0[2]

Червени картона
[2] Статистиката за картоните не е точна преди 2001

Кариера

Към футбола се насочва на 10 години и влиза в школата на Пирин, а през месец март 1998, на 17 години, преминава в школата на столичния гранд ЦСКА.  За него армейците плащат сумата от 800 000 германски марки. През пролетта на 1999 подписва професионален договор с клуба и вече става част от мъжкия тим на ЦСКА, в който прави дебюта си на 3 март при загубата с 2:3 срещу Левски. Първият гол на благоевградчанина в официален мач за ЦСКА пада само четири дни по-късно – при победата с 2:1 срещу чуковете (Миньор Перник) за Купата на България. Дебютът му на европейската сцена отново е с екипа на ЦСКА – срещу северноирландския Портадаун, а срещу молдовския Конструкторул Бербатов поставя рекорд за най-много голове в един мач за армейците в Европа, като реализира пет попадения. Бербатов вкарва 37 гола за ЦСКА в 65 мача и печели един трофей – Купата на България през 1998/99 след победа с 1:0 срещу Литекс на финала.През месец юли 2000 Бербатов подписва предварителен договор с немския Байер Леверкузен за 4,5 години, който влиза в сила от 1 януари 2001, като трансферната сума е 3,3 милиона марки. Под ръководството на треньора Берти Фогтс българинът дебютира с екипа на аспирините в Бундеслигата, когато записва 15 минути срещу Щутгарт. Първият му гол в официален мач на Байер пада през следващия сезон 2001/02, в мач срещу  Борусия Дортмунд. Този сезон остава в историята на Байер, воден от Клаус Топмьолер, със спечелените три втори места – в Бундеслигата, както и загубените финали в турнира за Купата на Германия и в Шампионската лига. В Шампионската лига Бербатов се отчита с голове срещу Лион и в изключително драматичния мач с Ливърпул (4:2), а на върха в дотогавашната кариера на Бербатов – финалния мач, загубен с 1:2 от Реал Мадрид. Той влиза в игра през първата част след контузия на Бърдарич, но не успява да помогне на своя тим. Следва слаб сезон, в който Байер едва се спасява от изпадане, а Бербатов вкарва пет гола. През сезон 2003/04 българинът реализира 19 гола във всички надпревари, а в следващите две години подобрява постиженията си – съответно 26 и 24 гола във всички турнири. Отбелязва общо 68 гола в 154 мача от Бундеслигата. В мачове от турнира за Шампионската лига има 9 гола в 30 мача.Последният мач на Бербатов за Байер в Европа е срещу ЦСКА  през 2005 година, когато аспирините падат на два пъти с по 0:1 от армейците в първия кръг в турнира за Купата на УЕФА. През пролетта на 2006 Бербатов преминава в английския Тотнъм, където треньор е холандският специалист Мартин Йол, като трансферната сума, платена на Байер, е 15,7 милиона евро. Бербатов дебютира за шпорите още в първия кръг на Висшата лига срещу Болтън, а във втория кръг вкарва и първия си гол в официален мач – при победата с 2:0 срещу Шефилд Юнайтед. В първия си сезон в Англия българинът реализира 12 гола в първенството, като добавя още 5 в 8 мача в турнира за Купата на УЕФА, 1 за Карлинг Къп и 3 за ФА Къп. Въпреки спекулациите за трансфер в Манчестър Юнайтед остава в Тотнъм и през сезон 2007/2008, в който реализира 23 гола във всички надпревари, тимът стига до осминафинал за Купата на УЕФА, а на 24 февруари след победа с 2:1 над „сините“ (Челси) и 11 гол на Бербатов той стига до втория трофей в кариерата си, след като Тотнъм печели Карлинг Къп. Тотнъм до последно не искат да пускат Бербатов и това става причина много хора да са песимисти за неговия трансфер на Олд Трафорд. Минути преди затварянето на трансферния прозорец през месец септември 2008 Бербатов преминава в Манчестър Юнайтед за сумата от 30,75 млн. паунда (38,850 млн. евро), като по този начин става най-скъпият играч, купуван от Алекс Фъргюсън дотогава. Старши треньорът на Манчестър Юнайтед сър Алекс Фъргюсън споделя, че Бербатов е един от най-добрите играчи в света. От 1 септември  2008 Димитър Бербатов е играч на червените дяволи, след като подписва четиригодишен договор с новия си клуб.  