8. Георги Фурнаджиев (Спартак Пд)

• 89мин

• 89мин

7. Тодор Диев (Спартак Пд)

В надвечерието на футболното първенство Стефан Божков посочи между най-сериозните съперници на армейския отбор пловдивския Спартак. Той имаше основание за това. Футболните срещи между ЦДНА и Спартак (Пд) винаги са протичали при голяма борба.

Така започна и мачът в събота. Двата отбора се впуснаха във вихрено темпо, което не намаля до края на полувремето. А началото бе необикновено. Армейците откриха резултата още в първата минута от 11-метров удар! Това съвсем не отчая спартаковци. Напротив, те заиграха със свойствената им сърцатост, като изнасяха топката напред с дълги подавания. Два пробива на Диев създадоха критични моменти и Ракаров и Найденов с мъка спасиха положението. В 23 минута бе отсъден наказателен удар на около 20 метра от вратата на ЦДНА. Непростима грешка на армейците: те не построиха стена и ниският, остър удар на Манолов І прати топката в левия ъгъл.

Състезателите на ЦДНА строеха играта си със смислени и бързи комбинации. Нападателите бяха маневрени и показаха умение да се пласират на подходящо място, но им липсваха точни и силни завършващи удари. Техния териториален превес през първото полувреме не намери изражение - резултатът остана 1:1.

С подновяването на играта ЦДНА поведе настойчиви атаки. В 48 мин. Миланов от въздуха от около 10-12 м прати топката с лек удар във вратата на изненадания Дамянов - 2:1. След гола гостите до известна сгепен дезорганизираха играта си. А нападенията на домакините станаха все понеудържими. Те отстраниха грешката от първото полувреме, като сега провеждаха нападенията си предимно чрез крилата, където игрището бе сухо. Подаванията бяха точни, а комбинациите красиви и устремни. До 60 минута ЦДНА постигна последователно два рядко ефектни гола чрез Янев, който беше най-дейният играч на терена. От този момент спартаковци съвсем разстроиха играта си. Те почти се отказаха от борбата. Голяма част от състезателите започнаха да нервничат, да играят умишлено грубо и опасно. Започнаха не основателни пререкания и спорове със сълията. Панайотов още повече изостри атмосферата, като ритна и контузи Иванов. В 89 мин. за умишлено ритане бе отстранен Конов, а за непристойно държане и нагрубяване на съдията бяха последователно отстранени Фурнаджиев, Манолов І и Диев. Спартак остана със седем състезатели. Съсгласно правилника, съдията Стамболиев прекрати срещата и обяви резултат 4:1 за ЦДНА.

За първи път от години насам така срамно завършва един мач в „А“ РФГ, и случаят не трябва да бъде оставен без последствия!

Съдията Стамболиев, лошо подпомогнат от страничните съдии, ръководи слабо срещата. Той ощети и двата отбора, като присъждаше несъществуващи провинения (особено засади), не спазваше авантажите.