11

ЦДНА(СОФИЯ)
Спартак(ПЛЕВЕН)
Дата: 20 април 1955 г.– изтеглен от 29 май 1955 г.
Турнир: „А“ републиканска футболна група 1955 (11-и кръг)
Стадион: Народна армия, София
Треньор на ЦСКА: Крум Милев
Съдия: Здравко Стоянов
Титуляри :
  • 1
    Пантелей Виденов GK
     
  • 2
    Недялко Богомилов
     
  • 3
    Пъшо Димитров
     
  • 4
    Стефан Цоловски
     
  • 5
    Спасов
     
  • 6
    Атанас Николов
     
  • 7
    Искър Петров
     
  • 8
    Пенко Пенков
     
  • 9
    Марин Ганчев
     
  • 10
    Христо Върбанов
     
  • 11
    Николай Анков
     
  • 13мин

    Гол

    9. Георги Димитров — Червения (ЦДНА) асистенция - Стефан Божков

  • 25мин

    Гол

    11. Николай Анков (Спартак Пл) асистенция - Марин Ганчев

Още със започването на състезанието отборът на Спартак се ориентара към защитна игра. Това даваше възможност състезателите на ЦДНА почти през целия мач да бъдат пред вратата на плевенци. В атаките им обаче излишно се включваха и полузащитниците Божков и Стефанов. По-голямата част от нападенията си ЦДНА провеждаше през централната част, където имаше струпване на състезатели. Това затрудняваше успешната, резултатна игра. Едва в 13-та мин, Божков прехвърли топката на останалия непокрит Димитров и докато отбраната на Спартак очакваше съдията да отбележи несъществуваща засада, той с лек удар откри резултата. Отборът на републиканския първенец заигра прекалено спокойно, уверен, че този успех ще бъде няколкократно повторен. Два поредни удара на Димитров и Божков бяха избити жт плевенския вратар Виденов. В 25-та мин. отпуснатата защита на ЦДНА позволи на Гапчев (№9-Сп) да пробие през центъра, да подаде на Анков (11), който от няколко метра изравни.

Картината и през втората част на мача не се промени. Защитата на плевенци се сгъсти още повече. Напред остана само Ганчев. Вратарят на ЦДНА Найденов се намеси само два пъти в играта. Нападението и полузащитата на ЦДНА в някои моменти опитваха далечни удари, но повечето от тях бяха неточни.

Отборът на Спартак през цялата част на играта се ориентира към сгъстена защита дълбоко пред вратата си. Този порочен начин на игра не помага с нищо за развиване на технико-тактическото майсторство на състезателите и на отбора като цяло. Това спъва развитието на качествения фубол, какъвто трябва да играят нашите отбори. Необходимо е ръководството, треньорите ни състезателите да извлекат поука от това порочно състезание, като се стремят в бъдеще към съвременния футбол и нападателен стил... През по-голямата част на второто полувреме всички състезатели на Спартак умишлено бавеха играта при удари от вратата и др. и безразборно изпращаха топката извън игрището. Като чели това бе целта им в мача! - Това са крайно неспортсменски прояви, неподобаващи особено за отбор от групата на майсторите!

Отборът на ЦДНА не можа през цялото времетраене на състезанието да намери успешни начини и подходи за преодоляване сгъстената защита на плевенци. Почти не бяха прилагани фланговите атаки, които са най-подходящи за подобни случаи. Вместо това отборът опитваше да, пробива през центъра, където имаше най-много противникови състезатели. Отборът изпълни безрезултатно и голям брой ъглови и наказателни удари.

Футболинят съдия Здр. Стоянов ръководи добре. Той обаче трябваше да се намеси по-енергично срещу неспортсменската игра на плевенци.

източник вестник „Народен спорт“