9. Никола Цанев (ЦДНА) асистенция - Иван Колев

• 50мин

10. Димитър Якимов (ЦДНА)

ФУТБОЛНАТА ТОПКА ОТНОВО ВЪЛНУВА СТАДИОНА

Празнична атмосфера и бодро настроение владееше снощи на стадион „В. Левски“. Десетки хиляди ентусиазирани зрители бяха дошли, за да присъствуват на първия мач от новото републиканско първенство по футбол. Предсъстезателното вълнение беше обзело всички почитатели на кръглата топка. Първият заместник-председател на ЦС на БСФС др. Иван Николов откри шампионата за 1961-62 г., като пожела на футболистите да се борят срещу непристойните прояви и да доставят истинско удолствие на публиката с играта си и с поведението на терена.

Капитанът на ЦДНА змс Манол Манолов прочете обещание на футболистите да вложат своите сили за разцвета на родния футбол, на нашата Родина. Под звуците на химните на НР България и Съветския съюз М. Манолов и капитанът на „Спартак“ (Пд) - Б. Митков, издигнаха знамената на първенството.

Вълнуващ, тържествен момент! Едно голямо спортно събитие ще държи под напрежение месеци наред приятелите на футбола у нас и ще съдействува за неговия още по-нататъшен напредък!

В красив двубой - победа на шампиона

Неочаквано, като изниведелица, още в първата минута дългобойната артилерия на ЦДНА влезе в действие. От около 40 м Ракаров изстреля бомбен удар и топката навести мрежата на „Спартак“ пред слисаните погледи на пловдивските играчи - 1:0! Инициативата имаше републиканският първенец. Нападателната му петорка беше неуловима. На моменти тя съумяваше да обърка противника в бързо построени комбинации с къси подавания, сетне намираше опасни коридори към пловдивската врата, допълваше атаките си със стремителни набези по фланговете. Ранков и Цанев пропуснаха хубави положения за покачване на резултата. Армейският отбор имаше здрав тил. Тук изпъкна с редица хубави прояви М. Манолов. Едва в 31 мин. пред Душев се откри възможност за гол, но ударът му бе отбит от Найденов. Четири минути по-късно Панайотов използува неточно подаване на пловдивския вратар и отдалече изсипа топката в мрежата - 2:0 за ЦДНА! По-късно Якимов се озова срещу Станков, но вратарят спаси надвисналата опасност. Напорът на ЦДНА не стихваше. Колев с голям устрем създаде критично положение от крилото, но Ранков не съумя да стреля навреме и впоследствие пловдивската защита отстрани заплахата. Дишков пое препратената напред топка и покрай напусналия вратата си Найденов намали разликата 2:1. След две минути пак се намеси Колев и сега Цанев оползотвори остро центрираната топка - 3:1. След почивката най-ярък бе моментът, когато Якимов премина цялата защита на „Спартак“ и увеличи резултата на 4:1 за ЦДНА. Пловдивчани организираха редица нападения, но армейската защита и вратарят Найденов бдяха на своя пост. Досадни грешки от изгодна позиция пред вратата на спартаковци допусна на няколко пъти Цанев.

Републиканският шампион заслужено се увенча с победата. Тя дойде като естествена последица от по-високото техническо умение на аремйските футболисти, от разнообразната игра на нападателите, от сигурните действия на защитниците. В много благоприятна светлина се откроиха фигурите на Найденов, Манолов, Колев, Панайотов. С малки изключения и у останалите видяхме радващи прояви.

"Спартак“ (Пд) претърпя поражение, но и той има дял, за да може зрителите да се порадват на динамичен и мъжествен футбол. Неговата неотслабваща амбиция да се бори до край му прави чест. Упрек може да се отправи към вратаря Станков, който има вина за головете през първото полувреме.

Съдията Й. Таков ръководи авторитетно и позволи на отборите да поддържат високо темпо.