Христо Маринчев (ЦСКА „Ч. знаме“)

• 82мин

Давидов (Славия)

1:2 ТРЕТА ПОРЕДНА ПОБЕДА НА АРМЕЙЦИТЕ

Какво обнадеждаващо, експлозивно начало! Едва бе заглъхнало ехото от началния съдийски сигнал и Марашлиев вече бе пробил защитата на «белите» и отправения от няколко метра силен удар Симеонов трябваше да отразява със сетни усилия в корнер. Минути по-късно отново пробив на Марашлиев, хубав пас на Маринчев, удар на последния и ... Симеонов отново избива в корнер. След това «четворката» на «Славия» Йонов се озова сам пред Бончев, но бие леко в ръцете му... Зрителите радостно запотриваха ръце – ще има мач! Уви, всичко свърши до тук. Дори последвалите два гола на армейците по-късно не дойдоха като резултат на бурно темпо или на красиво избродирани комбинации, а бяха плод на силни далечни удари и на неефикасна намеса на Симеонов. Така в 19 мин. Атанасов прокара с остър и изненадващ удар топката през ръцете на Симеонов, а в 37 мин. Маринчев от около 30 метра фалцирано изсипа топката зад гърба на национала с №1 на фланелката.

И така 2:0 за ЦСКА «Ч. знаме» още преди края на първото полувреме. Не предвещаваше ли това разгром за «белите»?

Беше дошло време да се види на софийски терен и в голяма битка новото попълнение на «Славия», за което много се говореше преди това, много се гадаеше. Не искаме да правим генерални изводи, но от това, което видяхме с очите си, се разочаровахме. Единствен Йонов, пъргав, схватлив и бърз, оправда напълно надеждите. И от Коцев навремени струеха оптимистични искрици на техничност. Ала Станоев се оказа бавен, а Григоров – муден и неповратлив – централен нападател от типа на Вражев. Не искаме да подценяваме факта, че четирима състезатели на «Славия» за пръв път излязоха на представителния ни стадион и играха пред очите на повече от 50 000 души. Това не можеше да не смущава довчерашните играчи от «Б» РФГ. Но от друга страна, следва да се изтъкне и това, че обстановката на трибуните бе такава, сякаш имаше 5-6 хиляди души, липсваха «експлозиви» от страна на зрителите, така че повод за смущение и психическа депресия липсваше.

Е, добре, ЦСКА «Ч. знаме» водеше в 37 мин. с 2:0, насреща си имаше един очевидно слаб и твърде объркан противник и какво му пречеше тогава да напълни мрежата на съперника с нови голове, както би постъпил всеки силен и зрял отбор?... Попречиха му, според нас, две неща. Първо – традиционното отпускане и заиграване «на дребно», избиране на тактиката за запазване на резултата, което е характерно за много наши отбори в такива случаи. И второ – и армейците (поне в този мач) се показаха в слаба форма. В този отбор бе трудно да разпознаеш дори национала Якимов от новака Хараланов. Единствен Маринчев бе боец на място.

Второто полувреме премина под знака на пълната посредственост. ЦСКА „Ч. знаме“ можеше да плати скъп данък на своите слабости, тъй като получи гол от Давидов (прекрасно волле на последния от 25 метра), изброихме 6:0 корнери в полза на „белите“, а и ударите на последните бяха в повече. Все пак в този мач, в който видяхме малко футбол, победата заслужено взе по-малко слабият отбор – този на ЦСКА „Ч. знаме“.