Трансферът на капитана на българския национален отбор е най-големият в историята на българския футбол. С трансферната сума, дадена за Бербатов, той влиза в топ 1 на света за най-скъпите играчи. Дебютният му мач за Манчестър Юнайтед в Премиършип е на 13 септември 2008 срещу  Ливърпул, в който Бербатов асистира за попадение на Карлос Тевес, но след като повежда, Юнайтед губи с 1:2.  Бербатов пропуска първия мач на Манчестър Юнайтед за сезон 2008/2009 в Шампионската лига поради контузия в коляното. Дебютира в Шампионската лига за Юнайтед във втория му мач на 30 септември 2008 при гостуването на датския Олборг БК. В този мач отбелязва и първите си два гола за Манчестър Юнайтед. Червените дяволи побеждават с 3:0 като вторият и третият гол са дело на Бербатов. Първият си гол за Манчестър Юнайтед в първенството на Английската висша лига отбелязва на 18 октомври 2008 в 8-я кръг при домакинската победа на Юнайтед срещу Уест Бромич Албиън с 4:0. С двата си гола в мача срещу Селтик се изкачва на върха във временното класиране на голмайсторите в Шампионската Лига. Въпреки това сър Алекс Фъргюсън повече залага на него като плеймейкър, изтегляйки го зад централния нападател.През първия сезон 2008/09 с екипа на Юнайтед Бербатов печели титлата на Англия. За него това е първа шампионатна титла. Той завършва сезона с 14 гола във всички турнири и 10 асистенции само във Висшата лига, като по този показател дели второто място с Фабрегас, Джерард и Лампард. През същия сезон отборът печели Световното клубно първенство и Карлинг Къп. През втория сезон 2009/10 Бербатов вкарва 12 гола, като всичките са във Висшата лига. Манчестър Юнайтед завърша на второ място в първенството, но отново печели Карлинг Къп. През първите си две години на Олд Трафорд Димитър Бербатов нееднократно вдига феновете на крака с брилянтни изпълнения. Над всички се открояват асистенцията му срещу Уест Хям, когато със страхотен финт преминава Джеймс Колинс и поднася топката на Кристиано Роналдо, както и задната ножица срещу Съндърланд. През третия сезон 2010/2011 Бербатов е сред водещите играчи в Юнайтед и Премиър Лийг по голове и асистенции. Димитър Бербатов е първият футболист в историята на Манчестър Юнайтед от Втората световна война насам, който отбелязва хеттрик на вечния враг Ливърпул – на 19 септември Юнайтед побеждава мърсисайдците с 3:2, като и трите гола са дело на Бербатов. На 27 ноември 2010 отбелязва 5 от седемте попадения за своя отбор в мача срещу Блекбърн с краен резултат 7:1. Нападателят влиза в историята на Висшата лига на Англия, след като реализираните от него пет гола във вратата на Блекбърн са най-многото отбелязани от един футболист в рамките на един мач. По този показател той се изравнява с легендата на Нюкасъл Алън Шиърър, вкарал пет във вратата на Шефилд Уензди, Анди Коул, разписал се пет пъти срещу Ипсуич с екипа на Манчестър Юнайтед и Джермейн Дефоу, вкарал пет гола за Тотнъм в мач срещу Уигън. На 22 януари 2011 Бербатов отбелязва трети за сезона хеттрик срещу Бирмингам – постижение в цялата история на английския футбол само на Руд ван Нистелрой и Алън Шиърър. Вкарва общо три хеттрика, завършва сезона с 20 гола за първенството