• 6мин

8. Георги Димитров — Червения (ЦДНА)

• 50мин

Митич (Цървена звезда)

Интересът към приятелската футболна среща между един от най-добрите отбори на Югославия „Цървена звезда“ и на българия - ЦДНА бе много голям. Това се обяснява и от обстоятелството, че български отбор отдавна не бе гостувал в Югославия и от равната среща между същите отбори през есента на миналата година в София.

Над 25 000 души бяха изпълнили стадиона на югославската армия. На австрийския съдия Прибил двата отбора се представиха първоначално в следните състави: ЦДНА Найденов, Ракаров, Маполов, Енишейнов, Божков, Стоянов, Миланов, Димитров, Панайотов, Колев, Янев; „Цървена звезда“ - Първулович, Нешович, Зекович, Любенович, Тасич, Щокич, Топлак, Митич, Живанович, Бошков и Веселинов.

Първа топка от центъра имат домакините, но българските футболисти отнемат и стремително нападат вратата на Първулович. Крайната защита на „Цървена звезда“ трудно се справя с нападението на ЦДНА и често пъти прибягва до наказателни удари. Панайотов се озовава сам пред вратата, но проиграва реализирането на гол. В 6-та минута обаче при ново нападение Димитров поема умело пласираната му топка от Колев и през плонжа на Първулович отбелязва първия гол. Следват нападение след нападение, които ЦДНА провежда главно чрез крилата Янев и Миланов. Едва в 15-та минута Митич отправя за пръв път силен удар към вратата на Найденов, но топката излиза в аут. Пет минути след това Миланов маневрира бързо отдясно, преминава Жекович и когато всички очакват да стреля във вратата, той предпочита да подаде на освободения Димитров, който веднага бие и за втори път разтърси мрежата зад Първулович. 2:0 за ЦДНА! В югославския отбор се правят смени за укрепване на защитата, но надмощието на нашите футболисти продължи до края на полувремето. Много добре се проявява и защитата, в която Манолов, Ецишейнов и особено Ракаров и Божков дават отлична игра. Но най-много аплодисменти получи Найденов, който в  41-та минута, когато познатият у нас Митич остана сам пред вратата, се хвърли в краката му и спаси по този начин сигурен гол. Към края на полувремрто бе предотвратена нова опасност пред българската врата. Съдията отсъди двоен наказателен удар, но плътната стена на българските армейци задържа силния удар на Митич и след това Енишейнов прати топката далеч от наказателното поле.

През втората част на вратата на „Цървена звезда“ застана Гайч, а десен и ляв защитник - Спайч и Попович. ЦДНА игра в същия състав. В първите десет минути инициативата бе отново на страна на българския отбор. Постепенно обаче българските състезатели се ориентираха към защитна игра, като нападенията се провеждаха откъслечно от дълбочина. В 59-та минута съдията отново отсъди двоен наказателен удар в полето на ЦДНА. След неговото изпълнение съдията нареди наказателния удар да се повтори. След като топката рекушира от стената, Митич успя от 10 м да стреля силно и да реализира гол. Напорът на югославските футболисти продължи още по-усилено, но резултатът остана непроменен. Както оповести в края на своето предаване коментаторът на радио Белград, българските футболисти спечелиха заслужена победа.