неизвестен (Левски)

• 83мин

Тодор Дермонски (АС 23)

Левски победи А. С. 23 с 5:1 (1:0)

Часът е 5'35, когато реферът и тимовет излизат на терена, поздравени с шумни овации. Двата тима са в титулярен състав. От Левски отсътсвува Ефремов, точно в 5’37 часа играта почва.
АС23 прави нападение, Ангеловъ дриблира и праща силен шут, който Мазников посреща с плонжон и спасява. Играта е нервна, неспокойна, особено неспокоен е Лозанов (Л.). центърът Василев (Л.) праща далечен и нисък шут на Дермонски. така двата вратари взеха непосредствено участие в играта лявата страна на Левски прави опасни нападения. Вниманието е съсредоточено там, но скоро се спира и на
Жеков (Буруна) който на дясното крило е доста активен.Панчев от диагонал шутира ниско и Дермонски ляга за да отбие, но топката остава в игрището и бе отбита
с мъка от бековет на АС. Форуардите на АС изнасят играта напред, но тя се спира към центъра, за да се подеме пак от Левски чрез Жеков, който принуждава Дермонски да плонжира, но топката минава край него отбита от бековет. На 6 та минута след един корнер за Левски, завялява дъжд, който след минута стихйно се разразява, примесен с градушка, проливният дъжд
прогонва публиката, която за миг напуща трибуните и търси място да се подслони.
след едно прекъсване от 11 минути, когато дъжда престана, играта продължи. почвата не е разкаляна, но е леплива и хлъзгава, поради това играта е несигурна „АС23“ е в нападения. Вниманието се спира върху вътрешната тройка, където са Ангелов, Вл. Тодоров и Григоров. Отбраната на Л. е осторожна и парарира действията им. Но изненадата идва от лев. крило Здравко Попов, който успешно повежда нападенията.
Едно ново нападение на Жеков, завършва с нисък шут на Лозанов, който принуждава Дермонски да плонжира и да изкара топката в корнер. АС 23 напада и създава критическо положение пред вратата на Л. На 15-та минута играта се прекъсва. Музиката извирва
„Покойници“ в  памет на загиналите във войните софиянци. Публиката изслушва на крака,Левски е в нападение и Лозанов праща далечен шутъ. АС-23 на свой ред атакува с лявата страна, топката минава от крак на крак пред вратата на Мазников, който дебнеше да посрещне някой шут. с затаен дъх публиката следи действието, което завършва с отбиване топката. Държащите жълти знаменца въздъхват се облекчение. Малко след това Пешев пред гола на Дермонски посреща топката с глава, но удара му е неудачан.
Двата тима усилват темпото, играта
е упорита и жива. Превесъ на силите
няма. Григоров приема един пас и бие
във вратата, където Мазников с усилие
и ловък плонж спасява. Григоров
получава дурх и Мазников излиза на пред и отбива топката с крак. после пред вратата на Левски настава меле,при което от публиката се чуха женски писъци. . . Един 18-метрот фаул бе бит от Д. Димитров високо.
Левски отпочва редица нападения, отбивани до центъра от отбраната на АС23. Едно самостоятелно нападение на
Григоров бе умело отбито от Сим. Янков — единственият олимпиец останал в тима на Левски. Краят на полувремето настъпва. В
44-та минута Левски е в нападение, от дясно Пешев приема и със силен шут открива резултата: 1:0 жълтите флагчета се развяват.
Минута след това реферът обяви края на първото полувреме. След почивката започна
второто полувреме. теренът е все още хлъзгав. АС23 е в нападение. Изненадата идва от там, от където най-малко се очаква при наличностьта на двамата голмайстори — инсайди. Вл. Тодоров, центъра на АС23,
приема пас и с хубав шут праща топката в десния ъгъл на Левски, като изравнява резултата: 1: 1 сега белите флагчета се издигат над главит, за да поздравяг успеха
на АС 23. Борбата на двата тима се ожесто
чава, става твърда и темпераментна.