и е един от двамата носители на Златната обувка за сезона на Висшата лига. Оставен е извън състава за финала на Шампионска лига. Започва 82 мача и влиза като резерва в 24 мача за първенство за Манчестър Юнайтед, в които вкарва 49 гола. Бербатов преминава във Фулъм срещу 5 млн. британски лири. Треньорът Мартин Йол го закупува за втори път след като го е купил през 2006 за Тотнъм. На 30 август 2012 Димитър Бербатов подписва 2-годишен договор с отбора на Фулъм. Дебютира на 1 септември срещу Уест Хям Юнайтед и влиза като резерва през второто полувреме. На 15 септември започва за първи път като титуляр, и отбелязва два от трите гола при победата срещу Уест Бромич. На 27 октомври бележи третия гол за Фулъм при равенството 3:3 срещу Рединг. На 10 ноември, Бербатов играе 90 минути срещу Арсенал, като се отличава с асистенция и два гола в завършилия 3:3 мач. На 26 декември 2012 Бербатов отбелязва гол срещу Саутхамптън, след което получава жълт картон за решението си да свали фланелката си, под която носи тениска с надпис „запазете спокойствие и ми подавайте топката“. На 1 януари 2013, Димитър Бербатов бележи първият гол във Висшата лига за 2013 при важната победа на Фулъм като гост срещу Уест Бромич Албиън. На 30 януари 2013 на връх рождения си ден Бербатов отбелязва попадение за победата 3:1 срещу Уест Хям, което е негов осми гол за сезона. На 23 февруари отбелязва единствения гол при победата срещу Стоук Сити и още един при равенството 2:2 срещу Съндърланд на 2 март. В следващия мач на Фулъм, Бербатов отбелязва единствения гол за победата срещу Тотнъм. На 1 април, Бербатов отбелязва две попадения за домакинската победа с 3:2 срещу Куинс Парк Рейнджърс, като покачва сметката си на 13 попадения за сезона, а също така става първият играч на Фулъм след Стед Малбранк, който отбелязва голове в четири последователни срещи. На 12 май Бербатов се разписва при загубата от Ливърпул с 1:3, а в последния мач от сезона вкарва гол за по победата срещу Суонзи, като закръгля головата си сметка на 15 попадания. Бербатов играе важна роля в клуба, а стилът на игра е основан на силните страни на Бербатов. Във Фулъм“Бербатов играе по-голяма роля при организирането на играта спрямо Манчестър Юнайтед. Димитър Бербатов завършва първият си сезон във Фулъм с 15 отбелязани попадения и получава признание за добрата си игра, като е избран за Играч на Фулъм за сезон 2012/2013. На 31 януари 2014 Димитър Бербатов преминава във френския Монако.Това се случва в последните минути на януарския трансферен прозорец, а българинът играе като заместник на контузения Радамел Фалкао. Дебюта си за френския тим прави на 9 януари 2014 в мач от първенството срещу отбора на ПСЖ, влизайки като резерва. Първият си гол за Монако отбелязва в осминафинал от турнира за Купата на Франция, срещу отбора на Ница. Бербатов вкарва в 115-ата минута от срещата, а голът е решаващ за класиране на отбора му в следващия кръг. За Купата на Франция, Бербатов отбелязва общо три гола и прави две асистенции, a отборът му достига до полуфинал, където отпада от Гингам. Първият си гол в шампионата на Франция, Бербатов отбелязва на 8 март 2014 срещу отборът на Сошо в мач от 28-мия кръг на Лига 1. Бербатов започва като титуляр и има голяма заслуга за победата на отбора си с 2:1, като отбелязва попадение в шестата минута на мача и печели наказателен удар в петдесет и четвъртата минута.  