Олег Павлов

• 9

• 69мин

8. Крум Янев (ЦДНА) асистенция - Петър Михайлов

В срещата с Миньор армейците показаха учудваща безрезултатност. Улеснени от защитната игра на миньорци, те играха почти през целия мач пред вратата на футболистите от Димитрово, но успяха да постигнат само един гол, и то благодарение на несъобразителността на миньорския вратар.

Отбраната нa ЦДНА, в която правеше впечатление само подобрена та игра на Гаврил Стоянов, нямаше особена работа. Миньорци в този мач нападаха рядко, откъслечно и без някакъв определен план. Разчитаха като че ли повече на случайността, на шанса. Изолираните лични опити за пробиви винаги се разбиваха в защитата на ЦДНА. При това те не бяха особено на­стоятелни.

Главната грижа на футболистите на Миньор бе собствената им отбрана. Затова в нея бяха съсредоточени силите и вниманието им. И ако трябва да се признае, че тяхната отбрана бе здрава, то в никакъв случай не би могло да се твърди, че бе смислена. Класическото правило казва, че най-добрата отбрана е доброто нападение. Ако миньорци бяха се съобразявали с него, картината на играта би била друта. Последните 15—20 минути от мача ясно показаха това. Опитите им в тази част от играта да организират атаки към вратата на армейския отбор им позволи не само да застрашат своя противник, но и да разкъсат обръча около своята врата.

Отбранителната игра винаги крие в себе си голяма опасност. Като оставим настрана сковаването на всичко творческо, тя сама докарва противника пред собствената врата, сама го приближава към неговата цел. Но и това не помага на нашите нападатели. Играчите на ЦДНА действаха почти непрекъскато в наказателното поле на Миньор, но дълго време не можаха да постигнат гол. И това бе съвсем естествено. Събирайки се на малка площ пред вратата, те нa всяка крачка срещаха съпротивата на миньор­ската отбрана.

Колкото повече атакуваха нападателите на ЦДНА, толкова повече се утвърждаваше убеждението в публиката, че мачът ще завърши наравно и без голове. Но в 69-тата минута, след пробив от дясно на Михайлов, топката попадна у Янев, който с глава я изпрати в мрежата. Този гол определи победителя. Усилията на Миньор в края на мача да по­стигнат изравняване останаха без плодни и срещата завърши при 1:0 за ЦДНА.