Една красива и динамична среща

Наши футболисти в чужбина

ЦДНА ОЧАРОВА ВИЕНЧАНИ

ВИЕНА, 3 април (По телефона от нашия кореспондент).

Двадесет хиляди зрители имаха един прекрасен футболен ден. На Виенския стадион се състояха последователно две футболни срещи. Най-напред «Динамо» (Прага) победи с 1:0 (0:0) «Виена». Ударението бе поставено върху втората среща – между лидера в австрийския шампионат «Аустрия» и българския шампион ЦДНА.

Познатият и на българските зрители съдия Зайпелт (Ав) изведе на терена следните състави: «Аустрия»: Фрайдл – Варго, Атилио, Рициарели – Льофер, Загер – Таброт, Цибор (Бангертер), Якарес, Немец, Фиала (Кис); ЦДНА: Найденов – Кошев, Костов, Гаганелов, Станков, Димитров – Цанев, Панайотов, Якимов, Т. Колев, Ив. Колев (от 85 мин. Георгиев). Българите заиграха още от началото остро и бъзро, с умело разиграване на топката в средната част на игрището и с устремни врязвания на нападателите. В 12 мин. Цанев със спринт остави зад гърба си трима противникови защитници, после подаде на Т. Колев, който, въпреки усилията на Фрайдл да му попречи, отбеляза първия гол за ЦДНА. В 20 мин. Якимов направи една разходка покрай неколцина бранители на «Аустрия», която бе помрачена от фаул на Атилио. Якимов изпълни наказателния удар, топката попадна у Ив. Колев, който с остър удар я насочи в мрежата – 2:0. Насърчени от тия два гола и от благосклонното отношение на публиката, софийските футболисти продължиха да действуват устремно.

През второто полувреме, с аванса, който имаше, ЦДНА като че ли промени тактиката. Той остави напред само трима нападатели. Това даде възможност на «Аустрия» да прегрупира силите си и да заеме средата на терена. (Независимо от това, тримата нападатели често опасно застрашаваха вратата на Фрайдл). В тази част от мача добре се прояви вратарят Найденов, който очуди публиката с излизанията си дори вън от наказателното поле. В един момент той извади изпод краката на Якарес топката и спаси сигурен гол. Австрийците си създадоха няколко удобни положения за гол, но защитата на ЦДНА ликвидира всички опасности. Запомниха се последните минути на срещата с редица драматични моменти. Фрайдл, при разбъркване пред неговата врата, едва успя с крак да отбие насочената към мрежата топка... Друга солова акция на Якимов едва не завърши с гол.

Така и със своя финал българите дооформиха чувството на възхищение у зрителите. Виенчани ги аплодираха продължително – и за играта, и за победата. Интересни сцени се разиграха след мача. Колкото горещи и сърдечни бяха аплодисментите към българските спортисти, толкова остри и саркастични бяха възгласите по адрес на «Аустрия». Известно е, че сегашният отбор на «Аустрия» включва няколко закупени на високи цени чужденци, като бразилците Якарес и Рициарели, както и Цибор, Кис и др. Зрителите скандираха: «Чужденците да отсъпят място на младежта!» Някои се обърнаха към председателя – меценат на «Аустрия» Валтер, като насмешливо подвикваха: «Продай «Аустрия», купи ЦДНА!»...