, но по някаква щастлива случайност той се отърва читав от схватки с Колев и Ранков, а впоследствие вече беше сигурен страж на студентската врата. Трудно и мъчително беше за армейския отбор да вземе връх над коравия съперник. Териториалното превъзходство беше на негова страна, но напразно. Липсваше бързата, изненадваща комбинация в заключителната фаза, която можеше да го възнагради с гол.

В края на първото полувреме „Академик“ изостави разрушителната стихия, която го беше повлякла, и създаде опасност за вратата на Найденов. Панчев се включи в атака и нанесе тежък удар в ъгъла, спасен от армейския вратар. След почивката последва и бомбен далечен удар на Андонов, отклонен с юмрук от Найденов. После на няколко метра само от целта студентите създадоха голяма бъркотия, но Иванов пропусна да реализира.

Тогава в обратната половина дойде ред на Цанев, който потвърди колко е необходима индивидуалната класа при преодоляване на сгъстената защита. Той ловко се провря през куп от играчи и отърколи топката в мрежата – 1:0 за ЦСКА „Ч. знаме“. Само след 5 минути П. Димитров остана сам срещу Тонев. Вместо да стреля, подаде безотговорно наляво и всичко бе проиграно... С по-голямо движение в нападателната линия, с респектираща твърдост в защитата, ЦСКА „Ч. знаме“ леко доминираше. Малко, преди края Вражев спечели въздушен двубой, топката описа висока парабола и Иванов, притичал отстрани, я прехвърли над Найденов. Съдията обаче не призна гол, позовавайки се на сигнала на помощника, който бе видял Иванов в засада. У нас остана смътното впечатление, че положението е било редовно.