Георги Димитров — Червения (ЦДНА)

• 73мин

• 75мин

Панайот Панайотов (ЦДНА)

На ведущия отбор в нашня футбол ЦДНА предстоеше трудна задача. Той трябваше да води тежък двубой със сплотената и твърда единадесеторка на пловдивекия ДНА. Задачата се усложняваше поради неучастието на рутинирания полузащитник Божков. Затова и предвижданията на специалисти те бяха: мачът ще бъде тежък, изходът му - неизвестен. Замръзналото и на места покрито със сняг игрище на стадион „Народна армия“ засилваше още повече тиня неопределени предвиждания.

От центъра първи подеха топката играчите на ЦДНА. Размениха се взаимни нападения и в 7 минута Кожухаров застраши отдясно вратата на Андонов. Опасността бе отстранена с изваждане в ъглов удар. Той бе изпълнен добре, Сотиров скочи и с глава отбеляза първия гол за своя отбор. Последваха нови атаки предимно чрез Кожухаров. Оказа се, че отборът на ДНА е постъпил правилно, като е поставил един от най-добрите си играчи срещу сравнително най-слабото звено в отбраната на ЦДНА - Енишейнов. Като че ли за потвърждение на успеха от тази тактическа подробност, Енишейнов игра неочаквано слабо, правеше много пропуски и бе действително най-нестабилният пост в отбраната на своя отбор. За късо време, между 10-15 минути, ЦДНА установи по-плътен натиск към вратата на съперника си, но гол не последва. На сгъстената и бойка защита на ДНА нападателите на ЦДНА противопоставяха къси подавания и прекалени комбинации, които са неподходящи за такъв терен. Те се стремяха да се врежат в непосредствена близост до вратата и оттам да бият. С изравнени сили играта продължи около 10 минути. В 28 мин. Кожухаров прехвърли в наказателното поле на ЦДНА и лявото крило Ангелов би неспасяемо в горната част на вратата. ДНА водеше с 2:0.

С това като че ли завърши и устремът на пловдивския отбор. Играчите се отпуснаха, притъпи се остротата на нападенията им. В 32 мин. Панайотов проведе самостоятелна акция, изпълнена с техническо майсторство. Той се озова в наказателното поле на ДНА, преодоля един бранител, умело излъга втори и когато за миг се освободи, би към вратата. Топката се отби от гредата и гол не последва. Само след две минути централният защитник на ДНА - Чакъров пропусна да оползотвори 11-метров удар. В 40-та минута Янев (десен полузащитник) напредна вляво, подаде на Димитров и той от неудобно положение, през крака на защитниците намали на 2:1.

През второто полувреме обликът на играта коренно се промени, ЦДНА заигра с по-опростени комбинации, с дълги прехвърляния и използуване на крилата (Янев и Георгиев си размениха местата). Все по-често се отправяха и далечни удари към вратата на Ангелов. Така още със започване на играта Димитров получи топка и от въздуха без забавяне я отправи във вратата - 2:2. Далечна стрелба опитаха и Панайотов, и Стоянов, и Димитров. Натискът на ЦДНА се превърна постепенно в трайно и подчертано надмощие. Играчите на ДНА не можаха да устоят и започнаха да играят грубо и нервно. В 73 мин. Димитров отблизо покачи на 3:2. ДНА хвърли всички сили, за да изравни.

В такъв момент Панайотов получи отбита топка откъм вратата на ЦДНА и се понесе сам вдясно по опразненото поле на гостите. Той бе настигнат в наказателното поле, но въпреки това се освободи и в 75 мин. прати топката в левия ъгъл на вратата, 4:2 за ЦДНА. С това тежкият двубой бе окончателно разрешен в полза на ЦДНА. Първият финалист за купата е вече определен.

Съдията Джонев ръководи добре, с явен стремеж да даде посвободно развитие на играта. Той зачиташе добре авантажните положения, но допусна и иякои непростими пропуски. Така в 82 мин. вратарят Ангелов изби сдна топка след наказателен удар и когато искаше да я улови повторно, преди още да я бе овладял, Михайлов я измъкна с единия крак и с другия я вкара в мрежата. Гол обаче не бе отсъден. Една минута преди края Янев бе препънат грубо в наказателното поле. Джонев остана безмълвен. Тези пропуски будят недоумение и не могат да бъдат извинени за един такъв изтъкнат съдия, какъвто е Джонев.