В б-та минута вратаря на Левски излиза да отбие топката, но тя е в краката на Вл. Тодоровъ, който със слаб шут я праща в опразнената врата;
АС 23 — 2, Левски — 1
публиката възнаграждава с ръкопляскане и с флагчетата си новия успех на АС23.
Едно ободряване се чувствува у играчите на АС 23, които отпочваг нови нападения, отбити от отбраната на Л. на свой ред Левски атакува енергично за да възвърне загубата. Дълги минути в очакване на нов гол мина-
ват, но тимовете се борят успешно
Начало на трагикомедията В 20-та минута бекът на АС 23 Пенчев отбива топката и при балансирането от хлъзгавия терен ръцете му
са в действие и топката закача едната му ръка. Колкото неволно и неумишлено,
толкова очевиден бе тоя „ханд“, направен въ пеналтиерията, бе последван от свирката на рефера, който обявява - дузпа. Панчев бие и топката е в мрежата на Дермонски — 2:2.
изравнили резултата, играчите налевски свой ред добиватъ куражът играла преминава през интересни перипетии, при които се създава работа на двамата вратари, а публиката тръпне от вълнение и страх. Лозанов дриблира сам срещу Дермонски и голът е неминуема. Последният прави смело и опасно действие: излиза бързо напред и се хвърля в краката на Лозанов. топката се отбива от Дермонски и с това той сам спа-
си вратата.В 35-та минута реферътъ г. Русев
обявява втора дузпа в полза на Левски за един неумишлен и едва долувим хенд на Колев, кейто отбиваше топката.                                 Инцидидентът
Играчите на АС 23 силно възмутени от тия произволни дузпи на рефера и то при мач за купа, протестират и оспорват решението на същия. Но, г. Русев е неумолим и с авторитетни жестове, отговарящи на други случаи, дава знак да се бие дузпата. Вратаря на АС 23 отказва да пази вратата. Играчите на АС склоняват вратаря си да пази и дузпата, бита сполучливо даде третия гол на Левски.
Левски — 3, АС 23 — 2
Играта започва от центъра, но веднага реферът свири фаул във вреда на АС23. това бе масло в огъня. Играчите на АС престават да играят и изказват  недоволството си от рефера.В игрището навлизат няколко души от публиката, след кратки разправии, играта наново почва. трагикомедията. Вратарят на АС-23 отказва да брани вратата си и играе напред. той подава на Пешев (Левски) топката и последния, шутира към вратата, пред нея
застава един резервен играч от АС23, който до това време бе отвън плаца, и отбива топката пред самата врата. Реферът свири гол и дава топката на центъра.
Играчите на АС23 започват да играят  несериозно. Дермонски подава на
Пешев да бие във вратата му, нопоследният  бие топката аут. след това, Дермонски при биене топката (от аут) вместо към цетъра, праща я в собствената си врата. Реферът обявява петия гол в полза на Левски. До последниятъ момент той е сериозен и педантичен, макар че играта се изроди във фарс. публиката с примесено чувство наблюдава „ играта", която бе така жестоко изродена от реферската свирка. Впрочем, реферът изпълни своя дълг до край... С стоицизъъ, заслужаващ адмирации, той бе най-сериозният ръководите  на комичния мач - подобно на големите  драматурзи, които, за да засилят някой трагичен момент, примесват го с комична сцена. След хубавата игра до средата на
второто полувреме, публиката със съжление, но и търпеливо понесе останалите сцени на игрището. Може би тя за пръв път констатира какво решаващо значение на терена има оня,
който държи свирката в устата си.
Криво-ляво, играчите изчакаха края на „мача“. Двата тима се събраха пред глав-
ната трибуна, кадето военният министър г. генерал Кисьов поднесе купата
на столичния гарнизон на победителя, а всички играчи декорира с възпоменателни медали. Публиката, коментираща, бавно напусна стадиона