5. Стефан Божков (ЦДНА)

2. Кирил Ракаров (ЦДНА)

• 87мин

10. Иван Колев (ЦДНА)

Мачът, който се очакваше цяла седмица с нетърпение, бе предхождан от тържественото откриване на футболния сезон. ЦДНА - републиканският първенец, Динамо - носителят на Купата на Съветската армия, и хилядите зрители на стадиона „Васил Левски“ чуха приветствените слова на подпредседателя на РСФ др. Сп. Русинов. Стефан Божков и Борис Апостолов издигнаха на пилоните знамената на България и СССР.

ТЪЖЕН ДЕН ЗА МПАДИЯ ВРАТАР

След 20-30 минути вече трябваше да изпитваме най-силно съжаление към младия вратар на Динамо Йордан Жежов, който играеше първия си мач в шампионата. Съвсем неподходяща среща му се падна! И за всички бе ясно, че в такъв момент средно положение няма - играчът или блесва, или се проваля. За Жежов дебютът му ще остане един неприятен спомен. Защото вчера той получи 4 гола... Но Жежов не трябва да бъде обвиняван за вчерашното поражение на Динамо. Поне не само той. Вината трябва да понесе целият отбор, в който трима души на нужната висота (Апостолов, Абаджиев и Такев) не можаха да извършат някакво спасително чудо. Мачът само можа да потвърди кризата на Динамо и явното превъзходство на ЦДНА.

В НЕСВОЙСТВЕН СТИЛ

В този мач Динамо опита не само нов вратар, но и нов начин на игра. С впечатление сме, че отборът бе пожелал да поеме, пътя. на ония, които успяха срещу ЦДНА с отбранителна игра: Но това, което бе възможно за един Спартак (Пловдив) с братята орли в крайната защита и с полузащитници - оси, бе явно недосегаемо за динамовците със слаба халфова линия и неопитен, млад вратар. На динамовци трябваше да бъде ясно, че като оттеглиха Такев дълбоко назад, за да следва по петите Панайотов, че, като отдръпваха в центъра на игрището Илиев и Абаджиев като конструктори, те волю-неволю отстъпваха инициативата на своя противник. Топката щете често да се мярка пред тяхната врата. Ще можеха ли да я укротяват?

При това стремежът у динамовци към бавна игра съвсем ги измести от релсите на това, което е свойствено за тях - с напор и темперамент да убъркват противника. В бавната разчетена игра превъзходството бе на по-точния, на по-зрелия майстор, на по-добре сплотения колектив. А това бе отборът на ЦДНА.

МАЧЪТ БЕ РЕШЕН ПЪРВОТО ПОЛУВРЕМЕ

ЦДНА се почувствува като риба във вода. След като се ориентираха първите десетина минути за силата и тактическата схема на противника, след като в сравнително спокойната игра изразходваха много по-малко сили от противника, защото имаха под ръка по-добрата техника, армейците започнаха все по-остро да застрашават. динамовската врата. Колев действуваше много маневрено и разнообразно. На няколко пъти той пробиваше сам отбраната на Динамо или пък създаваше удобни позиции за своите съиграчи.

В 21 минута Миланов леко напредна вдясно и спокойно прехвърли топката над няколко играчи точно на пласиралия се пред вратата Янев. Последният с глава насочи топката във вратата.
Жежов не реагира, защото прецени, че топката ще излезе вън. Но тя се удари в дясната греда и влезе в мрежата... 1:0 за ЦДНА.

Спокойствието бе нарушено. Като че ли 22 играчи бяха чакали този момент, този гол, за да се впуснат в по-жива игра.

ОТ 10 М - В РЪЦЕТЕ НА НАЙДЕНОВ!..

Това бе в 24 мин. Печеников напредна добре към армейската врата и би остро, косо. Топката попадна у Йорданов, на 10 метра от вратата. Той в движение би, но... улучи Найденов.

РЕЗУЛТАТЪТ НАРАСТВА...

Главоболията на Жежов тепърва започваха. Той трябваше да застане сам срещу Божков, когато армеецът изпълнява 11-метров удар. В 30 минута Панайотов се впусна в своя любим „слалом с топката“, мина последователко по различен начин 3-4 души в когато бе на 5 метра от вратата и замахна, за да бие, бе спънат от Филипов. К. Динов присъди най-тежкото наказание. Божков насочи топката по земя вляво, ниско до дирека. 2:0.

Динамо не искаше да капитулира, но и не пожела да преустрои играта си. Може би считаше головете за случайни, а може би и намираше успокоение в няколко добри прояви на Печеников и Йорданов...

И тук най-неочаквано дойде третият гол. Часовникът отмерваше вече 45 минута, когато Ракаров отне с глава една висока топка, напредна и от 30 метра би към динамовската врата. Това не беше удар в стила на Ракаров, т. е. не беше така силен, както обикновено. Дали той не подлъга Жежов, та той не помрълна от мястото си? Но топката, която не беше силна, беше точна, Тя мина ниско по земята и влезе в левия ъгъл на вратата - 3:0!

Мачът бе решен. Оставаше да се види едно второ полувреме, в което армейците бяха със стремеж да запазят аванса си, а динамовци нямаха и физически, и технически, и морални сили, за да променят облика на играта. Армейците започнаха да гледат в пасовете, динамовци често ставаха притежатели на топката, но рядко можеха смислено да спигнат близо до Найденов. Такев по-често излизаше напред. Като през първото. полувреме бяха правени опити да се създават стрелкови позиции за Печеников, но той биеше удивително неточно.

Изобщо, през вторите 45 минути играта значително избледня. Най-хубаво в тях бе четвъртият гол за ЦДНА, постигнат по майсторски начин от Колев. В 87 минута той се провря с топката между Филипов и Апостолов, излъга и двамата и от 10 метра би неспасяемо влясно до дирека.

4:0! Динаме отдавна не е получавал толкова голове в един мач. Дано извлече поуки от това.