След силното си представяне, Бербатов е включен в отбора на кръга. В следващия 29-ти кръг на Лига 1, Бербатов отново започва като титуляр и отново е с голяма заслуга за победата на Монако, този път срещу отбора на Олимпик Лион. Българският нападател играе 70 минути, асистира за два гола и отбелязва едно попадение при победата на отбора му с 3:2. Бербатов е включен за втори пореден път в отбора на кръга. В мач от 34-ия кръг на първенството, Бербатов отбелязва единственото попадение в двубоя за победата на Монако срещу отбора на Ница. В следващия 35-ти кръг от първенството, Бербатов се отличава с два гола и асистенция за победата на неговия отбор с 4:1 над отбора на Аячо. В 36-ия кръг, играе 83 минути и бележи за равенството 1:1 срещу отбора на Гингам, а попадението му е под № 3000 за Монако в Лига 1. Бербатов е избран за втори пореден път (март и април) за „играч на месеца на Монако“. Завършва първият си сезон в Монако с 6 отбелязани попадения и 4 асистенции в изиграни общо 12 мача за първенството (общо 9 гола и 6 асистенции в 15 срещи, с мачовете за Купата на Франция). След успешното си представяне е избран за играч на френското първенство за месец април, а договорът му е удължен с още една година. Бербатов започва вторият си сезон в Монако като титуляр. В среща от първия кръг на първенството на Франция отборът му е домакин на Лориан. Българският нападател играе цял мач и изработва наказателен удар в 77-та минута, но отборът му губи с 1:2. На 17 август 2014 в мач от втория кръг на първенството, Бербатов играе 90 минути и отбелязва единственото попадение за отбора си в 44-та минута, при загубата от Бордо с 4:1. В мач от четвъртия кръг, Бербатов играе 90 минути и бележи за равенството 1:1 срещу отбора на Лил. На 2 септември 2015 официалният сайт на ПАОК съобщава за трансфер на футболиста с договор до 30 юни 2016. Дебютира за ПАОК на 12 септември 2015 срещу Верия, когато се появява в игра на мястото на Стефанос Атанасиадис. Бербатов отбелязва първият си гол за ПАОК в мач от петия кръг на гръцкото първенство. Той влиза в игра в 59 минута, а в 72-та бележи за 1:1. В 90-тата минута прави асистенция на Роберт Мак, който отбелязва и прави резултата 2:1 за ПАОК. Напуска ПАОК в средата на 2016. В края на август 2017 преминава в редиците на индийския Керала Бластърс, който напуска през март 2018. Той е футболист № 1 на годината на България рекордните седем пъти през 2002, 2004, 2005, 2007, 2008, 2009 и 2010, на второ място в анкетата е през 2003 и 2006, а на трето място е през 1999, 2001, 2011 и 2014 (През 1999 е с червената фланелка). Мъж на годината на България за 2009. Голмайстор на купата на УЕФА за сезон 2000/01. Голмайстор на Висшата лига на Англия за 2010/11. На 19 септември 2019 слага край на богатата си футболна кариера.

Капитан на Националния отбор по футбол на България от 2006 до 2010, когато се оттегля от него. С 48 отбелязани попадения Димитър Бербатов е рекордьор по голове за националния отбор, заедно с Христо Бонев, отбелязани в 79 мача. Участник на Европейското първенство през 2004, капитан на националния отбор. Дълги години заедно със Стилиян Петров и Мартин Петров е един от трите коня теглещи каляската на националния ни отбор. Има 3 мача с 3 гола за отбора ни до 21 години и 2 мача и 2 гола до 18 години.

Учредител на фондация за даровити деца, която помага на млади таланти да развиват своите дарования. На 24 януари се присъединява към щаба на Александър Томаш в Етър Велико Търново като треньор на нападателите, за да напусне на 16 юни 2021. На 27 април 2021 се кандидатира за президент на БФС. На последвалите скандални за пореден път избори губи след минимална разлика и незачитане на правото за последвал балотаж на вота.

Брат на Асен Бербатов футболист на ЦСКА.