76′
  • 57мин

7. Диого Виана (ЦСКА)

• 78мин

С два гола на Диаго Виана ЦСКА победи „Славия“ с 2:0 в първото столично дерби от Първа лига.

Червените не успяха да преодолеят Марио Кирев през първото полувреме, но след почивката португалецът материализира доминацията на своя тим с попадения в 57-ата и 77-ата минута.

Въпреки че излезе с много млад състав и влезе изключително колебливо в мача, „Славия“ също имаше две чудесни възможности да вземе нещо от този мач. Борислав Балджийски обаче се превърна в грешник за своя отбор със сериозни пропуски - първо при резултат 0:0, а след това и при 0:1.

Тимът на Христо Янев започна агресивно мача и до почивката създаде доста добри положения за гол, но вратарят на „Славия“ запази нулевото равенство с отлични намеси.

ЦСКА започна да атакува вратата на съперника от първия съдийски сигнал и особено през първия половин час трайно се настани в половината на съперника.

В шестата минута Нунеш получи хубаво подаване от Виана от десния фланг в наказателното поле и стреля, но ударът му беше блокиран.

Три минути по-късно играчът на мача за червените Виана отново проби по дясното крило и центрира към далечната греда. Там Кирил Десподов стреля с глава от непосредствена близост, но Кирев изби в корнер.

В 20-ата минута Борис Галчев пусна отлично извеждащо подаване за Преслав Йорданов, но нападателят се забави с овладяването на топката и защитниците в бяло успяха да го блокират.

В ответната атака Рафаел Перес се намеси решително, за да попречи на Ивайло Димитров да обстрелва вратата на Георги Китанов.

В 28-ата минута Марио Кирев отново се намеси решително, спасявайки удар с глава на Борис Галчев след далечно центриране от левия фланг. Вратарят дори получи поздравления от капитана на червените за отличната си намеса.

Три минути по-късно Виана центрира отдясно, а Преслав Йорданов засече с глава, но покрай далечната греда. Четири минути преди почивката португалецът отново нахлу отдясно и този път отправи топката директно към вратата, но Кирев внимаваше и боксира на сигурно.

"Славия“ заигра доста по-уверено след почивката и на свой ред имаше чудесна възможност да открие резултата в 49-ата минута. Борислав Балджийски получи голям подарък от защитата на ЦСКА, но стреля право в ръцете на Китанов от точката на дузпата.

Осем минути по-късно червените отриха резултата. Йорданов беше затворен на десния фланг, но комбинира с Нунеш, който изведе Виана зад гърба на проспалия ситуацията Балджийски. Португалецът стреля силно и успя да прати топката във вратата, въпреки че тя се отби в крака на Кирев.

В 62-ата минута Балджийски отново пропусна да отбележи във вратата на Георги Китанов. Той избяга от бранителите на ЦСКА, но стреля неточно към близкия ъгъл, а имаше възможност да комбинира вдясно с абсолютно непокрития Сердер Сердеров.

В 71-ата минута Йорданов направи страхотен пропуск след подаване отдясно на Нунеш, но все пак шест минути по-късно Виана сложи точка на спора след отлично индивидуално действие и техничен удар покрай Марио Кирев.

Този гол уби интригата в мача, който в заключителните минути се доиграваше. В добавеното време резервата Густаво Кулма беше много близо да отбележи за 3:0, но техничният му удар извън наказателното поле срещна гредата.