Турнир: Първа софийска дивизия 1947/48 (6-и кръг)

Димитър Миланов (Септември Сф)

• 60мин

Автогол

Манол Манолов (Септември Сф)

Макар и много важен за първенството на Първа софийска група, мачът Септември-Спортист не можа да събере много публика. Любителите на футбола сякаш са още уморени от голямото напрежение по мача Полша-България. Но умора – по-скоро психическа, отколкото физическа – показаха и двата състезаващи се тима, въпреки че в тях имаше само двама национални състезатели, които бяха играли в неделя.

Дари дащото осигури победата още в първите 5 минути или има за това други причини, но тимън на Септември даде игра, която далеч се различава от показаното от неговите играчи в последния тренировъчен мач срещу националния тим. Те отслабиха темпото на игпата още в първото полувреме. Като последствие от това, във второто полувреме бе разкъсана връзкатата между отделните линии и играчи и то до такава степен, че не остана дори възможност за индивидуални прояви на иначе добри играчи.

Загубата на Спортист се дължи на лошото пласиране на неговите играчи при нападение. Макар и да не блестяха с особени прояви националите Трънков и Патев заедно с останалите трима играчи от отбраната бяха по-добрата част на тима. През цялата игра особено подчертано през второто полувреме, те успяваха да изнесат играта напред но тук крилата се събираха на едно място с вътрешната тройка и даваха възможност на защитата на Септември да ги обезвредява при опити за шутиране във вратата. Доколко безопасни бяха нападателите на Спортист, може да се заключи от това, че когато Патев през второто полувреме отиде инсайд беше по-опасен от петимата други играчи напред. На неговата активност се дължи и намаляването на резултата на 3:1.

Самата игра се разви по най-малката линия на съпротивлението и не можа да предизвика жив интерес между и без това малкото зрители. В първите 5 минути Минев отбеляза с далечни удари първите два гола за Септември. Този бързо постигнат успех сякаш намали интереса към играта и всред самите септемврийци. Те отстлабиха устрема си и това позволи на противника им постепенно да се съвземе от първоначалното объркване. Сега нападенията са повече отправени към вратата на Септември. В последната минута на първото полувреме, след като нападателите на Спортист провалила едно изгодно положение през вратата на Септември, Миланов се откъсна и със солова акция покачи резултата на 3:0

Второто полувреме се игра повече в половината на Септември, но все така безрезултатано. Представителите на трети район правят само откъслечни нападения с дълги прехвърляния. След много безуспешни опити на Спортист да намали резултата в края на мача Патев застана сам пред вратаря Андреев. И тук Манолов, при опит да му отнеме топката, я прати през излезлия Андреев... в собствената си врата.