7. Емил Костадинов (ЦФКА „Средец“)

• 50мин

• 59мин

9. Лъчезар Танев (ЦФКА „Средец“)

След студените пролетни дни дойде и слънчевият 24 май - Деня на славянската писменост и на българската просвета и култура. Особено тържествен стана той тук ... защото бе украсен и със забележително спортно събитие - финалната среща за купата на НРБ по футбол. Осмото издание на този финал бе забележителен и с това, че за първи път щяха да се срещнат в пряк двубой отбори от „А“ и „Б“ РФГ.

Черноморец, макар и с много грижи и проблеми около запазване на челната си позиция във втория ешелон, се включи в борбата с жар и в дълги периоди на мача, особено през първата част, бе равностоен съперник на армейския тим. Откровено казано - всички очаквахме по-малко от черноморци и повече от столичани, окичили се вече и с шампионското звание. Макар, че иваха техническо и игрово превъзходство, те дълго време не успяваха да вземат преднина. Състезателите в червено работеха пъргаво, движеха се прилично, имаха надмощиеала не съумяваха да надиграят защитния вал на бургазлии. Открояваха се Иванов и Безински - в защитата, Стоичков, Киров и Георгиев - на предна позиция. Така се стигна до 44-тата минута, когато Янков (Черноморец) замота топката в краката си, съотборникът му Костов изтича, за да получи пас, но вместо това Киров я отне и мигновено изведе в „уличка“ Костадинов, който в освободената зона сам срещу Шейтанов не можеше да сгреши - 0:1. Преди това Стоичков, прекалено самоуверен, не можа да надхитри Шейтанов, който спаси бита от него дузпа.

Насърчени от добрите си действия през първото полувреме, бургазлии изнесоха повече футболисти на предната бойна линия. Показаха някой добри атаки в центъра, на които бяха Русев, Костов, Манушев, Йовчев... И тъкмо тогава Стоичков (в 50-тата минута) натисна спусъка - 0:2! Е и отбор от „А“ група би свил знамената срещу тим като ЦФКА „Средец“, а какво оставаше за съперник с грижи и по-малки възможности.

По-нататък темпото на игра спадна, всички - и на терена, и на трибуните вече усещаха развръзката на мача. Останаха да дочакат спокойни, без емоции финалния акорд. Нищо повече не можеше да развълнува 15-хилядната публика - нито пропуснатият шанс от Костадинов и Иванов, нито голът на Танев.