Валентин Агапов (ЦСК МО)

Василий Бузунов (ЦСК МО)

• 95мин

2. Кирил Ракаров (ЦДНА)

Мачът се играе в много тежки условия под проливен дъжд. Московските армейци повеждат с ранен гол на Стрешний, но ЦДНА поема контрола върху играта и повежда с 3:1 с голове на Панайот Панайотов – Гацо, Крум Янев и Иван Колев. Отпускане в отбраната на българския тим обаче праща мача в продължения, като в последните минути ЦСК МО връща два гола чрез Валентин Агапов и Василий Бузунов. Победители от сблъсъка излизат играчите на ЦДНА, след като Кирил Ракаров разстрелва вратаря на руснаците Разинский от пряк свободен удар.

„Двоумях се да шутирам ли директно. Бях вече доста уморен. Топката, напоена от влагата, тежеше много, а и вратата на противника не бше много близо. Отказах се и промълвих на стоящия до мене Янев: «Палче, изиграй го технически. Много е далеч!» — «Бий го бе! Ще го вкараш!» — просто ми заповяда Янев. «Защо пък да не опитам?» — реших аз. Засилих се по-отдалеч, което предизвика малко смях у пибликата. Вихдах вратата малка, а Разински сякаш я запълваше. Прецелих се в лявата му страна и с всичка сила шутирах. Топката летеше ниско по земята с посока близо до дирека. Тази част от секундата ми се видя по-дълга от самия мач. Вратарят долови посоката и направи движение към нея ... Топката летеше много бързо и усилията на Разински ми се сториха вече излишни... В момента, когато ръката на Разински и топката се покриха, мрежата зад него силно се изопна. Гол! ...“ - из книгата на Кирил Ракаров „С червената фланелка“

Спартакиада на социалистическите армии

ЛАЙПЦИГ, 25 септември (БТА).

...

В Лайпциг за излъчване на единия финалист се срещнаха отборите на ЦДНА (София) и ЦСК на МО. Борбата през 90-те минути беше крайно оспорвана, като никой от двата отбора не можа да изтръгне победа и резултатът остана равен – 3:3. Наложи се да бъде дадено продължение, през което отборът на ЦДНА постигна победния гол. Краен резултат 4:3 за отбора на ЦДНА.

...

Предоставил Тодор Гърбатов

...

Топката токушо е вкарана в игра и още в 1-та мин. Стрешни бележи гол за своя отбор. Това послужи като сериозно препупреждение към нашите футболисти, които организираха добре нападенията си и до 20 минута упражняваха силен и непрекъснат натиск пред вратата на Резински. В 29 и 32 мин. обаче съветските армейци се втурнаха в няколко умели и бързи атаки, но не можаха да разтърсят мрежата на Найденов, порази неточна стрелба. В 39 мин. Божков умело подаде на Панайотов, който моментално би и отбеляза изравнителния гол. Първото полувреме завърши при резуатат 1:1.

През вторите 45 минути нашият отбор подобри играта си. В 59 мин. Янев покачи резултата на 2:1. Само след 10-минути Колев постигна третия гол. В 74 мин. на мястото на Панайотов влезе Миланов. След третия гол обаче, когато никой не се съмняваше в нашата победа, настъпи нещо неочакозно и драматично. Съветските футболисти не се примириха с този резултат, вложиха в играта всичките си сили, бореха се самоотвержсно за всяка топка (в нашия отбор явно бе настъпило успокоение) и в последните 2 минути преди края на срещата постигнаха изравиняване на резултата. Головете отбелязаха Агапов и Бузуков. Наложи се продължение.
В 5-та мин. па първото продължеине Ракаров реши изхода на мача, като отбеляза победния, четвърти гол. Победата на футболистите на ЦДНА е напълно заслужена. Нашите футболисти, въпреки някои пропуски на отбраната през първите 45 минути, превъзхождаха в бързината и индивилуалната техника.